Oanda TMS Starter 09 I

Flesz   •   09-01-2025 08:32
Środowa sesja na Wall Street była stabilna. Konsolidacja nastąpiła po wtorkowej wyprzedaży. Nasdaq Composite stracił 0,1 proc. podczas gdy SP500 zyskał 0,2 proc. a Dow Jones 0,3 proc. Rentowności amerykańskich obligacji lekko się obniżyły, 2 letnie spadły w okolice 4,274 proc. Dolar lekko zyskał na wartości. Widoczna była wyprzedaż na brytyjskim rynku obligacji skarbowych a kurs GBPUSD pozostawał pod presją. Dziś amerykański rynek akcji będzie zamknięty z powodu pogrzebu Jimmy’ego Cartera. Dziś poznamy wyniki sprzedaży detalicznej w Europie.
Oanda TMS Starter 31 XII
  • Protokół z posiedzenia FOMC Rezerwy Federalnej z 17-18 grudnia 2024 roku wskazuje na wolniejsze tempo obniżek stóp procentowych w przyszłości. Uczestnicy wskazali, że „komitet zbliża się lub jest na etapie, na którym odpowiednie byłoby spowolnienie tempa łagodzenia polityki. Wielu uczestników zasugerowało, że różne czynniki podkreślają potrzebę ostrożnego podejścia do decyzji dotyczących polityki pieniężnej w nadchodzących kwartałach.”
  • W protokole wskazano na wyższe odczyty inflacyjne, utrzymującą się siłę wydatków a także podkreślono zmniejszone ryzyko dla rynku pracy i aktywności gospodarczej. Prawie wszyscy reprezentanci uznali, że ryzyko wzrostu inflacji zwiększyło się.  Powell podkreślił, że grudniowa obniżka była trudniejsza decyzją niż wcześniejsze redukcje.
  • Sekretarz Skarbu USA Janet Yellen powiedziała, że silniejsze niż oczekiwano dane z USA spowodowały zmianę oczekiwań dotyczących stóp procentowych i przyczyniły się do wzrostu rentowności obligacji amerykańskich. Na temat poziomów zadłużenia USA powiedziała, że ma nadzieję, iż nowa administracja Trumpa poważnie podejdzie do deficytu budżetowego USA.
  • Na rynku pojawiły się doniesienia, że administracja Bidena zdecyduje się na dalsze ograniczenia eksportów chipów AI, skierowane w szczególności na Chiny oraz Rosję. Może zostać to ogłoszone już jutro, na kilka dni przed zakończeniem kadencji.
  • Wczoraj głos zabrał Christopher Waller z Rezerwy Federalnej. Wprost popiera on dalsze obniżki stóp procentowych w tym roku i nie uważa jednocześnie, że proponowane przez nową administrację Trumpa cła importowe wywołają presję inflacyjną. Słowa padły podczas przemówienia do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju w Paryżu.
  • Zatrudnienie w grudniu wg ADP wzrosło o 122 tys. przy prognozie na poziomie 140 tys. Poprzedni wynik wskazywał 146 tys. Wstępne wnioski o zasiłek dla bezrobotnych w tygodniu kończącym się 4 stycznia spadły do 201 tys. (prognoza: 215 tys.), wobec 211 tys. tydzień wcześniej.
  • Rentowność 10-letnich obligacji brytyjskich wzrosła o kolejne 11 punktów bazowych do 4,80 proc. i jest już o 20 punktów wyższa w tym tygodniu. Osiągnęła najwyższy poziom od 2008 roku z powodu obaw o uporczywą presję inflacyjną. Para GBP/USD spadła o 110 pipsów do 1,2360, najniższego poziomu od kwietnia 2024 roku.
  • Na czwartkowej sesji azjatyckiej widoczna jest wyprzedaż akcji. Nikkei 225, Hang Seng, Shanghai Composite straciły odpowiednio: 0,94 proc., 0,09 proc. oraz 0,58 proc.
  • W Europie Dax spadł o -0,1 proc., Cac40 obniżył się o -0,5 proc., WIG stracił -1,25 proc.
  • Kurs EUR/USD spadł do 1,0275, aktualnie znajduje się przy 1,0300. Złoty stracił, para USD/PLN urosła do 4,16 a notowania EUR/PLN do 4,2775.
  • Ceny ropy Brent spadły o 1,2 proc. do 76,16 USD za baryłkę. Złoto wzrosło o 0,5 proc. do 2 662 USD za uncję.
Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne


Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.