Czuć święta

Poranne   •   20-12-2019 09:55
Można już odnieść wrażenie, że na rynkach w pełni zapanował świąteczny nastrój z niewielkimi reakcjami na wydarzenia, które normalnie znajdowałyby się w centrum uwagi. Już wczoraj było widać, że dane makro nie będą istotne aż do nowego roku. Temat brexitu przemyka tu i ówdzie, choć funt pozostaje w realizacji rozczarowania, że powyborcza euforia nie pozostała na dłużej.
Czuć święta

Wszyscy już chcą, aby ten rok się zakończył. Dużo niepotrzebnego ryzyka geopolitycznego, które bardziej wiązało decyzje inwestycyjne w miejscu niż był okazją do handlowania na wahnięciach rynku. Historycznie niska zmienność FX jest tego najlepszym dowodem. W przypadku EUR/USD trzeba się cofnąć do czasów marki niemieckiej z lat 70. ubiegłego wieku, by znaleźć moment w czasie, kiedy dzienne wahania były tak niskie. Przy nagromadzeniu źródeł niepewności inwestorzy uznali, że lepiej czekać niż zgadywać, co przyniesie przyszłość. Ale przy częściowych rozstrzygnięciach w kwestii brexitu i umowy handlowej USA-Chiny można mieć nadzieje, że w 2020 r. zobaczymy więcej zdecydowanych trendów.

Napisałem o częściowych rozstrzygnięciach, gdyż oba tematy pozostają mimo wszystko rozgrzebane i będą w centrum uwagi jeszcze przez wiele miesięcy. Umowa Pierwszej Fazy między USA i Chinami w samej swojej nazwie oznacza, że za nami dopiero jeden etap ciągnących się dłużej negocjacji. Ale w roku wyborczym prezydent Trump chce ogrzewać się w blasku swoich sukcesów i tylko jako ostateczność pozostawi sobie awaryjne wyjście w postaci pokazania siły w polityce handlowej. Brak powodów do eskalacji wojny celnej powinno przynieść ulgę globalnej gospodarce.

W drugiej kwestii, brexicie, więcej i wcześniej może ulec zmianie. Premier Boris Johnson nie marnuje czasu i już wczoraj przedstawił projekt ustawy wdrażającej brexit do brytyjskiego prawa - Withdrawal Agreement Bill. Dziś w Izbie Gmin rozpocznie się debata nad ustawą, a przy bezpiecznej większości Partii Konserwatywnej przegłosowanie zapisów jest pewne, choć finalne głosowanie ma mieć miejsce dopiero na początku stycznia. Interesujące są poprawki względem wstępnego projektu, m.in. zabraniające parlamentowi przedłużenia okresu przejściowego, a ministrowie nie są zobowiązani informować Izbę Gmin o postępach w negocjacjach. Johnson chce w spokoju i po cichu prowadzić rozmowy z Brukselą, co może podsycać niepewność, czy rzeczywiście przyszłość relacji z UE będzie lepsza. Ale też daje Johnsonowi przewagę, że jego strategia negocjacyjna nie będzie niepotrzebnie krytykowana przez opozycję. Na ten moment trudno określić czy warto demonizować poprawki. Biorąc jednak pod uwagę, że i Wielkiej Brytanii i UE zależy na dogadaniu się, a Johnson w przeszłości nigdy nie był twardym brexitowcem obrażonym dla Unię, taka swoboda dla BoJo może wyjść wszystkim na dobre. Problem w tym, że ciężko teraz stwierdzić, czy rynki też będą patrzeć na to tak optymistycznie.   

 

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne

Sporządził:
Konrad Białas
Główny Ekonomista
Konrad Białas

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.