Czy Trump umocni dolara?

Wygrana Donalda Trumpa może oznaczać radykalną zmianę kierunku, szczególnie wówczas kiedy Republikanie będą dominować w Senacie oraz w Izbie Reprezentantów. Harris prawdopodobnie będzie chciała wprowadzić pewne zmiany, ale jej polityka w niewielkim stopniu będzie odbiegać od obecnej, którą prowadzi Joe Biden.
Istnieją takie cztery główne obszary polityki Trumpa, które mogą doprowadzić do znacznych zmian na rynku walutowym i tym samym w wycenie dolara amerykańskiego. Są nimi cła, podatki, polityka migracyjna oraz stopień niezależności Fed.
Nałożenie 10 proc. taryf na wszystkie towary trafiające do Stanów Zjednoczonych oraz 60 proc. lub więcej na produkty z Państwa Środka spowodowałoby wzrost poziomu cen, wywołując dodatkowe efekty inflacyjne. Towary amerykańskie staną się droższe. Fed będzie mógł zapobiec inflacji odpowiednio reagując, co będzie korzystne dla USD. W normalnych okolicznościach tak pewnie mogłoby się stać ale w przypadku Trumpa nie mamy pewności, czy były prezydent nie będzie naciskał na Rezerwę Federalną po to, aby ta nie stosowała zbyt restrykcyjnej polityki monetarnej. Pojawiały się w przeszłości ze strony byłego prezydenta propozycje, w których „głowa” państwa ma głos w sprawie wysokości stóp procentowych. Kandydatowi Republikanów byłoby trudno zaakceptować to, że działania monetarne w pewnym stopniu wpływają destrukcyjnie na pozytywne efekty gospodarcze, która zamierzała osiągnąć jego polityka taryfowa i podatkowa. Utrata pełnej niezależności przez Fed jest jednak daleko idącą spekulacją, która mimo wszystko jest w tym momencie mniej prawdopodobna. Jeśli Fed będzie mógł działać w pełni apolitycznie, będzie to dobre dla USD, jeśli jednak pojawią się potencjalne napięcia między Białym Domem a bankiem centralnym, USD może w długim terminie stracić.
Celem Trumpa jest sprawienie, aby ustawa TCJA obowiązywała na stałe. Były prezydent planuje zaoferować wiele ulg dla firm. Mają zostać zlikwidowane podatki od świadczeń socjalnych. Z kolei podatek od osób prawnych ma zostać zredukowany do 15 proc. Wyliczenia Axios oraz Penn Wharton Budget Model wskazują, że działania Republikanów w tym zakresie mogą spowodować, że deficyt budżetowy w kolejnych lata zostanie mocno pogłębiony. Zarówno polityka podatkowa jak i taryfowa prawdopodobnie doprowadzą do „pozytywnego szoku popytowego”.
Wygrana Trumpa będzie oznaczać również zaostrzenie warunków polityki migracyjnej. Niewykluczone są deportacje, co z ekonomicznego punktu widzenia może oznaczać, że w USA stopniowo zacznie brakować niewykwalifikowanej siły roboczej. Ten problem może dotknąć w dużej mierze rolnictwo, ale również inne sektory, choć w mniejszym stopniu. W średnim terminie implikacjami tych działań będą wyższe płace, a to z kolei przełożą się na podbicie inflacji. Jednocześnie Trump będzie chciał zwiększyć produkcję ropy oraz gazu aby obniżyć jej ceny i sprawić, aby USA stały się jeszcze bardziej niezależnym energetycznie krajem. W związku z tym możliwe będą pewne deregulacje środowiskowe oraz energetyczne.
Początkowa reakcja na dolarze może jednak nie być wiarygodnym sygnałem, w którą stronę podąży amerykańska waluta w średnim i długim terminie. Mamy wiele zmiennych i dopiero z czasem okaże się, które z obietnic Trumpa zaczną być realizowane, a które stały się jedynie pustą zapowiedzią. Na ten moment w krótkim terminie istnieje wyższe prawdopodobieństwo, że jeśli Trump rzeczywiście wygra, USD może zyskać. Skala tej reakcji będzie jednak zależna od tego, jak bardzo przez te kolejne 2 tygodnie „zielony” ulegnie postępującej aprecjacji. Inaczej mówiąc: w jak dużym stopniu rynek zdyskontuje wyniki wyborcze.
Czytaj więcej na...

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.
TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)
Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.
Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.
TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym
Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.
Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.
Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:
(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,
(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe
(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych
Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.
Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.
Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne