OANDA TMS Starter 11 VII

Flesz   •   11-07-2025 07:37
Na rynkach finansowych sesja czwartkowa upłynęła pod znakiem pozytywnego sentymentu inwestorów. W Stanach Zjednoczonych dominował wyraźny nastrój „risk-on”, który znalazł odzwierciedlenie w rekordowych poziomach indeksów giełdowych. Zarówno S&P 500, jak i Nasdaq Composite zakończyły dzień na nowych historycznych maksimach. Inwestorzy zignorowali potencjalne ryzyka związane z taryfami handlowymi i skupili się na optymistycznych prognozach niektórych spółek przed rozpoczynającym się sezonem wyników za drugi kwartał.
OANDA TMS Starter 11 VII

Jednocześnie utrzymał się silny popyt na amerykańskie obligacje długoterminowe, mimo rosnących obaw o przyszłą ścieżkę fiskalną USA. Wczorajsza aukcja 30-letnich obligacji skarbowych zakończyła się sprzedażą papierów o wartości 22 miliardów dolarów przy rentowności 4,889 proc., nieznacznie wyższej niż poprzednia (4,844 proc.).

Dodatkowo, retoryka przedstawicieli Rezerwy Federalnej wspierała łagodniejszy przekaz. Mary Daly z Fed w San Francisco podtrzymała prognozę dwóch obniżek stóp procentowych jeszcze w tym roku i zasugerowała, że wpływ taryf na inflację może być mniej dotkliwy, niż wcześniej zakładano. Jej zdaniem część firm próbuje rozłożyć koszty ceł, zamiast przenosić je w całości na konsumentów, co może ograniczyć presję inflacyjną. Daly podkreśliła, że amerykańska gospodarka nadal jest „w dobrym miejscu” – wzrost gospodarczy i konsumpcja konsumencka nieco wyhamowały, ale nie wskazują jeszcze na osłabienie.

Z kolei prezes Fed z St. Louis, Alberto Musalem, zwrócił uwagę na możliwe ryzyka wzrostu inflacji, ale zaznaczył, że jest jeszcze za wcześnie, by ocenić, czy skutki taryf będą miały trwały charakter. Jego zdaniem efekty mogą się pojawić dopiero w IV kwartale tego roku lub w pierwszych miesiącach 2026 roku. Podkreślił również znaczenie utrzymania stabilnych oczekiwań inflacyjnych, szczególnie po pandemicznej fali wzrostu cen, na którą konsumenci wciąż są wrażliwi.
Dodatkowo członek zarządu Fed, Christopher Waller, zapowiedział możliwość dalszego zmniejszania bilansu Rezerwy Federalnej. Obecny poziom rezerw bankowych wynoszący 3,26 biliona dolarów mógłby zostać obniżony do około 2,7 biliona. Wraz z redukcją innych pozycji bilansowych, takich jak waluty w obiegu czy saldo konta generalnego Departamentu Skarbu, całkowity bilans Fed mógłby zostać zmniejszony z 6,7 do 5,8 biliona dolarów. Waller zaznaczył, że Rezerwa Federalna prawdopodobnie nadal będzie pozwalać, by zapadające papiery wartościowe były wycofywane z bilansu.

Na rynku akcji wszystkie główne amerykańskie indeksy zakończyły dzień na plusie: Dow Jones wzrósł o 0,4 proc., SP 500 o 0,3 proc., a Nasdaq Composite o 0,1 proc. W Europie indeks Eurostoxx 50 spadł symbolicznie o 0,1 proc. a niemiecki Dax stracił 0,4 proc.  Dolar amerykański nieznacznie się umocnił – indeks USD wzrósł o 0,1 proc. do poziomu 97,65, a kurs EUR/USD spadł o 20 pipsów do 1,1700. USD/JPY zakończyl dzień przy 146,25 a dziś rano rośnie powyżej 147,00. 

Na rynku długu rentowność dwuletnich obligacji amerykańskich odbiła o 3 punkty bazowe do poziomu 3,87 proc. po wcześniejszym 5-punktowym spadku. Rentowność dziesięciolatek wzrosła o 2 punkty bazowe do 4,35 proc. Rentowności 10-letnich obligacji niemieckich wzrosły o 3 punkty bazowe do 2,70 proc.

Na rynku surowców ropa Brent potaniała o 2,2 proc. do poziomu 68,64 USD za baryłkę, podczas gdy cena złota wzrosła o 0,3 proc., osiągając poziom 3324 USD za uncję.

W sferze danych makroekonomicznych opublikowano jedynie cotygodniowe dane o liczbie nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych – liczba ta spadła do 227 tys. (prognoza: 235 tys.) z 232 tys. tydzień wcześniej, co potwierdza trwałość dobrej kondycji rynku pracy.

Dziś nie przewidziano żadnych istotnych publikacji z USA. W przyszłym tygodniu uwaga rynków skoncentruje się na danych inflacyjnych – CPI, PPI – oraz sprzedaży detalicznej, które będą ostatnimi ważnymi wskaźnikami przed posiedzeniem Rezerwy Federalnej zaplanowanym na 29–30 lipca.

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne


Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.