Licząc na więcej

Ktokolwiek liczył na dowody większych obaw w szeregach FOMC, przeliczył się. I tylko na tej podstawie można uznać, że protokół ze styczniowego posiedzenia był jastrzębi – gdyż oczekiwania wobec niego przeważały po gołębiej stronie. Fed podtrzymuje chęci do podwyżek stóp procentowych, ale na razie czeka, czy rozwój sytuacji globalnej mu w tych planach nie przeszkodzi. Spokój decydentów podkreślają też plany odnośnie procesu redukcji sumy bilansowej – jeśli ma być zakończony, to dopiero w drugiej połowie 2019 r. Nie wcześniej, choć później też nie. USD zyskał niewiele po minutkach, głównie na odcenianiu premii za ryzyko gołębich niespodzianek. Na więcej nie ma co liczyć, gdyż USD pozostaje funkcją nastawienia inwestorów do ryzyka i przy podtrzymywanych nadziejach na porozumienie handlowe USA-Chiny, bezpieczny dolar jest nieatrakcyjny. Doniesienia z nocy sugerują, że strony są bliskie podpisania protokołu ustaleń i dążą do porozumienia przed 1 marca, który kończy 90-dniowy okres zawieszenia, po którym USA podniosła cła na import z Chin, jeśli porozumienie nie zostanie osiągnięte. Dobry znak.
Dziś rano apetyt na ryzyko kształtują dane z Eurolandu. Indeksy PMI w większości pokazują się z lepszej strony, choć szczegóły nie dają komfortu, że blok walutowy szybko wyciągnie się po okresie hamowania ożywienia. Zbyt wiele niewiadomych dotyczy przyszłości relacji handlowych, kondycji globalnej wymiany handlowej czy brexitu. Europejskie firmy nie wiedzą, co i ile będą mogły sprzedaż do Chin, USA lub na Wyspy Brytyjskie. Na razie można co najwyżej cieszyć się, że wskaźniki nie spadają głęboko pod 50 pkt. Ale alarm nie jest jeszcze odwołany i wie o tym także Europejski Bank Centralny. Publikowane dziś po południu minutki z ostatniego posiedzenia EBC rzucą więcej światła, czego i jak bardzo obawiają się bankierzy i co mogą jeszcze zrobić dla wsparcia gospodarki. Jestem zdania, że niewiele i przewidywana zapowiedź w przyszłym miesiącu programu tanich pożyczek dla banków komercyjnych (TLTRO) nie jest czymś, co może osłabić fundamenty EUR.
Spadek AUD/USD o 1 proc. w nocy nie zdarza się często, a szczególnie szokuje, gdyż dzień zaczął się od rajdu Aussie po solidnym raporcie z rynku pracy Australii. Jednak negatywnie odbiły się prognozy czołowego australijskiego banku sugerujące dwie obniżki stopy procentowej RBA do końca 2019 r., a także doniesienia z Chin, że tamtejsze porty zamykają się na import węgla z Australii. Ta druga informacja jest szczególnie szkodliwa dla AUD. Aussie zyskiwał na oczekiwaniach na zawiązanie porozumienia handlowego na linii USA i Chiny i tym samym na poprawie perspektyw wzrostu gospodarczego Państwa Środka. Zamknięcie rynku zbytu dla węgla (z powodu zalegania dużej ilości surowca w chińskich portach), który jest głównym towarem eksportowym Australii, odcina bycze prognozy wobec Aussie od korelacji z kondycją Chin. Ponadto zjazd kursu o figurę za raz po tym, jak wyszedł na dwutygodniowe szczyty z pewnością wymiótł z rynku sporo optymistycznie nastawionych inwestorów. Popyt prędko nie wróci, za to stworzyła się zachęta dla sprzedających.
Czytaj więcej na...

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.
TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)
Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.
Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.
TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym
Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.
Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.
Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:
(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,
(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe
(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych
Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.
Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.
Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne