Bitcoin - gorące aktywo, które rozpala wyobraźnię

Brytyjski organ nadzoru finansowego FCA (Financial Conduct Authority) opublikowała niedawno ostrzeżenie, które dotyczy wzrostu liczby bitcoinów oraz innych wirtualnych walut. Urząd ostrzega o ryzyku związanym z inwestycjami szczególnie w okresach o podwyższonej zmienności, która obecnie jest widoczna na rynku. FCA podkreśla, że inwestor nie może mieć pewności, że kryptowaluty zostaną zamienione ponownie na gotówkę. Wyjście z inwestycji może być zatem utrudnione.
W przestrzeni medialnej pojawiają się również opinie, że rynek bitcoina to „bańka spekulacyjna”. Bank of America podkreśla, że sytuacja z lat 2017-2018, kiedy to główna kryptowaluta została przeceniona z poziomu niespełna 20 tys. USD od okolic 3 tys. ponownie może wystąpić.
Aktualnie cena kontraktu CFD opartego o bitcoin spada w okolice 32 tys. dolarów. Od wtorkowego szczytu cena została zredukowana już o ponad 16 proc. a od historycznych maksimów o ok 25 proc.
Z technicznego punktu widzenia „przełamanie” wsparcia horyzontalnego, które zostało wyznaczone 11 stycznia może wygenerować większą przecenę na rynku. W długim terminie spadki zapoczątkowane są nadal jedynie korektą techniczną w dynamicznym trendzie wzrostowym. Nie jest również wykluczone, że niższe poziomy ponownie bitcoina ponownie zachęca inwestorów do wejścia na rynek.
Wykres kontraktu CFD opartego o cenę bitcoina, źródło: TMS Brokers
- Klasyczny sposób inwestycji
Najbardziej pierwotnym sposobem zarabiania na kryptowalucie jest zostanie tzw. górnikiem. W tym znaczeniu, górnik to osoba, która udostępnia moc obliczeniową swojego komputera, a w ramach wynagrodzenia otrzymuje tokeny. Te przechowuje się w specjalnie tworzonych w tym celu portfelach. Ta forma niesie za sobą jednak kilka komplikacji.
Udostępnianie mocy obliczeniowej komputera, to konieczność poniesienia znaczących kosztów na sprzęt oraz energię. Gdyby tego było mało, to wiąże się to z koniecznością posiadania portfela internetowego, w którym będziemy przechowywać nasze tokeny. Koszty takiej usługi to nierzadko kilkaset złotych miesięcznie. Słynny jest również przypadek, w którym jeden z inwestorów zapomniał hasła do portfela, w którym znajdują się bitcoiny warte 200 mln. USD. Często dochodzi również do ataków na portfele klientów z wątpliwymi zabezpieczeniami.
- CFD – sprawdzona alternatywa dla inwestorów
Alternatywą dla posiadania bitcoina jest zarabianie na zmianie ceny instrumentu bazowego dzięki kontraktom CFD. Dzięki otwarciu rachunku u licencjonowanego brokera, znika ryzyko dostania się naszych środków w niepowołane ręce, gdyż regulacje KNF nakładają na brokera konieczność utrzymania wysokich standardów bezpieczeństwa.
Kontrakty CFD umożliwiają zawieranie długich (gdy oczekujemy wzrostów cen) oraz krótkich pozycji (gdy spodziewamy się spadków notowań). W przypadku wystąpienia bessy na rynku, nie mamy zatem związanych rąk i nadal możemy wykorzystywać zmienność rynkową.
Korzystanie z instrumentów takich jak kontrakt na różnice kursowe daje jeszcze jedną, niezaprzeczalną zaletę. Środki ze zrealizowanej transakcji dostępne są praktycznie od ręki, a proces rozliczania transakcji odbywa się wewnątrz systemu domu maklerskiego. Inwestor ma do dyspozycji szybkie wpłaty/wypłaty co zdecydowanie przyspiesza proces podejmowania decyzji inwestycyjnych. Przesyłanie bitcoinów pomiędzy portfelami, a także ich sprzedaż na tzw. giełdach kryptowalut (często znajdujących się poza prawną jurysdykcją polskich organów), trwa od kilku do kilkunastu godzin. W efekcie inwestor nie jest w stanie reagować na nagłe zmiany kursu. W przypadku kontraktów CFD możemy jednym kliknięciem zamknąć pozycję i wyjść z transakcji. Do dyspozycji mamy również zlecenia ograniczające ryzyko (Stop Loss) oraz takie, które automatycznie zrealizuje nam zysk (Take Profit). Inwestycje możemy kontrolować za pomocą aplikacji w telefonie.
Wiele się pisze o dużym wzroście ceny bitcoina. Jest to oczywiście prawda, jednak zdarzają się też gwałtowne spadki, bądź dłuższe korekty. W takim przypadku posiadacz tokenów może mieć jedynie nadzieję, że zdąży upłynnić je na giełdzie. W przypadku inwestora korzystającego z instrumentów pochodnych, sytuacja jest z goła odmienna. Nie dość, że jest on w stanie szybko zrealizować zysk za pośrednictwem aplikacji mobilnej, jest w stanie również zająć pozycję odwrotną i zarabiać na spadku ceny instrumentu bazowego.
Przy tak wysokich cenach bitcoina, mamy do czynienia z gigantyczną barierą wejścia, która odstrasza wielu nowych inwestorów. Z pomocą przychodzi jednak dźwignia finansowa, którą uczestnik rynku może (ale wcale nie musi) wykorzystać.
Korzystanie z kontraktów CFD w celu uzyskania ekspozycji na rynek kryptowalut to zdecydowanie najbardziej elastyczna forma inwestowania. Jednocześnie zaleca się korzystanie z usług instytucji, która posiada niezbędne zezwolenia na oferowanie takich instrumentów.
Czytaj więcej na...

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.
TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)
Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.
Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.
TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym
Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.
Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.
Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:
(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,
(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe
(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych
Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.
Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.
Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne