Europejskie indeksy w gorszej kondycji

W krótkim terminie Dax i Cac 40 zaczeły tracić od tego samego dnia, a było to 17 sierpnia, Dax od tamtego momentu spadł już o 9,65 proc., Cac 40 natomiast o 9,77 proc.. W dłuższej perspektywie oba także tracą. Dla Daxa ostatni szczyt można określić na 19 listopada zeszłego roku, wtedy jego kwotowanie było na poziomie 16 250 pkt. (teraz jest to 12 765 pkt.), dla Cac 40 był to 5 stycznia tego roku, a indeks wtedy pokazywał 7308 pkt. (teraz jest to 6075 pkt.).
Wykres FR40 (Cac 40), interwał dzienny, źródło: TMS Brokers
Można tu wskazać parę powodów dlaczego te spadki są tak znaczące. Wpierw można przytoczyć ogólna sytuację krajów europejskich, a dokładnie szantaż odcięcia dostaw gazu płynącego z Rosji. Gazprom ogłosił, że nie włączy do użytku głównego rurociągu, który był ostatnio ,,konserwowany’. Ta decyzja znacznie podwyższyła ceny gazu (o około 35 proc.), a to z dużą siłą uderza chociażby w sektor przemysłowy. Jednak trzeba zaznaczyć, że napięta sytuacja w kwestii energetycznej jest już znana od dłuższego czasu, pierwszy raz ten temat był w centrum uwagi 18 lipca, kiedy odbyła się pierwsza konserwacja gazociągu i wtedy już zakładano, że problemy z dostawami będą, a bezpieczeństwo energetyczne będzie w znacznym stopniu zagrożone.
Drugą sprawą są ostatnie odczyty PMI. Odczyt wskaźnika usługowego dla Niemiec okazał się być bardzo słaby (47,7 pkt., wobec oczekiwań na poziomie 48,2 pkt.), sytuacja wskaźnika dla przemysłu, także nie jest dobra, gdyż w zeszły czwartek indeks wyniósł 49,1 pkt., a spodziewano się 49,8 pkt.. Sytuacja we Francji natomiast może trochę dziwić, gdyż akurat PMI dla przemysłu wyszło wyżej niż oczekiwano (50,6 pkt., wobec oczekiwanych 49 pkt.), a dzisiejszy odczyt dla usług również wyszedł wyżej niż zakładano (51,2 pkt., zakładano 51 pkt.). Można więc sądzić, że sytuacja francuskiej gospodarki (opierając się na tych wskaźnikach) jest w całkiem dobrej formie.
Nie można także zapomnieć o kwestii euro. EUR/USD dzisiaj rano (około 8:00) kurs głównej pary walutowej był najniżej od 20 lat. Wpływ na to na pewno miały powyższe powody, lecz kwestią do zastanowienia pozostaje o ile punktów bazowych EBC podniesie w czwartek stopy procentowe. Aktualnie zakłada się, że będzie to 75 pb, lecz rozważając napływające dane można stwierdzić, że ten ruch może okazać się znaczniejszy.
Czytaj więcej na...

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.
TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)
Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.
Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.
TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym
Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.
Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.
Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:
(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,
(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe
(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych
Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.
Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.
Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne