CAD: przed decyzją BoC

Opinie   •   14-07-2021 13:56
Bank centralny Kanady zdecydował w kwietniu dokonać redukcji w cotygodniowych zakupach obligacji oraz podniósł swoje prognozy wzrostu gospodarczego. Dziś instytucja podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych, jednak zmiana w koszcie pieniądza jest bardzo mało prawdopodobna.
CAD: przed decyzją BoC

Jastrzębi Fed w czerwcu doprowadził do aprecjacji USD w relacji do CAD. Para walutowa z poziomu blisko 1,20 urosła nawet do 1,2589. Aktualnie wyceniana jest na 1,2493. W ten sposób Rezerwa Federalna dała BoC większe pole do restrykcyjnych sygnałów. Pozytywne perspektywy gospodarcze i bardziej jastrzębi w ostatnim czasie BoC może skutkować  większą stabilizacją dolara kanadyjskiego w średnim terminie.

Inflacja CPI w Kanadzie, zmiana r/r, źródło: tradingeconomics.com

 

BoC nie musi spieszyć się z podjęciem kolejnego kroku w kierunku mniej ekspansywnej polityki monetarnej. Na czerwcowym posiedzeniu bank utrzymał swoją dotychczasową politykę monetarną. Na lipcowym posiedzeniu (środa) również istnieje duże prawdopodobieństwo braku jakichkolwiek zmian w parametrach.

Przypomnijmy, że w kwietniu instytucja obniżyła wielkość cotygodniowych zakupów obligacji z poziomu 4 mld CAD do 3 mld CAD. W opublikowanym raporcie zostały podniesione prognozy wzrostu na lata 2021/22. W tym roku PKB Kanady ma urosnąć o ponad 6,5 proc a w przyszłym o ok. 3,75 proc.

Bank szacuje, że inflacja wzrośnie powyżej przedziału 1-3 proc. w nadchodzących miesiącach. Będzie to efekt bazy oraz wyższych cen ropy naftowej. W II połowie roku powinniśmy jednak widzieć korektę do poziomu 2 proc. W dalszej przyszłości możemy widzieć jeszcze niższe poziomu. BoC argumentuje to faktem, że w gospodarce nadal istnieje znaczna nadwyżka mocy produkcyjnych, która musi zostać zredukowana. Wzrost inflacji w maju do poziomu 3,6 proc. nie powinien raczej martwić przedstawicieli banku. Bank prognozuje, ze inflacja nie wróci do celu w sposób trwały do II połowy 2022 roku. Do tego czasu kluczowa stopa procentowa powinna być utrzymana na poziomie 0,25 proc.

Główna stopa procentowa w Kanadzie, źródło: Bloomberg

Z kolei rynek pracy nie zdążył jeszcze otrząsnąć się z szoku wywołanego pandemią Covid-19. W najbliższym czasie sytuacja nie powinna ulec znacznej poprawie. Rynek pracy może być zatem hamulcowym w kolejnych restrykcyjnych działaniach banku. Dużo będzie jednak zależeć od nowych prognoz BoC, które poznamy już w połowie lipca. Nowa odmiana wirusa (Delta) wprowadza dodatkową niepewność perspektywach gospodarczych.

BoC nie będzie skłonny w tym momencie na wysyłanie bardziej jastrzębich sygnałów, gdyż mogłoby to skutkować zbyt silną aprecjacją CAD-a, co obciążyłoby sektor eksportowy. Na lipcowym posiedzeniu duża szansa jest na to, że zobaczymy bezpieczną postawę „wait and see”. Podwyżka stóp w Kanadzie jest mało prawdopodobna do 2023 roku.

Wykres USD/CAD, interwał dzienny, źródło: TMS Brokers

Dalsze spadki pary walutowej USD/CAD mogą być zagrożone. Istnieje duża szansa, że Fed zacznie zmniejszać skalę zakupów aktywów pod koniec tego roku. Dodatkowo BoC oraz rząd kanadyjski planują odnowić w tym roku porozumienie w sprawie celu inflacyjnego, jak to zwykle się dzieje raz na pięć lat. Istnieje również szansa, że Bank Kanady skopiuje rozwiązanie Rezerwy Federalnej i będzie dążył do osiągnięcia średniego celu inflacyjnego w przyszłości, co może jeszcze bardziej przesunąć termin pierwszego ruchu na stopach.

 

 

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne


Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.