Boeing z 6,2 mld USD straty: Strajki i opóźnienia ciągną wyniki w dół

CEO Kelly Ortberg podkreślił, że "powrót Boeinga do dawnej świetności zajmie trochę czasu", jednak z odpowiednim podejściem i kulturą firma może ponownie stać się ikoną w branży lotniczej. Priorytetami będą zmiany kulturowe, stabilizacja działalności, poprawa realizacji programów oraz budowanie fundamentów na przyszłość.
Wyniki finansowe Boeinga za trzeci kwartał odzwierciedlają wpływ strajku pracowników z International Association of Machinists and Aerospace Workers (IAM) oraz wcześniej ogłoszonych obciążeń związanych z programami komercyjnymi i obronnymi.
Przepływy operacyjne wyniosły -1.3 miliarda USD, a wolne przepływy pieniężne (non-GAAP) -2 mld USD. Wartość całkowitego portfela zamówień Boeinga sięga 511 miliardów USD, obejmując ponad 5400 samolotów komercyjnych.
Kluczową kwestią dla przyszłej wyceny spółki jest decyzja związkowców w sprawie nowej propozycji kontraktu, która mogłaby zakończyć trwający strajk. Strajk rozpoczął się 13 września po odrzuceniu wcześniejszej oferty, co spowodowało wstrzymanie produkcji w kluczowych zakładach Boeinga i zakłóciło łańcuchy dostaw. Nowa propozycja zakłada 35% podwyżki wynagrodzeń do 2028 r., jednorazowy bonus w wysokości 7000 USD oraz dodatkowe 5000 USD na plany emerytalne (401(k)), a także dopasowanie do 8% rocznych składek pracowników.
Wynagrodzenia najbardziej doświadczonych pracowników mogłyby wzrosnąć do 70 USD na godzinę (około 140 000 USD rocznie). Związkowcy nie uzyskali jednak emerytury opartej na świadczeniach określonych, czego się domagali. Głosowanie nad zakończeniem strajku mogłoby pozwolić Boeingowi na wznowienie normalnej działalności i zmniejszenie presji finansowej.
Wykres dzienny BA, źródło: TradingView
Rok 2024 był trudny dla Boeinga, z akcjami spadającymi o 38% od początku roku. Obecnie cena w fazie premarket wynosi 158.00 USD, co jest ponad 1% poniżej wczorajszego zamknięcia.
Czytaj więcej na...

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.
TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)
Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.
Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.
TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym
Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.
Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.
Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:
(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,
(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe
(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych
Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.
Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.
Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne