Co zrobi dziś Fed?

Specjalne   •   01-11-2023 16:28
Miniony tydzień przyniósł decyzję EBC dotyczącą stóp procentowych. Zmian nie było a przekaz Lagarde był łudząco podobny do tego z września. Zmienność była niewielka, przynajmniej na rynku FX. Teraz kolej na Rezerwę Federalną. Tu również konsensus zakłada pauzę. Dziś dolar umacnia się, choć po danych makro (słaby ISM, dobra ankieta JOLTS) widać było umiarkowany ruch deprecjacyjny. Rentowności amerykańskich obligacji 2-letnich oraz 10-letnich mocno spadają. Indeksy z Wall Street odnotowują na dzisiejszej sesji umiarkowane wzrosty.
Co zrobi dziś Fed?

Wszystko wskazuje na to, że Fed pozostawi docelowy przedział dla stopy funduszy federalnych na poziomie 5,25 proc. – 5,5 proc. Ostatnie podwyżka miała miejsce w lipcu. Rezerwa Federalna prawdopodobnie cały czas uznaje, że gospodarka jest na dobrej drodze do stopniowego spadku inflacji w stronę celu (2 proc.). Nadal jednak mocne publikacje makro są pewnego rodzaju wyzwaniem dla amerykańskiej instytucji. Wczoraj poznaliśmy dane na temat PKB za III kwartał, które okazały się nad wyraz mocne. Wzrost na poziomie 4,9 proc. to wynik wyższy od szacunków (4,3 proc.).  Poprzednie dane jednak wskazywały , że ostatnie 3 miesiące były solidne, zatem z pewnością wczorajsza publikacja nie zaskoczyła przedstawicieli Fed-u. Solidne liczby opisujące stan gospodarki USA nie powinny raczej cieszyć przedstawicieli banku. Do tej pory Powell wskazywał, że kolejne dowody na to, że gospodarka rośnie powyżej trendu, może zagrozić powrotu inflacji do celu. Prawdopodobnie kluczowy będzie IV kwartał, więc całkowicie kolejnej podwyżki w grudniu lub styczniu wykluczyć nie można.

Preferowana przez Fed miara inflacji PCE core obniżyła się w październiku nieznacznie do 3,7 proc. z 3,8 proc. r/r poprzednio. Wskaźnik uwzględniający ceny żywności i energii wypadł na poziomie 3,4 proc. r/r podobnie jak miesiąc wcześniej. O ile wskaźnik bazowy wciąż jest na spadkowej trajektorii, o tyle miara zasadnicza od pewnego czasu ponownie lekko wzrasta. W czerwcu wynik wskazywał 3 proc., więc wakacje przyniosły lekkie odbicie dynamiki wzrostu cen. Tak czy inaczej inflacja zmierza w dobrym kierunku, choć ostatni etap zejścia jej do celu będzie raczej długi i mozolny.

Powell postrzega znaczny wzrost stóp rynku kapitałowego jako zaostrzenie warunków na rynku finansowym. Fed pozostaje jak na razie cierpliwy i pewnie da sobie więcej czasu na monitorowanie sytuacji ekonomicznej w kraju. Obecnie instytucja nie widzi jedynie ryzyka zbyt luźnej polityki monetarnej ale również dostrzega zagrożenia związane ze mocno restrykcyjnym stanowiskiem.   Podejrzewam, że listopadowe posiedzenie i sama decyzja nie będą przełomowe, dlatego też istnieje prawdopodobieństwo, że Fed tak samo rozczaruje rynki jak EBC.

Notowania głównych instrumentów finansowych na kilka godzin przed decyzją FOMC oraz konferencją prasową:

  • EUR/USD -0,33 proc.: 1,0545
  • EUR/PLN +0,41 proc.: 4,4750
  • USD/PLN +0,75 proc.: 4,2445
  • Nasdaq +0,65 proc.: 12 935,49 pkt.
  • Złoto -0,08 proc.: 1983 USD
  • Ropa WTI +1,54 proc.: 82,27 USD

 

 

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne

Sporządził:
Łukasz Zembik
Łukasz Zembik

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.