Dobre na teraz, złe na później

Poranne   •   05-03-2019 10:07
Chiny zapowiedziały szereg programów fiskalnych w obliczu spowolnienia gospodarczego, co w krótkimi terminie przyniesie ulgę, choć podnosi koszty do poniesienia w przyszłości. Odzew władz na wyzwania ekonomiczne nie jest niespodzianką, więc reakcja rynku ogranicza się do wzrostów na giełdzie w Szanghaju, podczas gdy na pozostałych rynkach mamy dryf w oczekiwaniu ważnych wydarzeń drugiej części tygodnia.
Dobre na teraz, złe na później

Na Kongresie Partii Komunistycznej Chin zapowiedziano pakiet fiskalny wart 2 bln juanów, który przewiduje m.in. obniżkę podatku VAT o 3 pkt proc., inwestycje infrastrukturalne i wsparcie kredytowe dla małych firm. Jednocześnie Partia zdecydowała się obniżyć cel dla tegorocznego wzrostu PKB do przedziału 6,0-6,5 proc. z 6,5 proc. targetowanych w latach 2017-2018. Mamy tutaj potwierdzenie podejścia do stopniowego wyhamowania wzrostu gospodarczego – w 2016 r. celem także był przedział: 6,5-7 proc. Dla rynków implikacje są dwustronne. Krótkoterminowo pozytywnie będzie przyjęta reakcja Pekinu na wyzwania gospodarcze i próby wsparcia ożywienia w obliczu trudności wywołanych przez pogorszenie warunków handlowych z USA. W długim terminie jednak cięcia podatków będą prowadzić do wzrostu konsumpcji krajowej, co poprzez wzmocniony import pogorszy bilans handlowy. Ponadto inwestycje infrastrukturalne i wsparcie kredytowe firm oznaczają wzrost lewarowania sektora publicznego i prywatnego, z czym Pekin będzie musiał się zmierzyć w przyszłości. Będą to czynniki osłabiające juana w długim horyzoncie, jednak na razie liczy się krótkoterminowy entuzjazm.

Spokojniej zrobiło się wokół tematu brexitu z uwagi na wyczekiwanie przyszłotygodniowych głosowań na temat tego, czy brexit nastąpi za miesiąc z umową, bez umowy czy zostanie odroczony? Brytyjscy parlamentarzyści nie mają jednak do końca pewności, nad czym będą głosować, gdyż nie ustają negocjacje rządu na wielu frontach. Dziś prokurator generalny Geoffrey Cox oraz minister ds. brexitu Steve Barclay jada do Brukseli w sprawie irlandzkiego backstopu. Wczoraj brytyjska prasa donosiła, że Cox złagodził swoją strategię już nie zamierza żądać sztywnej daty oraz jednostronnego mechanizmu zakończenia backstopu. Ministrowie w rządzie May uznali te żądania za zbyt „dosadne” i niemające szans na zaakceptowanie. W zamian Cox ma zaproponować „mechanizm arbitrażowy”, który miałby pozwolić Wielkiej Brytanii lub UE wystąpić z formalnym zawiadomieniem zakończenia backstopu.

Pytaniem jest, czy brexitowcy są gotowi spotkać się w połowie drogi i poprzeć plan May z takim rozwiązaniem backstopu? Zdaniem The Times, eurosceptycy z Partii Konserwatywnej wciąż żądają prawnie wiążących zmian w projekcie porozumienia, względem czego UE jest przeciwna i co najwyżej oferuje polityczne deklaracje dobrej woli. Z drugiej strony alternatywa w postaci odroczenia brexitu nawet do końca 2020 r. jest dla brexitowców jeszcze większym „złem”, gdyż podnosi ryzyko, że do brexitu może w ogóle nie dojść. Mimo to nie ma gwarancji, czy eurosceptycy z partii torysów nie będą na tyle dumni, by postawić na szali stabilność ekonomiczną kraju. W ostatnich miesiącach widziałem za dużo nieodpowiedzialnych decyzji brytyjskich polityków, by teraz być pewnym wydarzeń w przyszłym tygodniu. Choć ryzyko chaotycznego bezumownego brexitu jest już marginalne, a główny wybór jest pomiędzy zaakceptowaniem planu May lub odroczeniem daty wyjścia z UE, nie widzę z tego łatwych zysków dla funta. Po ostatnim rajdzie sporo dobrego jest już ujęte w cenach, a teraz łatwiej będzie o wyprzedaż w oparciu o zaskakujące negatywne informacje. I to nie tylko ze strony polityki – dziś uwaga na indeks PMI dla brytyjskiego sektora usługowego, który pierwszy raz od czasu referendum może spaść poniżej 50 pkt.

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne

Sporządził:
Konrad Białas
Główny Ekonomista
Konrad Białas

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.