EUR/USD odpada od technicznego poziomu 1,0360

Z technicznego punktu widzenia na wykresie EUR/USD została wyrysowana formacja podwójnego szczytu. Notowania dwukrotnie sprawdzały poziom 1,0360 ale nie były go w stanie trwale przełamać. Teoretyczna linia szyi (1,0270-1,0260) została pokonana w okolicach godziny 16 w piątek, kiedy światło dziennie ujrzał raport Uniwersytetu Michigan. Zaskoczył pozytywnie. Główny wskaźnik wzrósł do 55,1 a oczekiwania inflacyjne krótkoterminowe spadły do poziomu 5 pkt. z 5,2 poprzednio. Te długoterminowe uplasowały się w okolicach 3 pkt. czyli nieznacznie wyżej od poprzedniej wartości (2,9 pkt.). Regionalny wskaźnik NY Empire State, który wskazał -31,3 pkt. nie wpłynął na osłabienie „zielonego”. Początkowy ruch wskazywał na deprecjację USD, ale trwała ona bardzo krótko i po chwili kurs wrócił do tendencji zapoczątkowanej pod koniec ubiegłego tygodnia. W tym tygodniu uwaga będzie skupiona jeszcze wokół sprzedaży detalicznej (jutro), regionalnym wskaźniku Fed z Filadelfii (to w czwartek) czy wskaźniku Conference Board. Sam protokół z posiedzenia FOMC (środa) nie powinien wnieść nic nowego. Dochodzą do tego jeszcze wypowiedzi przedstawicieli Fed każdego dnia począwszy od jutra. W słowach urzędników Rezerwy Federalnej uczestnicy rynku będą doszukiwać się wskazówek, jakie dalsze kroki będzie podejmować amerykańska instytucja. Na ten moment dla głównej pary walutowej kluczowy jest poziom 1,01, którego pokonanie może spowodować, że notowania ponownie przetestują parytet. Nie należy wykluczać takiego scenariusza. Najbliższe dni przyniosą nam odpowiedź na to pytanie.
Oczywiście nie samymi danymi z USA żyją rynki. Dziś i jutro mamy paczkę danych z brytyjskiej gospodarki. Dane z rynku pracy wypadły dość stabilnie. Bezrobocie utrzymało się na poziomie 3,8 proc. a średnie tygodniowe wynagrodzenia uplasowały się niżej niż miesiąc wcześniej i wyniosły 5,1 proc. Z kolei wnioski o zasiłek dla bezrobotnych wyniosły -10,5 tys. Jutro szczególnie obserwowany będzie odczyt raportu inflacyjnego za lipiec, który wskaże jak mocno rosły ceny. CPI ma zgodnie z konsensusem wzrosnąć do 9,8 proc. a bazowy wskaźnik do 5,9 proc. Do tego dojdą ceny producentów, które wg prognoz mają wskazać wartość 16,2 proc. BoE działa zbyt ostrożnie jeśli chodzi o podwyżki stóp procentowych. Bank podniósł na początku miesiąca koszt pieniądza o 50 pb ale to nadal zbyt zachowawcze podejście do inflacji, która zbliża się do wyniku dwucyfrowego. Instytucja ostatnio podkreśliła determinację do dalszego zacieśniania w takim tempie, jeśli ryzyko inflacyjne nadal będzie rosło. Nadal jednak wydaje się, że to nieuchwytna pogoń za galopującym wskaźnikiem CPI. BoE wyraża jasno swoje obawy o stan gospodarki. Spodziewa się recesji w przyszłym roku i to może znacznie hamować bardziej zdecydowane kroki w zacieśnianiu polityki monetarnej. Z tego względu funtowi ciężko będzie znaleźć wsparcie ze strony Banku Anglii.
W krótkim terminie ponadto wybory nowego lidera Partii Konserwatywnej, a tym samym nowego premiera, mogą wywołać nieco większą nerwowość na rynkach. Wynik głosowania ma zostać opublikowany 5 września. Minister spraw zagranicznych i kandydatka Liz Truss wywołała poruszenie swoimi wypowiedziami, że chce zrewidować mandat BoE. Mimo, że jest to raczej postrzegane jako chwyt wyborczy, a niezależność BoE nie powinna być tak naprawdę zagrożona, funt może pozostać pod presją deprecjacji, dopóki perspektywy wygrania wyborów przez Truss pozostają korzystne.
Czytaj więcej na...

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.
TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)
Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.
Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.
TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym
Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.
Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.
Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:
(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,
(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe
(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych
Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.
Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.
Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne