Funt jest na fali

W szerszym ujęciu, tj. mierząc od startu majowej hossy a giełdach, rajd GBP/USD da się głównie przypisać słabości dolara i wzrostowi oczekiwań na szybsze odbicie globalnego ożywienia. Na tej fali funt radził sobie relatywnie słabo – spośród walut G10 tylko JPY, CAD i CHF zyskały mniej do USD niż GBP.
Jednak od początku lipca jest drugą najsilniejszą walutą za NOK. Trochę to dziwi, jeśli weźmiemy pod uwagę, że z końcem czerwca minął termin, aby złożyć wniosek o przedłużenie okresu przejściowego na wynegocjowanie umowy handlowej między Wielką Brytanią a UE. Londyn ryzykuje spore perturbacje w relacjach handlowych od 1 stycznia 2021 r., co już powinno być powodem do zbudowania premii za ryzyko na wartości funta. Jednak rynek najwyraźniej zakłada, że na porozumienie w ostatniej chwili (nawet prowizoryczne) jest jeszcze dużo czasu.
I chyba to nastawienie pozwala generować impulsy do kupowania funta z błahych powodów. Kolejna runda negocjacji, choć miała mieć przyspieszony tok rozmów, drugi tydzień nie przynosi przełomu. Wczoraj kanclerz Merkel wyraziła zaniepokojenie z braku postępów i zasygnalizowała, że Europa musi być gotowa na scenariusz „no deal”.
Jednak większy posłuch zdają się mieć sugestie unijnego negocjatora Barniera, według którego UE „jest gotowa pozostawić” londyńskiemu Citi dostęp do europejskich rynków. Barnier zasygnalizował też, że UE jest gotowa na kompromis w sprawie praw do połowów na wodach obu stron. Jakkolwiek obie kwestie byłyby dużym krokiem naprzód w uregulowaniu przyszłych relacji, słowa Barniera jeszcze nic nie gwarantują, a są jedynie otwartą opcją, do której Wielka Brytania musi dołożyć swoje ustępstwa. Co z tego wyniknie, prawdopodobnie nie dowiemy się aż do jesieni, kiedy czas będzie wywierał presję na negocjatorach.
Osobiście nie rozumiem, jak na tej podstawie rynek może budować dodatkowy pozytywny klimat wokół funta. Prędzej skłonię się ku tezie, że aktualnie rynki preferują rozgrywać bieżące informacje bez głębszego zastanowienia nad szerszym ujęciem. Dobra informacja teraz jest więcej warta niż 10 złych tydzień temu; jutro co innego będzie ważniejsze. Na tej podstawie obietnice polityków i nadzieje na pozytywny finał negocjacji brexitu mogą pociągnąć funta jeszcze wyżej.
Czytaj więcej na...

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.
TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)
Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.
Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.
TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym
Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.
Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.
Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:
(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,
(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe
(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych
Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.
Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.
Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne