Oanda TMS Starter 02 IX

Flesz   •   02-09-2024 07:56
Poniedziałkowy handel w Azji przynosi spadek indeksu Hang Seng o 1,77 proc. Traci również Shanghai Composite 0,62 proc. Japoński Nikkei225 spada o kosmetyczne 0,1 proc. Chiński PMI dla przemysłu uplasował się na lekko wyższym poziomie i wyniósł 50,4 pkt. Piątkowa sesja na Wall Street zdominowana była przez kupujących, Nasdaq Composite urósł o 1,13 proc. W Europie DAX był stabilny i stracił jedynie 0,03 proc. Inwestorzy czekają w tym tygodniu na miesięczny raport z amerykańskiego rynku pracy. Dziś w USA jest święto pracy, zatem zmienność na rynkach będzie ograniczona.
Oanda TMS Starter 29 VIII

W piątek poznaliśmy raport na temat wydatków Amerykanów.  Wskazał on ich wzrost na poziomie 0,5 proc. co było oczekiwane. Dochody zwiększyły się o 0,3 proc. (prognoza 0,2 proc.). Dynamika miesiąc do miesiąca wskaźnika PCE oraz core PCE uplasowała się na poziomie 0,2 proc. co również oznacza zgodność z oczekiwaniami rynkowymi. Lekko zaskoczył odczyt w ujęciu rok do roku. Tutaj PCE uplasował się na tym samym poziomie co miesiąc wcześniej i wyniósł 2,6 proc. przy konsensusie wzrostu do 2,7 proc. Bazowa miara również uległa stabilizacji i pokazała wartość 2,5 proc. Zakładano lekki wzrost do 2,6 proc.

Dane z USA wpisują się w scenariusz pierwszej obniżki stóp procentowych przez Fed we wrześniu o 25 punktów bazowy ale oddalają szanse na mocniejszą redukcję. Dolar umocnił się a na parze EUR/USD  obserwowaliśmy  spadki poniżej 1,1050. Kurs zbliża się do wczorajszych minimów. Rentowności 10-letnich obligacji USA zwyżkowała w okolice 3,925.

Badanie Caixin PMI dotyczące produkcji w Chinach wykazało wzrost do 50,4 pkt. w sierpniu, przewyższając prognozy na poziomie 50,0. Poprzednio wartość ta wynosiła 49,8 pkt. Raport jednak wykazał pierwszy od ośmiu miesięcy spadek nowych zamówień eksportowych.

Japoński wskaźnik PMI również wzrósł do 49,8, podczas gdy inwestycje biznesowe nabrały tempa w drugim kwartale. Rynki nadal zakładają, że Bank Japonii będzie unikał podwyżek stóp w październiku, Posiedzenie odbędzie się pod koniec miesiąca, a do tego czasu pojawi się znacznie więcej danych.

Jeśli chodzi o Fed, rynki obstawiają, że wielkość wrześniowej obniżki stóp procentowych może zależeć od raportu o zatrudnieniu, biorąc pod uwagę, że przewodniczący Powell stanowczo stwierdził, że nie chce widzieć dalszej słabości na rynku pracy. Wynik zgodny z prognozami na poziomie 165 tys. (wzrost zatrudnienia) i 4,2 proc. (stopa bezrobocia) prawdopodobnie spowodowałby dalszy spadek szans na cięcie wielkości 50 punktów bazowych, jednocześnie potrzebny byłby wyjątkowo mocny raport, aby rynki zaczęły powątpiewać w obniżkę o ćwierć punktu procentowego.

W piątek po raporcie NFP wypowiadać się będą przedstawiciele Fed (Waller i Williams). Będą to szczególnie istotne wystąpienia dla rynków finansowych.

Uważa się, że Europejski Bank Centralny (EBC) z pewnością obniży stopy procentowe o ćwierć punktu (25 pb) w przyszłym tygodniu po łagodnych danych o inflacji w UE.

Oczekiwania pokazują, że Bank Kanady obniży stopy procentowe w środę, przy czym rynki sugerują 22 proc. szans na cięcie wielkości 50 punktów bazowych, biorąc pod uwagę oznaki spowolnienia gospodarki w lipcu.

Ceny ropy straciły na wartości, gdy rynek rozważał perspektywę zwiększonej podaży ze strony OPEC+ w październiku. Brent spadła o 42 centy do 76,51 USD za baryłkę, podczas gdy amerykańska ropa WTI straciła 38 centów o obniżyła się do 73,17 USD za baryłkę.

Złoty względem USD osłabiał się. Kurs USD/PLN urósł ponad poziom 3,88. Aktualnie znajduje się w okolicy 3,8740. W pierwszej części piątkowego handlu PLN zyskiwał względem euro. Popołudniu nastąpiła deprecjacja i dziś w nocy kurs EUR/PLN urósł do 4,29. Obecnie wskazuje 4,2830.

Dziś mamy święto w USA oraz w Kanadzie (święto pracy). Poznamy dziś dane na temat indeksów PMI dla przemysłu dla Europy w tym dla Polski.

Wstępne wyniki wyborów w Niemczech do landtagów wskazują na zwycięstwo parti AfD w Turyngii a CDU w Saksonii. Wygrana partii opozycyjnych pokazuje, że obywatele Niemiec są niezadowolenii z wysokiej inflacji  a szczególnie są sfrustrowanii coraz wyższymi kosztami energii. Koalicja rządząca odnotowuje słaby wynik co może odbić się na sytuacji politycznej całego kraju. 

Wykres DE30 (CFD oparty o DAX), dane dzienne, źródło: Tradingview. Indeks znajduje sięw obrębie hisotrycznych maksimów

 

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne


Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.