FX: wyhamowany apetyt na ryzyko

Flesz   •   20-04-2021 13:38
Apetyt na ryzykowne waluty nieco wyhamował, a wędrówka EUR/USD na północ zatrzymała się. Na rynku złotego panuje duży spokój, a większą zmienność obserwujemy w przypadku rubla.
FX: wyhamowany apetyt na ryzyko

We wtorek tempo wędrówki EUR/USD na północ nieco osłabło, a dolar odrabia straty względem części rywali z koszyka G10. W dalszym ciągu kurs utrzymuje się jednak na poziomach najwyższych od początku marca. Apetyty na ryzyko przygasł po południu, ale waluty z antypodów nadal utrzymują się powyżej poziomów odniesienia. AUD/USD oscyluje wokół 0,7770, a NZD/USD znajduje się przy 0,7195. 

Brak przesadnego optymizmy obserwowany jest w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. EUR/HUF niemal nie zmienił położenia względem poziomu odniesienia i utrzymuje się przy 361,35 pkt. Notowania EUR/CZK spadają do 25,9 pkt, a korona czeska jest we wtorek najsilniejszą z walut EM.

Na rynku panuje spokój przy niezmienionych czynnikach epidemicznych i małym zainteresowaniu dalszym umacnianiem waluty z uwagi na wiszące nad złotym ryzyko niekorzystnego dla banków wyroku w sprawie kredytów frankowych. Bez echa odbiły się wypowiedzi członków RPP (Gatnar i Hardt), który prognozują inflację w kwietniu na poziomie 4 proc. r/r. Dyskusja o wzroście cen jest szczególnie żywa w obszarze tego, czy jest on przejściowy, czy trwały, bo tego, że obecnie inflacja przyspieszyła nikt nie kwestionuje. U większości członków RPP panuje przekonanie o przejściowym charakterze zjawiska, co nie nakłada na Radę konieczność dostosowania stóp procentowych. Naszym zdaniem aktualny pozostaje scenariusz utrzymania dotychczasowych parametrów polityki pieniężnej na niezmienionym poziomie do końca roku, a najprawdopodobniej do końca kadencji prezesa NBP. Kluczowe w kontekście kursu złotego w średnim terminie będzie orzeczenie TSUE, a po nim SN najwyższego w sprawie kredytów denominowanych w walutach obcych.

We wtorek złoty plasuje się w środku stawki walut EM z kursem EUR/PLN nieznacznie powyżej poziomów odniesienia przy 4,5550. Podobnie rysuje się sytuacja w parze z dolarem, gdzie złoty broni zdobytych wcześniej poziomów i utrzymuje kurs USD/PLN na poziomie 3,7665. GBP/PLN dobija do 55-cio sesyjnej średniej kroczącej i osiada w okolicy 5,28 pkt.

Notowania USD/PLN, interwał: D1, źródło: TMS BrokersNotowania USD/PLN, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Duża zmienność notowana jest na rynku rubla, który jest targany emocjami wokół działań Kremla. O ile polityczne sankcje USA są odbierane raczej jako łagodne, o tyle rezygnacja czeskiej spółki ze współpracy z Rosatomem przy budowie elektrowni jądrowej jest realnym ciosem w interesy gospodarcze Rosji. Wcześniej kraj wydalił kilkunastu rosyjskich dyplomatów, czym pokazał, że działania Rosji w sprawie Ukrainy czy Nawalnego nie pozostaną bez konsekwencji. Aby jednak odniosły one realny skutek konieczne byłoby dołączenie innych krajów do zdecydowanych działań. Inwestorzy wyceniają nikłe szanse na mocniejsze reakcje innych państw, a kurs USD/RUB stabilizuje się we wtorek przy 76,3 pkt.

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne


Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.