Brexit: wielka draka o trznadla

Sunday Times dotarł do dokumentu o kryptonimie Operation Yellowhammer, który zawiera scenariusze dotyczącego tego, co może stać się w przypadku bezumownego rozstania z UE. Z dokumentu najmocniej wybijają się ostrzeżenia o niedoborach środków medycznych, żywności i paliw, blokada przemieszczania się przez kanał La Manche i obawy o zakłócenia porządku publicznego. Autorzy dokumentu ostrzegają też o niemożliwej do utrzymania strategii swobodnego przekraczania granicy z Irlandią.
Premier Boris Johnson rzekomo wpadł szał, gdyż na początku urzędowania podkreślał zero tolerancji dla przecieków. Downing Street odpowiedziało na przeciek oświadczeniem obwiniającym „byłego ministra” z poprzedniego gabinetu, który celowo udostępnił dokument prasie w celu „wpłynięcia na prowadzone rozmowy z UE”. Wśród potencjalnych „winnych” spekuluje się o byłym kanclerzu skarbu Phillipie Hammondzie oraz sekretarzu sprawiedliwości Dawidzie Gauke. Obecny minister ds. brexitu Michael Gove starał się umniejszyć wagę dokumentu, określając go jako przestarzały i przedstawiający „najgorszy scenariusz”. Jednak śledztwo dziennikarskie sugeruje, że dokument w ujawnionej formie nie może być starszy niż miesiąc, a zatem był już analizowany/przyjęty przez obecny gabinet.
Ujawnienie Operation Yellowhammer wzmaga krytykę przeciwko strategii Borisa Johnsona i dążeniu do bezumownego brexitu. The Telegraph donosi, że do 40-tu wzrosła liczba posłów torysów, apelujących do Johnsona o zawarcie porozumienia z UE. Batalia parlamentarzystów rozpocznie się 3 września, kiedy Westminster wróci do obrad po wakacyjnej przerwie. Według The Sun niektórzy członkowie Partii Konserwatywnej doradzają premierowi, by uniknął głosowania nad wotum nieufności poprzez ogłoszenie przedterminowych wyborów. Co na pierwszy rzut oka oznaczałoby oddalenie się do scenariusza bezumownego brexitu, może też oznacza dojście do władzy lidera Partii Pracy Corbyna z jego socjalistycznymi ideami. Jako że Corbyn jest bardzo niepopularny wśród innych partii, może to wpłynąć na brak głosów za wnioskiem o wotum nieufności dla rządu.
Wygląda na to, że pomimo wakacyjnej przerwy w pracach parlamentu, w brytyjskiej polityce huczy, choć napływające informacje w żadnym stopniu nie łagodzą ryzyka chaotycznego brexitu. GBP podszedł wyżej pod koniec ubiegłego tygodnia, co jednak uznajemy za presję z tytułu domykania krótkich pozycji w funcie (vs euro), natomiast nie odzwierciedla to bilansu ryzyk. Pozostajemy negatywnie nastawieni do waluty, oczekując wzrostu premii za ryzyko bezumownego brexitu.
Czytaj więcej na...

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.
TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)
Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.
Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.
TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym
Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.
Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.
Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:
(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,
(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe
(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych
Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.
Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.
Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne