CAD: Rząd spieszy z pomocą po raz kolejny. Działania BoC niepotrzebne

Opinie   •   09-12-2020 15:37
Wzrost przypadków zachorowań na Covid-19 w państwie, którego symbolem jest „Liść Klonowy”, stanowi zagrożenie dla dalszego rozwoju gospodarki tego kraju. Od marca dolar kanadyjski umocnił się w relacji do USD o ponad 12,9 proc. Para walutowa USD/CAD jest obecnie silnie wyprzedana i w najbliższej przyszłości możemy spodziewać się korekty. Pandemia w przyszłym roku prawdopodobnie odpuści, co może spowodować kontynuację aprecjacji CAD-a w dłuższym terminie.
CAD: Rząd spieszy z pomocą po raz kolejny. Działania BoC niepotrzebne

Dolar kanadyjski zyskał w ostatnich kilku miesiącach przede wszystkim w relacji do „zielonego”. Kurs sukcesywnie „schodził” na coraz niższe poziomy. Wiosną widzieliśmy jeszcze poziom 1.4666 podczas gdy obecnie USD/CAD jest w okolicach 1,2775. To co wsparło CAD to z pewnością kombinacja wyniku wyborów prezydenckich oraz dobrych wiadomości z frontu walki z koronawirusem.

Z punktu widzenia Kanady Joe Biden daje pozytywne perspektywy dla gospodarki tego kraju. Za czasów Trumpa negocjacje w ramach umowy o wolnym handlu między USA, Meksykiem i Kanadą nie należały do najłatwiejszych. Teraz stosunki sąsiedzkie powinny ulec poprawie. W przyszłości jakiekolwiek spory handlowe będą rozwiązywane zapewne w inny sposób niż poprzez nakładanie ceł karnych.

 

Wykres USD/CAD oraz EUR/CAD. Kanadyjczyk zdecydowanie więcej zyskał w relacji do USD niż EUR od wybuchu I fal pandemii koronawirusa. Źródło: TMS Brokers.

 

Gospodarka kanadyjska w III kwartale mocno odbiła. Wzrost na poziomie 9 proc. kwartał do kwartału był zasługa wysokiej konsumpcji prywatnej. Dane jednak pokazują, że dynamika odbicia traci swój impet. IV kwartał z pewnością będzie gorszy – głównie z powodu II fali pandemii.  Restrykcje z pewnością odcisną swoje piętno na dynamice wzrostu gospodarczego. Wraz z pojawieniem się jednak szczepionek, perspektywy dla 2021 roku stały się dużo jaśniejsze. Normalność powinna wracać z miesiąca na miesiąc. Wraz ze wsparciem polityki fiskalne przygotowanej przez rząd, gospodarka Kanady powinna odbić. Prognozy wskazują, że urośnie ona w 2021 roku o 4,3 proc a w kolejnym o 3,6 proc.

Pod koniec listopada rząd Kanady przedstawił nowe prognozy na bieżący rok podatkowy (kwiecień 2020 – marzec 2021). Zapowiedział dodatkowo nową pomoc finansową dla poturbowanej gospodarki. W ocenie rządu deficyt budżetowy wzrośnie do 17 proc PKB. Dla porównania w poprzedni roku fiskalnym wyniósł mniej niż 2 proc. Rząd jednak planuje zmniejszyć deficyt do poziomy przed-kryzysowego w przeciągu 3 lat.

Bank of Canada – nie ma silnej potrzeby kolejnego wsparcia ze strony polityki pieniężnej

BoC (Bank centralny Kanady) zareagował w sposób szybki i stanowczy podczas kryzysu pandemicznego. Bez wahania obniżył główną stopę procentową z poziomu 1,75 proc do 0,25 proc w bardzo krótkim czasie (marzec). Dodatkowo bank wprowadził luzowanie ilościowe w celu pobudzenia akcji kredytowej i wsparcia rynków finansowych.  

Stopy procentowe w Kanadzie, źródło: Bloomberg

Po tym jak BoC nie opublikował prognoz w lipcowym raporcie polityki pieniężnej ze względu na wysoki poziom niepewności, w październiku powrócił do starej praktyki. Ożywienie gospodarcze po pierwszej fali pandemii osiągnęło poziom wyższy od oczekiwań banku. Instytucja obecnie prognozuje, że spowolnienie wzrostu będzie znaczne ze względu na aktualny rozwój pandemii. Szacunki BoC wskazują, że w IV kwartale gospodarka urośnie jedynie o 0,2 proc. w porównaniu do poprzedniego okresu.  BoC zapowiedział, że jest gotów wspierać gospodarkę stosując jeszcze bardziej ekspansywną politykę monetarną ale dopiero wówczas, gdy będzie taka konieczność. Ze względu na duże wsparcie ze strony polityki fiskalne dalsze luzowanie (obniżka stóp, większy skup aktywów) nie jest w tym momencie konieczne. Decyzja banku dziś o godz. 16:00.

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne


Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.