Funt w gąszczu informacji

W piątek wyróżniała się słabość funta szczególnie w postaci silnych wzrostów EUR/GBP. Plotki rynkowe mówią o dużym popycie w segmencie przedsiębiorstw. Możliwe, że była to odkładana decyzja o kupnie euro na wypadek jastrzębiej decyzji Banku Anglii, ale skoro ten czynnik ryzyka się nie zmaterializował (pisałem o tym w piątek), nie było sensu dalej zwlekać z transakcją.
Tak czy inaczej bez okolicznościowego balastu GBP/USD może dziś nadganiać piątkową sprzedaż USD na większości crossów. Krótkoterminowo kusi „taniość” GBP/USD w porównaniu do innych crossów XXX/USD, ale efekt ten może być krótkotrwały. W dalszym ciągu możliwe są echa gołębiej postawy Banku Anglii i funt będzie mniej atrakcyjny w porównaniu z walutami mającymi za sobą jastrzębio nastawione banki centralne (NOK, NZD).
Potencjalnym ryzykiem dla funta jest ocena polityki walki z wirusem po odejściu ministra zdrowia Hancocka. Na jego miejsce został powołany Sajid David, który jest zwolennikiem przyspieszonego procesu znoszenia restrykcji. Jakkolwiek na pierwszy rzut oka może to się wydawać wiadomością dobrą dla perspektyw ożywienia, tak w dobie rosnące liczby przypadków zachorowań na nowy szczep Delta może to być odbierane jako podwyższone ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa po kraju. Po pozytywnej stronie trzeba zaznaczyć, że odsetek hospitalizowanych pozostaje niski, a szczepionki chronią przed ostrym przebiegiem choroby. Jednak nie można wykluczyć, że rozwój wypadków będzie dodatkowym argumentem dla osłabiania dotychczasowej premii funta nad innymi walutami europejskimi z tytułu szybszego otwierania gospodarki wiosną.
Wielka Brytania: zakażenia (lewy wykres) i hospitalizacje (prawy) w przeliczeniu na milion mieszkańców (Źródło: Our World in Data)
Od strony technicznej GBP/USD cofnął się w stronę wsparcia na 1,3837 po dołku z 4 maja, co dało podstawę dla odbicia i w zależności od siły przeceny USD w kolejnych dniach wzrosty mogą zostać podtrzymane do 1,4016. Tutaj leży opór po marcowo-kwietniowych szczytach, który dodatkowo jest wzmocniony średnią 55d. Oczekiwałbym, że ta strefa będzie silnym sufitem dla kursu z późniejszym odwrotem w stronę czerwcowego minimum na 1,3782.
GBP/USD - wykres dzienny (Źródło: TMS DIrect)
Czytaj więcej na...

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.
TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)
Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.
Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.
TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym
Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.
Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.
Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:
(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,
(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe
(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych
Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.
Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.
Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne