CHF: czy SNB wkroczy(ł) do gry?

Opinie   •   06-08-2019 15:44
W ubiegłym tygodniu frank wyraźnie umocnił się poniżej 1,10 za euro, a na starcie tego tygodnia EUR/CHF na 1,0860 znalazł się najniżej od czerwca 2017 r. Nasilająca się aprecjacja franka wzmacnia presję na Szwajcarskim Banku Narodowym, by zareagować, w przeciwnym wypadku ryzykuje zduszeniem presji inflacyjnej i załamaniem branży eksportowej.
CHF: czy SNB wkroczy(ł) do gry?

Powody aprecjacji franka są poza wpływem SNB. Skok awersji do ryzyka w związku z eskalacją konfliktu handlowego USA-Chiny pcha kapitał w kierunku bezpiecznych przystani. Ponieważ USA są stroną konfliktu, przy rosnącym ryzyku zmiany polityki kursowej Białego Domu rynek unika bezpośredniej ucieczki w USD. EUR ma swoje obciążenie w oczekiwaniach na luzowanie polityki EBC, co pozostawia tylko JPY i CHF jako wygodne kierunki lokowania kapitału. Ale tak skoncentrowany popyt oznacza nasilenie trendów aprecjacyjnych.

Na rynku pojawiają się spekulacje, że SNB jest już aktywny na rynku i stara się o powrót EUR/CHF w stronę 1,10. Wnioski takie mogą się nasuwać po analizie danych o depozytach na żądanie w szwajcarskim systemie bankowym. W ostatnich dwóch tygodniach silny wzrost depozytów przypomina sytuację, kiedy w przeszłości (ostatnio w 2017 r.) takie zmiany wiązały się z interwencyjną sprzedażą franka przez SNB. Jakkolwiek jest to prawdopodobnie, nie jest to jedyne wytłumaczenie, gdyż nagromadzenie depozytów może się brać z napływu kapitału z zagranicy (przewalutowanego na CHF).

Nie zmienia to faktu, że SNB ma problem, z którym musi sobie poradzić. Na nowo rozgrzany spór handlowy USA-Chiny prędko nie wygaśnie, a do tego SNB musi sprostać presji z tytułu oczekiwanych obniżek stóp procentowych EBC oraz ryzyka brexitu. Silny frank zagraża zdławieniu trendów inflacyjnych oraz osłabienie aktywności gospodarczej poprzez trudności dla firm nastawionych na eksport. Obniżka stopy procentowej jest dostępną opcją, ale dalsze luzowanie będzie ze szkodą dla krajowego sektora bankowego. I wcale nie ma gwarancji, że zahamuje to popytu na CHF, w końcu SNB już ma najniższy koszt pieniądza na świecie.

O ile SNB nie wymyśli czegoś nadzwyczajnego, pozostanie z koniczności bezpośrednich interwencji na rynku. Decyzja ta nie jest prosta, biorąc pod uwagę, że bilans banku z tytułu przeszłej aktywności już wynosi 120 proc. PKB Szwajcarii. Jednak walka z rynkiem nie jest prosta, a historia pokazuje, że obrona ustalonego poziomu kursu nie zawsze kończy się sukcesem.

Oczekujemy, że w średnim terminie zbiór czynników ryzyka nasilających aprecjację CHF zmniejszy się, co pozwoli na odreagowanie. W międzyczasie jest realne, że kolejne epizody zawirowań na rynkach finansowych będą ciągnąć franka wyżej. Możemy sobie wyobrazić scenariusz, w którym EUR/CHF tąpnie do 1,07, ale po drodze SNB będzie zmuszony interweniować, aby ten trend zatrzymać. Jednak końcowy skutek zderzenia tych dwóch sił (determinacja SNB, trwałość presji) jest trudny do oszacowania.

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne

Sporządził:
Konrad Białas
Główny Ekonomista
Konrad Białas

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.