Kontynuacja przeceny na ropie, akcje ExxonMobile idą w dół

Flesz   •   20-06-2022 12:03
Ceny ropy znajdują się od końca ubiegłego tygodnia pod presją. Kontrakt na brent wyceniany jest po 112 USD a na WTI po 109 USD za baryłkę.
Kontynuacja przeceny na ropie, akcje ExxonMobile idą w dół

Notowania znalazły się najniżej prawie od miesiąca. Międzynarodowa Agencja Energetyczna prognozuje nadpodaż na rynku w II połowie roku. IEA przewiduje, że w drugiej połowie roku na rynku ropy naftowej wystąpi nadpodaż, co stoi w sprzeczności z opiniami OPEC i rynku. Prognozy pokazują nawet znaczną nadwyżkę w III kwartale. Wynika to głównie ze znacznie większej (niż jeszcze jakiś czas temu oczekiwano) podaży ze strony krajów spoza OPEC. Po pierwsze, produkcja ropy w Rosji spada mniej gwałtownie, niż zakładano. Z drugiej strony, produkcja ropy w USA i Kanadzie gwałtownie rośnie. IEA dodatkowo (nieznacznie co prawda) obniżyła prognozę popytu.

Fakt, że OPEC+ coraz bardziej opóźnia swój plan produkcji, nie może zapobiec
nadpodaży. W maju kartel  zwiększył wydobycie jedynie o 130 tys. baryłek dziennie.
W rzeczywistości OPEC wyprodukował o 210 tys. baryłek dziennie mniej niż w
kwietniu. Rozbieżność w stosunku do planowanej wielkości produkcji wynosi obecnie
2,8 mln baryłek dziennie.

Na 2023 IEA prognozuje deficyt podaży. Popyt w tym okresie ma też zostać
odbudowany. Notowania ropy opuściły krótkoterminowy kanał wzrostowy i aktualnie znajdują się na horyzontalnym wsparciu technicznym, wyznaczony przez kwietniowe oraz majowe szczyty.

Wykres ropy Brent interwał dzienny źródło: TMS Brokers

Od dłuższego czasu spółki powiązane z rynkiem ropy znacznie zyskują. Sesja przed weekendem jednak okazała się jednak inna.

W piątek akcje giganta branży naftowej ExxonMobil spadły o 5,77 proc.. Ostatnie 7 sesji kończyło się na stracie. Przez ten czas kurs z swojego szczytu 105 USD, spadł do 86,12 USD. Od początku roku spółka wzrosła o około 60 proc.. Piątkowy spadek, więc jest bardzo widoczny. Akcje Chevronu spółki z tej samej branży, również zaliczają poważny spadek o 4,57 proc.. Aktualnie jej kurs wynosi 148,38 USD.

Na wykresie możemy zauważyć, że kursy obu spółek poruszają się tak samo, dodatkowo ich cena w dużym stopniu jest zależna od ceny ropy. W ostatnim okresie na każdym z tych aktywów możemy zauważyć gwałtowny spadek. Wcześniej taka sytuacja ukazał się w lutym, kiedy kurs ropy wzrósł. Exxon jest jednym z największych prywatnych producentów ropy na świecie, posiada ok. 40 rafinerii i dziennie może wyprodukować około 6,5 mln baryłek ropy. Więc wachania kursu w dużej mierze zależą od presją podażowej na rynku ropy, a teraz jest ona znaczna.

Wykres porównawczy kursów: ExxonMobile, Chevron, ropa WTI  źródło: Bloomberg

 

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne


Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.