Nie zapominajmy, czym jest dolar

Po dwóch dniach rozmów delegacji USA i Chin na temat wspólnych relacji handlowych wiemy tyle, ile dało się przewidzieć: poczyniono postęp, ale jeszcze wiele pracy musi zostać dokonane. Innymi słowy, lista żądań strony amerykańskiej jest bardzo długa, a strona chińska szuka wszystkich sposobów, by uciec od spełnienia jak największej liczby. Jednocześnie obu stronom zależy, by do wojny handlowej nie doszło, szczególnie gdy globalne spowolnienie zaczyna doskwierać wszystkim bez wyjątku i dokładanie sobie jeszcze jednego problemu w postaci recesji w międzynarodowym handlu nie ma sensu. Uważam, że dla rynku głodnego sygnałów do nadania kierunku, taki przekaz wystarczyłby do podsycenia nadziei na porozumienie i interpretację, że szklanka jest do połowy pełna. Problem w tym, że inwestorzy byli już nakarmieni gołębim zwrotem Fed i poprzeczka dla podtrzymania rajdu ryzyka została zawieszona wyżej. Z tego położenia finał rozmów ma umiarkowanie pozytywny wpływ, a na pewno nie wygra z przypomnieniem o zapaści globalnego przemysłu. Indeks Caixin PMI z Chin osunął się do prawie trzyletnich minimów i choć dane można odczytywać jako zachętę dla reaktywnej polityki Pekinu, to już podobnie słabe odczyty z innych azjatyckich gospodarek (a także polskiej i Eurolandu) nie zostaną rozwiązane stymulacją fiskalno-monetarną chińskich władz. Otoczenie rynkowe pozostaje skomplikowane i nie da się ot tak rozgrywać relacji: gołębi Fed = tani USD + rajd ryzyka. Dolar wciąż pozostaje płynną, bezpieczną walutą, która będzie poszukiwana w momentach skoku awersji do ryzyka. Nawet jeśli w dłuższym horyzoncie oczekiwania co do kresu cyklu zacieśniania Fed będą osłabiać dolara.
Przy zdefiniowanym jasno stanowisku Fed raport z rynku pracy USA traci na mocy, szczególnie że government shutdown i tak zaważy na statystykach. Jakkolwiek pracownicy administracji publicznej z nakazem pozostania w domu dalej będą zaliczani do pracujących, niewiadomą jest wpływ na zatrudnienie w firmach podwykonawczych dla sektora publicznego. Rynek już wkalkulował to ryzyko i konsensus dl zmiany NFP jest na 165 tys. po imponujących 312 tys. w grudniu. Ten wysoki wynik z poprzedniego miesiąca dodatkowo zaniża poprzeczkę dla pozytywnych zaskoczeń. Jeśli dane wypadną słabo, albo zostaną zignorowane przez wahania wywołane government shutdown, albo zostaną potraktowane jako dowód obserwowanego spowolnienia gospodarczego. Większą reakcję rynku mogłaby wywołać kolejna silna niespodzianka, skoro jednak Fed przyjął postawę cierpliwego wyczekiwania, to raczej nic nie zmieni jeden raport z segmentu gospodarki, który od dawna nie sprawia bankowi centralnemu problemów.
Czytaj więcej na...

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.
TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)
Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.
Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.
TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym
Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.
Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.
Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:
(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,
(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe
(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych
Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.
Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.
Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne