EUR/USD zejdzie w tym roku do parytetu?

Odległości pomiędzy tymi szczytami to - 12 lat i 16 lat - a pomiędzy tymi dołkami - 15 lat. Można dodać do tego 1971 rok jak datę początku załamania się powojennego systemu stałych kursów walutowych (nastąpiło to po tym, gdy w sierpniu 1971 USA zawiesiły wymienialność dolara na złoto), to otrzymujemy 14 lat do kolejnego szczytu siły dolara z 1985 roku. W takim ujęciu następnego szczytu siły dolara względem euro po tym z 2000 roku (szczyt hossy "technologicznej", apogeum ery lat 90-tych z USA jako jedynym "hipermocarstwem") można było oczekiwać już w okolicach przełomu 2014 i 2015 roku. W rzeczywistości dolar umacniał się do euro do stycznia 2017 (1,034), a i od tamtej pory tak naprawdę nie może się decydować na jakąś jednoznaczną zmianę kierunku ruchu.
W innym ujęciu kurs EUR/USD wyłamał się w dół z potężnej formacji "głowy z ramionami" kształtowanej w ciągu 11 lat od końca 2003 roku do końca 2014 roku. W ten sposób w momencie wyłamania w dół z tej formacji czyli pod koniec 2014 roku wytworzyła się "symetria środkowa" (w taki sam sposób w jaki taka symetria środkowa widoczna jest na szkolnym wykresie sinusoidy, gdy ta przebija oś X). Na poniższym obrazku ten moment zaznaczony jest strzałką. W tej interpretacji formowanie dalszego ciągu sekwencji spadkowej z okresu połowa 2008 (dołek dolara)-koniec 2014 (moment wybicia w dół kursu EUR/USD z tej ogromnej formacji głowy z ramionami) powinno potrwać ok. 6,5 roku od momentu wytwarzającego symetrię środkową wybicia się z formacji, czyli do okolic połowy połowy 2021 roku.
Jak widać tu również oczekiwany termin szczytu siły dolara już minął (być może jakiś związek z tym ma "rewolucja łupkowa", która po 2008 roku dokonała się w USA czyniąc ten kraj - w przeciwieństwie do Europy - w dużej mierze niezależnym od importu surowców energetycznych), ale myślę, że można zaryzykować tezę, że ta rozpoczęta w połowie 2008 roku wielka sekwencja spadkowa kursu EUR/USD, której ostatni epizod trwa od początku 2021 roku ma jeszcze przed sobą wielki finał, który doprowadzi w tym roku do osiągnięcia na jakiś czas przez tę parę walutową poziomów poniżej parytetu. W ten sposób kurs EUR/USD osiągnąłby dolne ograniczenia kanału 50-letniego trendu wzrostowego oraz kanału 14-letniego trendu spadkowego. Potem rzeczywiście można by zacząć zastanawiać nad rozpoczęciem na wykresie kursu EUR/USD wieloletniego trendu wzrostowego podobnego do tych z lat 1980-1992 czy 2000-2008.
Czytaj więcej na...

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.
TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)
Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.
Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.
TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym
Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.
Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.
Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:
(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,
(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe
(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych
Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.
Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.
Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne