Kalendarium 03 II - 09 II

Specjalne   •   31-01-2025 13:59
Donald Trump ma kilka powodów, żeby nakładać cła na poszczególne kraje. Mają one na celu walkę z nieuczciwymi praktykami handlowymi. Są także źródłem dochodów, mają pomóc w finansowaniu planowanych obniżek podatków. Po trzecie stanowią narzędzie polityczne, które służy do wywierania presji na inne państwa w jakichkolwiek negocjacjach czy sporach.
Kalendarium 03 II - 09 II

W pierwszych dniach drugiej kadencji Republikanin głównie korzystał z tej ostatniej funkcji. Skupił swoją uwagę na zwalczaniu nielegalnej emigracji do USA. W ten sposób chciał zrealizować kwestię istotną dla dużej części jego elektoratu.

W poprzedni weekend Trump zagroził Kolumbii cłami w wysokości 25 proc. po tym jak rząd tego kraju odmówił zgody na lądowanie deportacyjnych lotów z USA. Narzędzie okazało się skuteczne. Stany Zjednoczone są kluczowym rynkiem eksportowym dla Kolumbii, co tłumaczy dlaczego tak szybko kraj ten przystał na warunki Donalda Trumpa.

Aktualne doniesienia prasowe wskazują, że przywódca Stanów Zjednoczonych może podjąć działania przeciwko Kanadzie i Meksykowi. W tym wypadku chodziłoby o „karanie” tych państwa z powodu tego, że nie robią one wystarczająco dużo, żeby powstrzymać napływ imigrantów oraz narkotyków (fentanyl). Groźba została także skierowana w stronę Chin (10 proc. cła), które uczestniczą w produkcji tej nielegalnej substancji.

Ten pierwszy etap niebawem minie i Trump skoncentruje się prawdopodobnie na walce z deficytem handlowym. Już zdążył zlecić odpowiednim urzędom przygotowanie raportów do 1 kwietnia dotyczących nieuczciwych praktyk handlowych innych krajów, dyskryminujących podatków zagranicznych, manipulacji walutowej czy praktyk związanych z transferem technologii. Po ich otrzymaniu prawdopodobnie podejmie odpowiednie działania.

To że Trumpa w pierwszych dniach nie wprowadził dodatkowych taryf na Chiny nie oznacza, że tego nie zrobi. Do tej pory już wdrożono projekt ustawy wycofujący status Państwa Środka jako „Stałego Normalnego Partnera Handlowego”. Nowa regulacja przewiduje 100 proc. cło na chińskie produkty strategiczne oraz minimum 35 proc. na resztę importu. Istotne jest to, że twarde stanowisko wobec Chin popierają zarówno Republikanie jak i Demokraci.

Do tej pory Trump niewiele zapowiedział zmiana w relacjach handlowych na linii USA-Europa. Jednak wiadomo jest to, że Niemcy oraz tamtejszy przemysł motoryzacyjny znajdują się na celowniku nowego prezydenta. Przyznał w Davos, że Unia traktuje Stany Zjednoczone bardzo niesprawiedliwie, cokolwiek to miałoby znaczyć. W tym momencie Europa nakłada 10 proc. cła na auta z USA, natomiast działania w przeciwną stronę są obarczone jedynie 2,5 proc. taryfami. Żeby poprawić stosunki Europa mogłaby zredukować swoją stawkę ale dodatkowo zwiększyć zakupy sprzętu wojskowego oraz skroplonego gazu ziemnego ze Stanów Zjednoczonych.

Wracając do twardych danych makro, które są zaplanowane na kolejny tydzień, na pierwszy plan wysuwa się miesięczny raport z rynku pracy USA, który w ostatnim czasie pokazał siłę. Z wydarzeń krajowych kluczowa będzie decyzja RPP w sprawie stóp procentowych. Nie powinniśmy jednak otrzymać zmiany w parametrach polityki monetarnej.

 

Poniedziałek, 3 lutego 2025

  •  Chiny - Nowy Rok Księżycowy - dzień wolny
  •  01:30 Japonia  Indeks PMI dla przemysłu fin.
  •  01:30 Australia  Nowe domy oddane do użytku (m/m)
  •  01:30 Australia  Sprzedaż detaliczna (m/m)
  •  02:45 Chiny  Indeks Caixin PMI dla przemysłu fin.
  •  06:30 Australia  Indeks cen surowców (r/r)
  •  09:00 Polska  Indeks PMI dla przemysłu
  •  09:15 Hiszpania  Indeks PMI dla przemysłu
  •  09:50 Francja  Indeks PMI dla przemysłu fin.
  •  09:55 Niemcy  Indeks PMI dla przemysłu fin.
  •  10:00 Strefa Euro  Indeks PMI dla przemysłu fin.
  •  10:30 Wlk. Brytania  Indeks PMI dla przemysłu fin.
  •  11:00 Strefa Euro  Inflacja konsumencka wst.
  •  15:30 Kanada  Indeks PMI dla przemysłu
  •  15:45 USA  Indeks PMI dla przemysłu fin.
  •  16:00 USA Raport ISM dla przemysłu
  •  16:00 USA  Wydatki na inwestycje budowlane (m/m)
  •  18:30 USA  Wystąpienie szefa Fed z Atlanty (Raphael Bostic)

