Oanda TMS Starter 13 IV

Inflacja zasadnicza w USA w marcu znacząco spadła z 6 proc. w lutym do 5 proc. w marcu. Zauważalnie zostały zredukowane zmienne ceny energii ale również widać mniejsza presję na czynsze mieszkaniowe – istotną kategorię w wydatkach konsumentów. Wskaźnik bazowy wypadł zgodnie z oczekiwaniami i wyniósł 5,6 proc. r/r. Fed prawdopodobnie w maju podniesie kluczową stopę procentową o 25 bps i jest szansa, że na poziomie 5-5,25 proc. zakończy cykl zacieśniania monetarnego.
W konsekwencji dolar osłabia się a główna para walutowa zbliża się do poziomu 1,1, co oznacza, że notowania zaczynają testować maksima z początku lutego 2023 roku. Z kolei złoto na skutek spadku rentowności amerykańskich obligacji oraz deprecjacji USD zyskuje i wymazuje niemal w 100 proc. spadki z ubiegłego tygodnia.
Protokół z posiedzenia Fed w dniach 21-22 marca pokazał, że amerykańscy urzędnicy zmniejszyli oczekiwania co do podwyżek stóp w tym roku po ostatnich zawirowaniach w bankach. W protokole napisano: "Biorąc pod uwagę ocenę potencjalnych skutków gospodarczych ostatnich wydarzeń w sektorze bankowym, prognoza na marcowym posiedzeniu obejmowała łagodną recesję rozpoczynającą się pod koniec tego roku, z ożywieniem w ciągu kolejnych dwóch lat." Prawdopodobny wpływ ostatnich wydarzeń w sektorze bankowym na aktywność gospodarczą i inflację skłonił przedstawicieli Fed-u do obniżenia ich oceny docelowego przedziału stopy funduszy federalnych, który byłby wystarczająco restrykcyjny. W dyskusji odnotowano zagrożenia dla inflacji w obu kierunkach. Dowiadujemy się również, że podwyżka o 25 pb w zeszłym miesiącu była jednomyślna, ale niektórzy rozważali podwyżkę o 50 pb, a inni pozostawienie stóp bez zmian.
Aktualnie rynek wycenia w 71 proc. prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych przez Fed o 25 bps. 3 maja. Po niej, w II połowie roku możliwe są obniżki. Rynek zakłada, że do końca tego roku nastąpi cięcie kosztu pieniądza w USA o 68 pbs.
Wczoraj prezes Fed z Richmond Thomas Barkin, przyznał, że szczyt inflacji już minęła, ale przed bankiem jeszcze długa droga do sprowadzenia jej do celu. Prezes Fed z San Francisco Mary Daly zaznaczyła, że są powody, aby myśleć, że Fed może być zmuszony zrobić więcej, aby obniżyć inflację. Dodała jednak, że "istnieją również powody, aby sądzić, że gospodarka może nadal zwalniać, nawet bez dodatkowych dostosowań polityki".
Bank Kanady zdecydował o pozostawieniu stopy procentowej na niezmienionym poziomie 4,50 proc., zgodnie z oczekiwaniami rynku. W jastrzębim oświadczeniu wskazał, że gospodarkę nadal charakteryzuje nadmiar popytu, a napięty rynek pracy przyczynia się do presji cenowej. Utrzymuje drzwi szeroko otwarte dla dalszych podwyżek stóp, ponieważ widzi ryzyko niezdecydowanego powrotu inflacji do celu 2 proc.. Para USD/CAD zakończyła dzień w okolicach 1,3440 co oznacza aprecjację dolara kanadyjskiego względem USD.
Dane World Gold Council pokazują, że globalne złote ETF-y zarejestrowały w marcu napływy w wysokości 32 ton. Były to pierwsze miesięczne napływy od kwietnia 2022 r. W rezultacie odpływy w pierwszym kwartale zostały zredukowane do zaledwie niecałych 29 ton. Wysoka cena złota hamuje popyt w Azji na fizyczny metal. Notowani metalu osiągnęły wczoraj poziom bliski 2028 USD za uncję trojańską. Spadek wartości dolara wpłynął również na wzrosty ropy naftowej. WTI zahaczyła o poziom 83,5 USD za baryłkę.
Złoty umacniał się. Kurs USD/PLN znalazł się najniżej od kwietnia 2022 roku i wskazał poziom 4,23. Notowania EUR/PLN zniżkowały w okolice 4,65 – co oznacza, że taki kurs obserwowaliśmy ostatnio w styczniu tego roku.
Czytaj więcej na...

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.
TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)
Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.
Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.
TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym
Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.
Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.
Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:
(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,
(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe
(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych
Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.
Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.
Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne