Dane wsparciem dla złotego

Poranne   •   01-06-2021 09:41
Tydzień rusza na poważnie wraz z zakończeniem długiego weekendu w Wielkiej Brytanii i USA. Danych w pierwszych dniach czerwca nie brakuje przy sumiennej analizie tego, co i jak wpłynie na decyzje banków centralnych. Inflacja z Polski i Eurolandu oraz ISM dla przemysłu z USA są dziś w centrum uwagi.
Dane wsparciem dla złotego

EUR/PLN schodzi dziś rano pod 4,48, a za silniejszym złotym przemawiają solidne dane. Opublikowany dziś rano majowy PMI dla polskiego przemysłu wskazał na przyspieszenie ekspansji do najwyższego poziomu w historii (57,2) i dużo powyżej oczekiwań (54,1). Chociaż w odczycie są zaszyte negatywne skutki gwałtownego ożywienia gospodarczego po pandemii (opóźnienie dostaw, mocny wzrost cen), to dane wskazują także na przyspieszenie tempa wzrostu produkcji i nowych zamówień. W skrócie, przedsiębiorstwa mają co robić teraz i przez kolejne miesiące, a hamują je tylko niedobory surowców. To dobrze rokuje dla tempa ożywienia nie tylko w II kw., ale i drugiej połowie roku. Wzmacnia to przekaz płynący z wczorajszych danych o PKB za I kwartał, które zrewidowano w górę (do -0,9 proc. r/r z -1,2 proc.), a gdzie największą niespodzianką była dodatnia dynamika inwestycji (1,3 proc. r/r) przy prognozach sporego spadku. Wygląda na to, że inwestycje firm ruszyły wcześniej, odpowiadając na ożywienie globalne i ignorując niepewność o skutki zimowej fali pandemii. Razem rysuje to optymistyczne perspektywy dla tempa PKB w całym 2021 r., które może przekroczyć 5 proc. Tym samym rośnie presja na Radę Polityki Pieniężnej o wycofanie się z akomodacyjnej polityki. Presja zapewne wzrośnie wraz z publikacją inflacji CPI za maj. Spodziewamy się, że inflacja przyspieszy do 4,8 proc. r/r z 4,3 proc., czyli zacznie być niemal dwa razy wyższa od celu NBP. Tworzy się silny zestaw dla spekulacji o wcześniejszym terminie podwyżki stóp procentowych w Polsce, co powinno znaleźć odbicie w silniejszym złotym. Przynajmniej do czasu, aż prezes NBP Glapiński przypomni swoja niechęć do prędkiej normalizacji polityki. Dalej widzimy ryzyko w utrzymywaniu gołębiego nastawienia RPP, ale rynkowe spekulacje nie zostaną ugaszone wcześniej, jak 9 czerwca przy publikacji komunikatu RPP lub dwa dni później podczas konferencji prezesa Glapińskiego. Do tego czasu złoty może zyskiwać w kierunku 4,45 przy założeniu, że na rynkach globalnych utrzyma się pozytywny klimat.

A co poza Polską? Dziś przed południem pod obserwacją będą szacunki inflacji z Eurolandu. Dyskusja o przykróceniu ekspansji monetarnej dotyczy także EBC i wyższe odczyty inflacji są wodą na młyn dla spekulacji w tym temacie. Wczoraj dane o CPI z Niemiec wypadły powyżej oczekiwań (0,5 proc. m/m, prog. 0,3 proc.) i podobna niespodzianka może pojawić się w szacunkach dla całej strefy euro. Intersującym będzie, jak wiele z presji inflacyjnej uda się zrzucić na efekty bazy i wyższe ceny energii oraz zakłócenia związane z lockdownami. Tymczasem EUR/USD wrócił w poniedziałek ponad 1,22, co sugeruje pozytywne nastawienie inwestorów do euro. Testem dla niego będą jednak popołudniowe dane z USA – ISM dla przemysłu – a w dalszej części tygodnia raport z rynku pracy. Przy porównaniu dyskusji o redukcji tempa QE po obu stronach Atlantyku, to przyszłe plany Fed są ważniejsze dla rynku walutowego. W efekcie silne dane z USA w tym tygodniu będą istotniejsze i redukcja krótkich pozycji w dolarze może być dominującym trendem przed końcem tygodnia.  

 

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne

Sporządził:
Konrad Białas
Główny Ekonomista
Konrad Białas

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.