Wtorek, 4 lutego 2025

  •  Chiny - Nowy Rok Księżycowy - dzień wolny
  •  00:30 USA  Wystąpienie szefa Fed z St. Louis (Alberto Musalem)
  •  16:00 USA  Liczba wakatów wg JOLTS
  •  16:00 USA  Zamówienia na dobra bez środków trans. fin. (m/m)
  •  16:00 USA  Zamówienia na dobra trwałego użytku fin. (m/m)
  •  16:00 USA  Zamówienia w przemyśle (m/m)
  •  17:00 USA  Wystąpienie szefa Fed z Atlanty (Raphael Bostic)
  •  20:00 USA  Wystąpienie szefowej Fed z San Francisco (Mary Daly)
  •  22:40 USA  Tygodniowa zmiana zapasów paliw wg API
  •  23:00Australia  Indeks PMI dla usług fin.

Środa, 5 lutego 2025

  •  Polska  Decyzja ws. stóp procentowych
  •  02:45 Chiny  Indeks Caixin PMI dla usług
  •  08:45 Francja  Produkcja przemysłowa (m/m)
  •  09:15 Hiszpania  Indeks PMI dla usług
  •  09:50 Francja  Indeks PMI dla usług fin.
  •  09:55 Niemcy  Indeks PMI dla usług fin.
  •  10:00 Strefa Euro  Indeks PMI dla usług fin.
  •  10:30 Wlk. Brytania  Indeks PMI dla usług fin.
  •  11:00 Strefa Euro  Inflacja producencka
  •  14:15 USA  Raport ADP
  •  14:30 USA Handel zagraniczny
  •  14:30 Kanada  Bilans handlu zagranicznego (CAD)
  •  15:00 Strefa Euro  Wystąpienie publiczne członka zarządu ECB (Philip R. Lane)
  •  15:00 USA  Wystąpienie szefa Fed z Richmond (Tom Barkin)
  •  15:45 USA  Indeks PMI dla usług fin.
  •  16:00 USA  Raport ISM dla usług
  •  16:00 Polska  Komunikat po posiedzeniu RPP
  •  16:30 USA  Tygodniowa zmiana zapasów paliw
  •  19:00 USA  Wystąpienie szefa Fed z Chicago (Austan Goolsbee)

Czwartek, 6 lutego 2025

  •  Polska  Wystąpienie publiczne szefa NBP (Adam Glapiński)
  •  01:30 Australia  Bilans handlu zagranicznego (AUD)
  •  08:00 Niemcy  Zamówienia w przemyśle
  •  11:00 Strefa Euro Sprzedaż detaliczna
  •  13:00 Wlk. Brytania  Decyzja ws. stóp procentowych
  •  13:00 Wlk. Brytania  Kwartalny raport BoE nt. inflacji
  •  13:00 Wlk. Brytania  Protokół z posiedzenia BoE
  •  13:30 USA  Raport Challengera
  •  14:30 USA  Jednostkowe koszty pracy wst. (k/k)
  •  14:30 USA  Wydajność pracy wst. (k/k)
  •  16:00 Kanada  Indeks Ivey PMI s.a.
  •  16:30 USA  Tygodniowa zmiana zapasów gazu
  •  20:30 USA  Wystąpienie publiczne członka zarządu Fed (Christopher Waller)
  •  21:30 USA  Wystąpienie szefowej Fed z San Francisco (Mary Daly)

Piątek, 7 lutego 2025

  •  00:30 Japonia  Wydatki gospodarstw domowych (r/r)
  •  08:00 Niemcy  Handel zagraniczny
  •  08:00 Niemcy  Produkcja przemysłowa
  •  08:45 Francja  Bilans handlu zagranicznego s.a. (EUR)
  •  09:00 Hiszpania  Produkcja przemysłowa w.d.a. (r/r)
  •  09:45 Strefa Euro  Wystąpienie publiczne członka zarządu ECB (Luis de Guindos)
  •  14:00 Polska  Protokół z posiedzenia RPP
  •  14:30 Kanada  Sytuacja na rynku pracy
  •  14:30 USA  Sytuacja na rynku pracy
  •  16:00 USA Raport Uniwersytetu Michigan wst.
  •  16:00 USA  Zapasy hurtowników (m/m)
  •  19:00 USA  Liczba wież wiertniczych dla rynku ropy
  •  21:00 USA  Kredyt konsumencki (USD)

Niedziela, 9 lutego 2025

  •  02:30 Chiny  Inflacja CPI (r/r)
  •  02:30 Chiny  Inflacja PPI (r/r)
Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne

Sporządził:
Łukasz Zembik
Łukasz Zembik

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.