Chiński rynek akcji nie trzyma się zbyt mocno

Tygodniowe   •   18-03-2022 16:21
Dziś odbyła się telefoniczna rozmowa prezydenta USA Bidena i przewódcą Chin Xi Jinpingiem. Zapewne głównym tematem była kwestia trwającej militarnej agresji Rosji wobec Ukrainy, a ja proponuję zerknąć na rynek akcji w ChRL, bo dzieją się tam ciekawe rzeczy.
Chiński rynek akcji nie trzyma się zbyt mocno

We wtorek przez chwilę Hang Seng był na najniższym poziomie od 2012 roku tracąc w stosunku do cyklicznego szczytu z lutego ub.r. 40 proc. Później nadeszła werbalna interwencja chińskich władz, które obiecały wsparcie dla rynku, co przełożyło się na silne odbicie indeksu w górę. Pomimo tego wykres Hang Senga nie wygląda raczej zbyt zdrowo. Po pierwsze od prawie 15 lat nie jest w stanie trwalej wyjść na nowe rekordowe poziomy. Po drugie ostatni spadek doprowadził - jak się wydaje - do ostatecznego wyłamania się w dół wykresu tego indeksu z kanału trendu wzrostowego, w obrębie którego można go było wcześniej umieścić. 

Ten wykres nie wygląda zbyt zdrowo, bo widać na nim najpierw stopniowo spadającą dynamikę wzrostów, potem przejście w długotrwałą stagnację, a obecnie być może pierwsze symptomy trwałego wejścia w fazę długoterminowego trendu spadkowego. 

Jeszcze gorzej wygląda oparty o ceny notowanych w USA ADR-ów chińskich spółek Nasdaq GOLDEN DRAGON China Index. Tu od lutego 2021 mieliśmy do czynienia z największym spadkiem w 21-letniej historii tego indeksu. Indeks spadł w tym okresie z ponad 20000 pkt. do 5000 pkt., a więc silniej niż podczas bessy z lat 2007-2008. 

Nieco lepiej wygląda Shanghai Shenzhen CSI 300 Index, który tegotygodniowa interwencja chińskich władz na razie uratowała od przełamania rosnącej kilkunastoletniej linii wsparcia. 

Komentatorzy sugerują, że ta słabość chińskiego rynku akcji ma związek z obawami inwestorów, że Chiny decydując się na udzielenie Rosji wsparcia w jej wojnie z Ukrainą, mogą narazić się na amerykańskie sankcje. 

Ale być może sprawa ma głębsze powody. Od dawna można było podejrzewać, że chiński rynek akcji może zacząć słabnąć w sposób podobny do tego jaki obserwowaliśmy w Japonii od przełomu lat 1989/90 i to z tego samego powodu - demografii. Populacja Japonii w wieku produkcyjnym osiągnęła szczyt w 1995 roku, a więc na 5 lat po nie pobitym do tej pory szczycie cen akcji. W ChRL szczyt wielkości populacji w wieku produkcyjnym osiągnięty został w 2011 roku. Na powyższych wykresach widać, że od 2007 roku ceny akcji w Chinach już nie były w stanie ustanawiać nowych maksimów podobnie jak to się zaczęło dziać w Japonii pokolenie wcześniej. 

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne

Sporządził:
Wojciech Białek
Wojciech Białek

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.