Jak bardzo jastrzębi jest EBC?

W EBC nadal brak jest zdecydowania. Choć wydaje się, że w Radzie istnieje silne poparcie dla kontynuowania normalizacji polityki pieniężnej, to jednak nadal utrzymują się silne rozbieżności poglądów co do tego, jak należy to zrobić w szczegółach. Spośród tych, którzy wzywali do podjęcia działań na marcowym posiedzeniu, niektórzy członkowie woleli ustalić konkretną datę zakończenia zakupów netto w ramach APP w lecie i nie uzależniać tej daty od rozwoju wydarzeń. Argumentowali, że mogłoby to utorować drogę do ewentualnej podwyżki stóp w trzecim kwartale tego roku w świetle pogorszenia perspektyw inflacyjnych.
Inni członkowie opowiedzieli się za przyjęciem na marcowym posiedzeniu postawy wyczekującej w obliczu wyjątkowo dużej niepewności spowodowanej wojną rosyjsko-ukraińską. Wprawdzie sytuacja sprzed wojny mogła wymagać pewnego zniesienia wsparcia polityki pieniężnej ale nie wymagała rozpoczęcia cyklu zacieśniania. Argumentowano, że warto zachować ostrożność i poczekać przed podjęciem decyzji o dalszych korektach w polityce pieniężnej. Ponadto, zdaniem tych członków, nie zostały jeszcze spełnione warunki "forward guidance" i nie jest oczywiste, czy zostaną one spełnione w najbliższym czasie.
Od posiedzenia w marcu, mimo utrzymujących się różnic w poglądach, ogólnie wzrosło poparcie dla podwyżek stóp procentowych. Nie tylko jastrzębi członkowie Rady, ale także bardziej umiarkowani, tacy jak Słoweniec Bostjan Vasle i Słowak Peter Kazmir , opowiedzieli się za zniesieniem ujemnych stóp procentowych w ciągu roku. Nawet główny ekonomista EBC Lane i prezes greckiego banku centralnego Stournaras, którzy wyraźnie należą do obozu gołębiego, nie chcieli wykluczyć podwyżki stóp przed końcem roku.
Nie jest jednak pewne, czy za tą rosnącą obecnie gotowością do podniesienia stóp procentowych pójdą działania w dalszej części roku. W końcu akceptacja wielu członków Rady opiera się na oczekiwaniu, że gospodarka będzie nadal stabilnie rosła pomimo znacznie wyższych cen energii. W przypadku jednak np. całkowitego bojkotu rosyjskich dostaw energii recesja byłaby prawdopodobnie nieunikniona. Dlatego Philip Lane zaznaczył niedawno, że jeśli perspektywy inflacji oraz wzrostu gospodarczego pogorszą się, wtedy EBC będzie musiał zastanowić się ponownie.
Wczoraj euro nie otrzymało wsparcia od EBC. Embargo na węgiel spowodowało pogorszenie nastrojów, a główna para walutowa spadła do 1,0860. Notowania zbliżają się do technicznego wsparcia zlokalizowanego przy 1,0810.
Wykres EUR/USD, interwał D1, źródło: TMS Brokers
Czytaj więcej na...

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.
TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)
Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.
Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.
TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym
Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.
Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.
Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:
(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,
(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe
(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych
Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.
Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.
Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne