Airbnb: długo wyczekiwane IPO

Flesz   •   10-12-2020 13:30
Start-up, który oferuje najem lokali na okres krótkoterminowy, wchodzi na giełdę. Dziś zaplanowano IPO spółki założonej przez Briana Cheski’ego oraz Nathana Blecharczyka. Spółka dość mocno została poobijana przez pandemię koronawirusa, ale właściciele firmy liczą, że zmiany nawyków konsumentów nie będą trwały długo.
Airbnb: długo wyczekiwane IPO

Wstępne plany debiutu giełdowego firmy pochodzącej z Doliny Krzemowej dotyczyły okresu wiosennego. Pandemia jednak mocno pokrzyżowała plany spółki. Debiut zaplanowany na dziś jest pewnego rodzaju sprawdzianem dla całej branży turystycznej. Nadzieje na to, że przyzwyczajenia klientów ponownie wrócą na stare tory, są wzmacniane ostatnimi doniesieniami na temat wprowadzanych przez koncerny farmaceutyczne szczepionek. Airbnb w czasie pandemii musiało zwolnić 25% pracowników, co stanowiło prawie 1900 osób. Cała branża turystyczna w USA zatrzymała się z powodu restrykcji. W konsekwencji firmy turystyczne straciły od marca ok. 320 mld dolarów. Airbnb w pierwszych trzech kwartałach tego roku wypracowała 2,5 mld dolarów przychodu oraz 700 mln USD straty netto. Mimo gorszego okresu, IPO Airbnb jest mocno wyczekiwane przez inwestorów. Temat debiutu jest poruszany w mediach od ponad roku.

Cena na debiucie została ustalona na poziomie 68 USD. To więcej niż dotychczasowy przedział 56-60 USD. Firma może zyskać przynajmniej 3,4 mld USD, a jej wartość może wynieść aż 42 mld USD. Te cyfry pokazują, że będzie to największe IPO w 2020 roku.

Firma powstała w 2007 roku. Pomysł na biznes zrodził się przypadkiem. Dwóch współzałożycieli - Brian Chesky oraz Joe Gebbia - wypożyczyli materace dla trzech osób odwiedzających konferencję technologiczną w San Francisco. To pozwoliło im opłacić miesięczny czynsz i dało pomysł na firmę. Obecnie oferta Airbnb jest dostępna w 202 krajach.

  • W ofercie TMS Brokers znajdziesz kontrakt CFD na akcje spółki Airbnb, która już dziś będzie notowana na giełdzie w USA. Kupno 1 lota (wolumen transakcji) oznacza otwarcie pozycji o równowartości 100 akcji spółki. Platforma transakcyjna umożliwia otwarcie również dziesiętnych oraz setnych części kontraktu, np. 0,01 (wartość nominalna jednej akcji). Dźwignia finansowa jaka obowiązuje na kontraktach CFD na akcje to 5:1, co oznacza, że depozyt zabezpieczający, który jest potrzebny pod transakcję, to 20 proc. wartości nominalnej pozycji.
Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne

Sporządził:
Łukasz Zembik
Łukasz Zembik

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.