GBP: tydzień trzech głosowań

Karuzela prasowych rewelacji nie zatrzymuje się ani na chwilę. Jeszcze w piątek nadzieje na przełom w negocjacjach były podsycane przez Financial Times, według którego unijny negocjator Barnier przygotował duże ustępstwa w temacie backstopu umożliwiające Wielkiej Brytanii jednostronne zakończenie backstopu. Jednak informacja szybko została zweryfikowana przez Brukselę jako oferta mechanizmu pozwalającego wystąpienie z unii celnej dla Anglii, Szkocji i Walii, ale Irlandia Północna pozostawałaby związana unijnymi przepisami. To z pewnością nie spodobałoby się północnoirlandzkiej partii DUP oraz eurosceptycznej grupie torysów ERG, zabierając ich głosy poparcia dla porozumienia.
W weekend Telegraph donosił, że UE chce zaostrzyć stanowisko wobec Wielkiej Brytanii, gdyby miało dojść do odroczenia brexitu, żądając „prawnych i finansowych warunków” w tym podwyższenia tzw. „opłaty rozwodowej” – obecnie 39 mld GBP.
Według The Times politycy Partii konserwatywnej zaczynają naciskać na premier Theresę May, by zrezygnowała z wtorkowego głosowania nad porozumieniem, gdyż czeka ją kolejna dotkliwa porażka. W zamian nowa strategia ma przewidywać głosowanie nad zmodyfikowaną wersją porozumienia, która uwzględnia warunki akceptowalne przez większość parlamentarną, choć zawiera rozwiązanie ws. backstopu, któremu w minionym tygodniu UE się sprzeciwiło. Z taką wersją porozumienia May miałaby pojechać do Brukseli i tam starać się o akceptację na szczycie UE 21/22 marca. W ten sposób May uniknie porażki w parlamencie i przerzuca ciężar wyboru na UE, jeśli ta nie chce odraczać brexitu.
Rynek GPB wydaje się być ustawiony pod wydłużenie okresu negocjacyjnego brexitu, ale wciąż obecna jest premia za ryzyko zagłosowania nad bezmownym brexitem w środę. Zmiana tematu wtorkowego głosowania (na idealistyczną wersję brexitu) z jednej strony anuluje głosowanie nad bezumownym wystąpieniem z UE, ale jednocześnie wprowadza dodatkową niepewność o reakcję UE i z pewnością spotka się z ostrą krytyką brytyjskiej prasy. Albo Bruksela ulegnie, albo parlament będzie zmuszony do przegłosowania odroczenia, więc na koniec tygodnia funt może mieć się lepiej. Jednak niemożliwym jest teraz ocenić skalę huśtawki, jaka będzie miała miejsce po drodze.
Czytaj więcej na...

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.
TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)
Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.
Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.
TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym
Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.
Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.
Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:
(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,
(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe
(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych
Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.
Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.
Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne