GBP nasycony optymizmem ws. brexitu

Opinie   •   04-03-2019 13:04
Weekendowe informacje dotyczące brexitu dostarczyły niewiele progresu. Parlament czeka na wynik wizyty prokuratora generalnego Coxa w Brukseli, gdzie będzie on prowadził negocjacje w sprawie zmian w irlandzkim backstopie, choć rozwiązania mogące spełnić żądania brytyjskich eurosceptyków, są mało prawdopodobne. Tymczasem według innych doniesień brexitowcy oferują przystanie na plan May, ale od pewnymi warunkami. GBP zdyskontował już sporo optymizmu z ograniczonym potencjałem do wchłonięcia więcej.
GBP nasycony optymizmem ws. brexitu

Według The Telegraph, prokurator generalny Geoffrey Cox złagodził swoją strategię przed rozpoczynającymi się we wtorek rozmowami w Brukseli i już nie zamierza żądać sztywnej daty oraz jednostronnego mechanizmu zakończenia backstopu. Ministrowie w rządzie May uznali te żądania za zbyt „dosadne” i niemające szans na zaakceptowanie. W zamian Cox ma zaproponować „mechanizm arbitrażowy”, który miałby pozwolić Wielkiej Brytanii lub UE wystąpić z formalnym zawiadomieniem zakończenia backstopu.

Pytaniem jest, czy brexitowcy są gotowi spotkać się w połowie drogi i poprzeć plan May z takim rozwianiem backstopu? Zdaniem The Times, eurosceptycy z Partii Konserwatywnej już zaoferowali poparcie dla rządu, ale pod kluczowymi warunkami: 1) mechanizm musi być prawnie wiążący, co jednak wymaga zmian w treści porozumienia; 2) język musi być jasny odnośnie tego, „w którą stronę zmierzamy” i 3) załącznik do umowy musi zawierać szczegółowy opis mechanizmu wyjścia z backstopu, jeśli negocjacje umowy handlowej zawiodą.

To twarde warunki, z których pierwszy wydaje się niemal niemożliwy do spełniania (sprzeciw UE do zmian w projekcie umowy wyjścia). Z drugiej strony alternatywa w postaci odroczenia brexitu nawet do końca 2020 r. jest dla brexitowców jeszcze większym „złem”, gdyż podnosi ryzyko, że do brexitu może w ogóle nie dojść. Z kolei premier May najwyraźniej chce do ostatniej chwili podtrzymywać obawy każdej ze stron (UE, brexitowców, opozycji), by w kulminacyjnym momencie (głosowanie nad umową brexitu 12 marca) uzyskać jak największe poparcie dla swojego planu z ewentualnymi poprawkami (w postaci niewiążących prawnie załączników do umowy).

Wygląda na to, że główny wybór w drodze do brexitu jest pomiędzy zaakceptowaniem planu May lub odroczeniem daty wyjścia z UE z marginalnym ryzykiem chaosu bezumownego brexitu. GBP nie jest w stanie zyskać w oparciu o ostatnie informacje, gdyż po zeszłotygodniowym rajdzie wiele z przetasowań w rozkładzie prawdopodobieństw już zostało zdyskontowane. Teraz ryzyka dla funta rozkładają się asymetrycznie na rzecz osłabienia, gdyż łatwiej będzie o wyprzedaż w oparciu o zaskakujące negatywne informacje niż dalsze pompowanie siły funta przy informacjach zgodnych z bieżącym nurtem. I nawet jeśli przestrzeń do popsucia sentymentu wyraźnie się skurczyła, zatrzymany rynek zawsze podnosi ryzyko krótkoterminowej realizacji zysków.

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne

Sporządził:
Konrad Białas
Główny Ekonomista
Konrad Białas

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.