Brexit: głosowania, głosowania

Premier powiedział, że proponowane ustawodawstwo, które zmieni część umowy o wystąpieniu, jest „niezbędne” dla utrzymania gospodarczej i politycznej integralności Wielkiej Brytanii. Ale krytycy, w tym wielu posłów torysów, ostrzegają, że jest ona szkodliwa dla Wielkiej Brytanii i narusza prawo międzynarodowe.
UE zagroziła podjęciem kroków prawnych i wezwała Johnsona do wycofania ustawy do końca miesiąca. Bruksela zwraca uwagę na ryzyko zniweczenia wysiłków zmierzającym do zawarcia umowy handlowej przed wygaśnięciem okresu przejściowego brexitu pod koniec roku.
Chociaż rząd ma większość 80 członków w Izbie Gmin, musi przygotować się na bunt w nadchodzących tygodniach, ponieważ ustawodawstwo zostanie poddane szczegółowej analizie. W poniedziałek już dwóch torysów głosowało przeciw.
Na razie wynik wczorajszego głosowania ma niewielki wpływ na funta. GBP/USD wraca powyżej 1,29 na fali risk-on. Jednak EUR/GBP na 0,9230 trzyma się blisko 6-miesięcznych szczytów, wskazując na podtrzymanie presji, jaka uderzyła w funta w ubiegłym tygodniu.
Dziś startują prace w komisjach nad projektem ustawy, które będą kontynuowane jutro oraz w poniedziałek i wtorek w przyszłym tygodniu.
Prawdziwe emocje zaczną się w przyszłym tygodniu, kiedy pod obrady zostanie poddana kwestia tzw. Protokołu dot. Irlandii Północnej, czyli części Withdrawal Agreement, która zmierza do uniknięcia postawienia granicy między Irlandią Północna i Irlandią. Ministrowie twierdzą, że jest to niezawodny mechanizm na wypadek, gdyby UE zinterpretowała protokół w „skrajny i nierozsądny” sposób.
W poniedziałek ma odbyć się głosowanie nad poprawką przygotowaną przez Boba Neilla. W skrócie, poprawka wymusza dodatkowe głosowanie parlament, gdyby rząd chciał złamać Protokół dot. Irlandii Północnej.
Czy poprawka przejdzie (i zablokuje zapędy rządu) czy nie, w żaden sposób nie powstrzymuje to strony unijnej od sprzeciwiania się jakimkolwiek zmianom w Withdrawal Agreement, gdyż nawet zostawienie furtki do zmiany ustaleń będzie traktowane jako złamanie prawa międzynarodowego. W najgorszym scenariuszu oznacza to zerwanie negocjacji handlowych.
Na ten moment nie wiadomo, jak daleko posunie się rząd Johnsona, na ile jest to próba wywierania presji na finiszu negocjacji handlowych i jak ostro zamierza odpowiedzieć. Ryzyko podwyższonej zmienności GPB wzrasta.
Czytaj więcej na...

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.
TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)
Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.
Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.
TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym
Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.
Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.
Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:
(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,
(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe
(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych
Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.
Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.
Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne