EMFX: trwa wyprzedaż złotego

Nastroje na rynku korony czeskiej są umiarkowanie optymistyczne. Bank centralny zdaje się być zdeterminowany do obniżenia inflacji w średnim terminie, co implikuje kolejne podwyżki stóp procentowych. Kurs EUR/CZK utrzymuje się w okolicy 25,2 pkt.
Więcej zamieszania wywołała wtorkowa decyzja Narodowego Banku Węgier ws. poziomu stóp procentowych. Zgodnie z oczekiwaniami Węgierski Bank Centralny podwyższył główną stopę procentową o 30pb do poziomu 2,1 proc. . MNB nie podążył śladem Czech i Polski, gdzie podwyżki stóp są dość radykalne. Rzeczywiste oczekiwania po danych o inflacji konsumenckiej kształtowały się jednak wyżej, co sprawiło, że forint słabł po publikacji. Tendencje odwróciła jednak konferencja po posiedzeniu, która miała bardziej jastrzębi wydźwięk i brzmiała jak zapowiedź dalszych podwyżek. W środę po południu EUR/HUF oscyluje wokół 364,5 pkt.
Również Narodowy Bank Polski jawi się jastrzębio, choć słowa przedstawiciela frakcji jastrzębi w RPP – prof. Gatnara – mogły nieco rozczarować rynek. Gatnar wyraził wolę dwóch kolejnych podwyżek stóp procentowych o 50pb każda. Biorąc pod uwagę stawki na rynku FRA można byłoby to uznać za niesprostanie oczekiwaniom rynku. O tym, że RPP nie ma na celu zadowalać rynku usilnie przypomina prezes NBP. Wprawdzie Glapiński przyznał w wywiadzie, że podwyżki są bardziej prawdopodobnie niż ich brak, ale całość komunikacji banku centralnego (z rozmaitymi komunikatami włącznie) nie podnosi autorytetu banku.
Obniżone zaufanie do RPP jest jednym z powodów braku reakcji złotego na znaczące podwyżki stóp procentowych. W bardziej sprzyjających okolicznościach złoty powinien wyraźnie zyskiwać po rozpoczęciu cyklu zacieśniania. Tymczasem PLN systematycznie słabnie względem głównych walut. Jako katalizator niewątpliwe należy uznać umocnienie dolara na szerokim rynku, jednak złotemu ciążą również (a może przede wszystkim) spory polityczne. Za sprawą listy otwartego liderów różnych frakcji europarlamentu rośnie realne ryzyko opóźnienia wypłat funduszy unijnych na Krajowy Plan Odbudowy. Dodając do tego niekorzystny układ sił na rynkach bazowych oraz konflikt na granicy z Białorusią klimat wokół złotego jest skrajnie niekorzystny. Nie bez znaczenia jest wzrost liczby zachorowań na COVID19. Wprawdzie rząd deklaruje brak obostrzeń, ale sytuacji rozwija się niepokojąco. W środę po południu złoty kwotowany jest następująco: 4,6610 za euro, 4,1210 względem dolara oraz 5,5365 w stosunku do funta.
Notowania instrumentu EUR/PLN, interwał: D1, źródło: TMS Brokers
Czytaj więcej na...

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.
TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)
Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.
Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.
TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym
Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.
Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.
Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:
(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,
(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe
(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych
Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.
Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.
Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne