Jakie perspektywy dla PLN?

Specjalne   •   04-03-2024 13:30
Dalsze obniżki stóp procentowych coraz bardziej oddalają się w czasie. Tak przynajmniej wynika z ostatnich słów prezesa Glapińskiego. Ten czynnik będzie jednym z kluczowych stanowiących o sile złotego. EUR/PLN jest aktualnie na poziomie 4,32. Kluczowym wsparciem technicznym jest pułap 4,2950 – czyli minima z połowy grudnia 2023 roku.
Jakie perspektywy dla PLN?

Jak wynika z ostatniej konferencji po posiedzeniu, w Radzie Polityki Pieniężnej aktualnie nie ma większości za dalszym luzowaniem warunków monetarnych. Prezes NBP powołał się na panujące obecnie tendencje w gospodarce, wciąż słaby, nierówny wzrost gospodarczy i prawdopodobne odbicie inflacji po wcześniejszym spadku wiosną tego roku.

Walka z „drożyzną” nie została zakończona i w tej materii nie należy jeszcze mówić o sukcesie. Glapiński wskazał na wiele elementów, które powodują sporą niepewność. Dużo będzie zależeć głównie od dalszego kształtu polityki fiskalnej nowego rządu. Pojawiły się sugestie, że CPI może ponownie urosnąć w okolice 8 proc. w II połowie roku, co w zdecydowany sposób ucięło spekulacje, że w marcu może dojść do kolejnego kroku łagodzenia warunków monetarnych. Jeszcze niedawno rynek obstawiał od 3 do 4 ruchów w dół na stopach, teraz mówi się o być może jednym pod koniec 2024 roku a coraz częściej pojawiają się opinie, że poziom kosztu pieniądza pozostanie na obecnym pułapie (5,75 proc.) i na ewentualne zmiany przyjdzie nam poczekać do 2025 roku.

Złoty może dodatkowo zyskiwać, kiedy obniżki zostaną wdrożone przez EBC oraz Fed. Rynek oczekuje, że nastąpi to najprawdopodobniej w czerwcu. Wówczas będziemy mieć większą dywergencję w politykach monetarnych polskiej instytucji oraz tych z zagranicy.

Dodatkowymi czynnikami wspierającymi aprecjację PLN od strony fundamentalnej są: globalny apetyt na ryzyko, rosnące giełdy, EUR/USD powyżej 1,08,  realna perspektywa środków z KPO.

Uważam, że złoty względem euro prawdopodobnie będzie w kolejnych miesiącach kontynuował aprecjację, co może spowodować powolne osuwanie się kursu EUR/PLN w stronę 4,25. Wcześniej jednak musi zostać pokonane wsparcie techniczne na 4,2950, które wynika z dołka wyznaczonego w okolicy połowy grudnia 2023 roku.

Wykres pary walutowej EUR/PLN (CFD), dane tygodniowe, źródło: Tradingview

Aktualne stawki kontraktów FRA 3x6 wskazują poziom 5,7950 proc.  Oznacza to, że za poł roku rynek oczekuje, że stopy procentowe w Polsce się nie zmienią. Z kolei kontrakt FRA12x15 osiągnął wartość 4,9750. To oznacza uproszczając, że rynek zakłada to,  że do połowy 2025 roku RPP dokona łącznie cięć na poziomie 75 punktów bazowych Korekta oczekiwań rozpoczęła się na chwilę po wyborach parlamentarnych z 15 października 2023 roku. Chwilę przed nimi Rada była postrzegana jako „gołębia”. W ostatnich miesiącach nastąpiła znaczna zmiana nastawienia, która jest tłumaczona faktem, że istnieje duże ryzyko niepewności co do kształtu polityki fiskalnej nowego rządu w dalszych kwartałach roku.

Stawki kontraktów FRA o roźnych parametrach (FRA 3x6, 9x12, 12x15), źródło: Bloomberg

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne


Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.