GBP: wybór partii i wersji brexitu

Opinie   •   11-12-2019 12:58
Na jeden dzień przed wyborami w Wielkiej Brytanii sondaże wskazują na wygraną Partii Konserwatywnej, choć przewaga nad Partią Pracy zaczęła topnieć, podnosząc niepewność czy Boris Johnson zagwarantuje sobie wystarczającą większość, by swobodnie doprowadzić do brexitu do końca stycznia 2020 r. GBP już zaczął dyskontować wyzerowanie ryzyka bezumownego brexitu w przypadku wygranej partii Johnsona, ale wciąż jest możliwy skok w reakcji na wynik exit polls. Jednak inne scenariusze nie są do całkowitego wykluczenia.
GBP: wybór partii i wersji brexitu

W październiku premier Boris Johnson zawnioskował w parlamencie o rozpisanie nowych wyborów, by odzyskać większość potrzebną mu do skutecznego rządzenia. Do tego momentu opozycja blokowała plany Johnsona, gdyż premier potrzebował 2/3 głosów Izby Gmin do poparcia wniosku. Gdy jednak Johnson wrócił z Brukseli ze zrewidowaną umową brexitu, którą parlament poparł, a deadline dla wyjścia z UE został odroczony z 31 października na 31 stycznia 2020 r., parlament zgodził się na wybory.

Brexit pozostawał głównym tematem kampanii wyborczej, nawet jeśli partie starały się przerzucić ciężar uwagi na sprawy krajowe, m.in. poprzez deklaracje zwiększenia wydatków budżetowych na różne cele. Mimo to konserwatyści przodują w sondażach dzięki przyrzeczeniu doprowadzenia brexitu do końca. Z pewnością wybory nie są konkursem popularności w związku z szeroką krytyką osoby Borisa Johnsona. Ale główny przeciwnik BoJo, lider Partii Pracy Jeremy Corbyn, budzi jeszcze mniejsze zaufanie z powodu kontrowersyjnych wypowiedzi, jak również z uwagi na unikanie jasnego określenia swojej pozycji wobec brexitu.

Średnia krocząca z ostatnich sondaży; Źródło: BBC, stan na 10 grudnia

W trakcie kampanii Partia Konserwatywna utrzymywała bezpieczną przewagę 8-15 pkt proc. nad Partią Pracy, co stopniowo wzmacniało przekonanie o ostatecznej wygranej. Jednak z uwagi na istotne rozjazdy między sondażami a wynikami wyborów w kilku poprzednich głosowaniach, rynek przez długi czas nie dyskontował wskazań sondaży. Dopiero kiedy uznawany za jeden z bardziej dokładnych modeli predykcyjnych – MPR od YouGov – wskazał, że konserwatyści mogą zdobyć większość z przewagą 68 miejsc, aprecjacja funta zaczęła przybierać na sile.

Na ostatnie prostej finalny sondaż YouGov przestrzegł przed samozadowoleniem wyborców Partii Konserwatywnej. Nowe badania wskazały na zmniejszenie się wyniku torysów do 339 miejsc z 359 (przewaga 28 miejsc) przy odchyleniach w przedziale 311-367. W najgorszym przypadku Partia Konserwatywna nie zdobyłaby większości i kontynuowany byłby paraliż decyzyjny parlamentu. Ale spadek notowań torysów może paradoksalnie być korzystny dla Borisa Johnsona, gdyż może przynieść mobilizację wyborców Partii Konserwatywnej, którzy nie zamierzali iść do urn, licząc na pewną wygraną BoJo. W rezultacie ryzyko nieuzyskanie przez torysów większości jest mniejsze niż wydawałoby się na pierwszy rzut oka.

GBP jest dziś słabszy, ale pozostaje blisko wielomiesięcznych szczytów wobec EUR i USD, sugerując, że zwycięstwo konserwatystów pozostaje częściowo wycenione. Mimo to konfirmacja wygranej torysów powinna doprowadzić dalszej aprecjacji funta. Większość ruchu GBP powinna się dokonać zaraz po ogłoszeniu exit polls o 23:00.

  • Uzyskanie zdecydowanej większości przez Partię Konserwatywną (tj. 30+ miejsc) będzie uznawane jako spodziewany i bezpieczny wynik, dzięki któremu dojdzie do szybkiej implementacji umowy brexitowej i wyjścia Wielkiej Brytanii z UE 31 stycznia 2020 r. Wykluczony zostanie scenariusz bezumownego brexitu, a przyspieszenie prac powinno wpłynąć na przychylność Brukseli dla ugodowego podejścia w dalszych negocjacjach, m.in. dla przedłużenia okresu przejściowego. GBP/USD może skoczyć do 1,34, a EUR/GBP sięgnąć 0,8250.
  • Niewielka wygrana torysów także będzie prowadzić do aprecjacji funta (GBP/USD 1,33, EUR/GBP 0,8350), ale ruch będzie hamowany wątpliwościami wokół zdolności Borisa Johnsona do skutecznego prowadzenia przyszłej polityki związanej z brexitem przy ryzyku rebelii posłów partii. Np. eurosceptycy z European Research Group są przeciwni przedłużaniu okresu przejściowego, co podniosłoby ryzyko twardego brexitu (bez uzgodnionych nowych relacji z UE) pod koniec 2020 r. Przy takim scenariuszu istnieje podwyższone ryzyko, że po wstępnym skoku funta dość szybko rynek przejdzie do realizacji zysków.
  • Tzw. zawieszony parlament – bez większości dla żadnej partii – prowadzący do mniejszościowego rządu konserwatystów oznacza utrzymanie status quo sprzed wyborów. Wynik będzie interpretowany jako pogrzebanie szans na ratyfikację brexitu do końca stycznia. W efekcie funt będzie musiał oddać całą pozytywną premię związaną z oddaleniem ryzyka bezumownego brexitu, jak również wzmocni się wpływ spekulacyjnych krótkich pozycji. GBP/USD może spaść do 1,25, a EUR/GBP podejść pod 0,87.
  • Wynik wyborów bez zwycięstwa żadnej partii, ale ostatecznie prowadzący do utworzenia koalicji pod przewodnictwem Partii Pracy w pierwszej reakcji przyniesie negatywny szok dla GBP (jak w scenariuszu powyżej). Jednak postulat powtórzenia referendum, który prawdopodobnie zyskałby poparcie Liberalnych Demokratów i Szkockiej Partii Narodowej, w średnim terminie oferuje potencjał wzrostowy dla funta, gdyż wciąż oddalałoby to ryzyko bezumownego wyjścia z UE. W tym scenariuszu atrakcyjność kupna GBP po wstępnej wyprzedaży byłaby większa.

Na koniec trzeba przypomnieć, że wybory w Wielkiej Brytanii nie odbywają się w oderwaniu od innych wydarzeń rynnowych. Handel funtem pod wynik wyborów jest pozycja w trybie risk-on, co oznacza, że silne pogorszenie ogólnorynkowego sentymentu będzie pretekstem dla szybszego domykania zyskownych pozycji. Pod tym kątem decyzja USA o nieodroczeniu nowy ceł na towary importowane z Chin może hamować rajd funta lub potęgować wyprzedaż.

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne

Sporządził:
Konrad Białas
Główny Ekonomista
Konrad Białas

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.