Czy mocniejszy dolar to efekt ostatniej debaty Biden-Trump?

W minionym tygodniu Joe Biden oraz Donald Trump spotkali się w pierwszej z dwóch zaplanowanych debat telewizyjnych. Sondaże, które zostały przeprowadzone po niej wskazały, że były prezydent wyszedł z niej zwycięsko. Wg badania CNN, dwie trzecie widzów oceniła występ Trumpa lepiej. Biden popełnił kilka błedów oraz brakowało mu energii.
Aktualna głowa Państwa zmaga się ze spadającymi notowaniami jego poparcia. Jedynie ok 40 proc. respondentów jest obecnie zadowolonych z jego pracy. Dla porównania to wynik o 4 punkty procentowe gorszy od tego, który osiągnął Trump w analogicznym momencie jego kadencji. Kluczowym, negatywnym czynnikiem było chaotyczne wycofywanie się z Afganistanu w sierpniu 2021 roku. Biden traci poparcie pomimo, że sytuacja gospodarcza kraju jest dobra. Stopa bezrobocia kształtuje isę na bardzo niskim poziomie 4 proc. Amerykanie jednak odczuli wysoką inflację i to był silny czynnik, który zniechęcił wielu do obecnej prezydentury.
Pomimo tego, że Donald Trump ma wiele problemów związanych z prawem, prowadzi w sondażach z Bidenem od jesieni ubiegłego roku. Przewaga nie jest jeszcze zdecydowana, ale tendencja wskazuje, że ten dystans może się powiększyć w kolejnych miesiącach.
Ze względu na specyfikę amerykańskiego systemu wyborczego, wybory prezydenckie zależą przede wszystkim od wyników kandydatów w szczególnie spornych stanach, tj. tych, które nie są zdecydowanie w obozie Republikanów lub Demokratów. Trump ma stosunkowo wyraźną przewagę w pięciu z nich.
Wygrana Trumpa mogłaby być z jednej strony impulsem do aprecjacji USD. Cła oraz regulacje powinny wspierać początkową siłę dolara. Z drugiej strony plany kandydata Republikanów niosą ze sobą ryzyko wyższej inflacji. Do tej pory imigracja do USA z ostatnich lat wspierała rynek pracy i dzięki temu nie wystąpił mocniejszy niedobór siły roboczej. Jeśli ten kanał zostanie mocno zredukowany, może to w konsekwencji spowodować wyższą presję płacową, co przełoży się na dynamikę wzrostu cen w gospodarce. Cła będą powodować, że tańsze zagraniczne towary będą zastępowane tymi często droższymi, wytwarzanymi w kraju.
Te czynniki mogą powodować, że praca Fed-u w walce z inflacją zostanie utrudniona. Od momentu ostatniej debaty telewizyjnej roczne oczekiwania inflacyjne wzrosły, co oznacza, że rynek może dostrzegać te wspomniane czynniki ryzyka. Wyższa inflacja teoretycznie powinna sprzyjać dolarowi, ponieważ może oznaczać, że Fed będzie dłużej utrzymywał restrykcyjne nastawienie. Z drugiej strony należy pamiętać, że były prezydent wielokrotnie wyrażał się negatywnie na temat pracy Rezerwy Federalnej, zarzucając tej instytucji podejmowanie złych decyzji i wywierając w ten sposób na nią presję.
Czytaj więcej na...

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.
TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)
Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.
Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.
TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym
Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.
Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.
Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:
(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,
(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe
(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych
Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.
Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.
Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne