Co oznaczają sankcje Zachodu?

To co dzieje się za naszą wschodnią granicą jest całkowicie obce dla obecnych pokoleń. Ukraina a tym samym Europa takich ataków zbrojnych nie pamięta od czasów II wojny światowej. Rosja przekroczyła czerwoną linie. USA, Unia Europejska oraz Wielka Brytania reagują, choć nałożone sankcje są mocne, to nie dają pewności czy Putin się zatrzyma.
Sankcje dotyczą głównie dwóch obszarów: transakcji finansowych i eksportu zachodnich towarów technologicznych.
Transakcje finansowe
Rosyjskie przedsiębiorstwa oraz rząd nie będą mogły finansować się na rynkach kapitałowych Zachodu. Trzeba przyznać jednak, że to nie sparaliżuje finansów kraju, ponieważ gospodarka nie jest uzależniona od kapitału zagranicznego. Wynika to z faktu, że kraj Putina utrzymuje znaczną nadwyżkę na rachunku obrotów bieżących od 4 proc. do 6 proc. PKB. Firmy będą jednak zmagać się z trudnościami prowadzenia biznesu, ponieważ one potrzebują zagranicznego finansowania. Trzeba pamiętać, że gospodarka rosyjska nie jest jednak gospodarką rynkową w sensie zachodnim, jest natomiast w dużej mierze kierowana przez aparat państwa. Wiele firm zatem otrzyma wsparcie od rządu. Te sankcje zatem nie wywrą znacznego wpływu na gospodarkę Rosji.
Stany Zjednoczone zdecydowały się zamrozić aktywa największych rosyjskich banków (m.in. Sbierbank i VTB). Instytucje znajdujące się na czarnej liście mają całkowicie lub częściowo nie mogą wykonywać transakcji w dolarze, euro, funcie oraz jenie. To utrudni prowadzenie działalności transgranicznej. Zachód nie zdecydował się nałożyć sankcji na wszystkie banki rosyjskie. Chce nadal móc prowadzić interesy z Putinem płacąc za gaz czy ropę. Zachód nie stawia wszystkiego na jedną kartę ponieważ dąży do złagodzenia wpływu sankcji na dostawy energii do Europy. Odcięcie od rynku rosyjskiego wiązałoby się z wyższą inflacją oraz problemami gospodarczymi.
Zachód nie decydował się na odłączenia Rosji od systemu SWIFT. Takiemu rozwiązaniu były przeciwne Niemcy, Włochy, Węgry oraz Cypr. SWIFT jest systemem komunikacji, który można wymienić, oczywiście wiązałoby się to z dużym kosztem i pewnie potrwałoby wiele miesięcy.
Eksport
Kraje Zachodu zdecydowały się wprowadzić ograniczenia eksportowe do Rosji. Dotyczy to obszarów wyposażenia rafinerii ropy naftowej, części lotniczych oraz półprzewodników. W ten sposób USA i Unia chcą bezpośrednio uderzyć w strategiczne sektory rosyjskiej gospodarki. Celem jest zablokowanie dostępu do ważnych dla Rosji technologii oraz rynków. W dłuższej perspektywie gospodarka Rosji odczuje skutki tych sankcji. Kraj odczuje utrudniony rozwój gospodarczy poza sektorem energetycznym. PKB powinno zdecydowanie spaść w tym roku oraz w kolejnych latach. Pamiętajmy, że od czasu aneksji Krymu w 2014 roku gospodarka Rosyjska pozostaje w tyle za Unią Europejską jeśli chodzi o rozwój. W krótkim terminie w Rosji inflacja jeszcze mocniej przyspieszy chociażby z powodu silnej deprecjacji rubla w relacji głównie do dolara. Bank centralny będzie prawdopodobnie musiał dynamicznie podnosić stopy, które już i tak w tym momencie są wysoko (9,5 proc.).
PKB, inflacja oraz główna stopa procentowa w Rosji, źródło: Bloomberg
Odpowiedź Rosji
Rosja ma w ręku potężną broń, skierowaną głównie w stronę Europy. Putin może zdecydować się na zablokowanie dostaw gazu. Surowiec dostarczany rurociągami jest trudny w szybkim zastąpieniu. Putin o tym dobrze wie i z pewnością nie zawaha się tego użyć. To może mieć zdecydowany wpływ na ponownie silny wzrost kosztów energii w Europie, co napędzi inflację oraz przyczyni się do spowolnienia gospodarczego. Na szczęście zima pomału się kończy i w tym momencie Europa ma wystarczające zapasy (choć i tak niskie). Problem mógłby pojawić się nieco później, kiedy rozpocznie się kolejny okres grzewczy. Brak dostaw gazu z Rosji spowodowałby jednak, że państwa UE zaczęłoby ograniczać krajowe zużycie surowca co mogłoby wpłynąć bezpośrednio na produkcję przemysłową i tym samym na koniunkturę krajów Zachodu.
Zdecydowanie w mniejszym zagrożeniu znajdują się Stany Zjednoczone, których jedynie 0,4 proc. całego eksportu towarów i usług trafia do Rosji. Jeśłi chodzi o ropę USA kupuję ją z Rosji ale to jedynie 7 proc. całego importu tego surowca. W tym wypadku USA posiada zrównoważony bilans handlu ropą, co ogranicza ryzyko niedostępności towaru.
Czytaj więcej na...

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.
TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)
Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.
Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.
TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym
Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.
Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.
Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:
(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,
(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe
(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych
Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.
Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.
Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne