Co czeka rynek w czwartym kwartale roku?

19-10-2021 10:47
Tegoroczne lato traderzy mogą uznać za udane. W III kwartale 2021 roku występowała duża zmienność na rynku, a znaczna część ryzykownych aktywów owocowała w solidną stopę zwrotu. Wielu ekspertów wróży jednak nieuchronny koniec hossy. Przełom kwartałów dawał przewagę rynkowym niedźwiedziom. Kryzys energetyczny, widmo upadku chińskiego dewelopera Evergrande, czy obawy o niewypłacalność Stanów Zjednoczonych na nowo obudziły przekonanie o zbliżającym się trendzie spadkowym. Co może przynieść koniec roku?

Rynek Forex – EUR/PL a EUR/USD

Jednorazowy ruch czy początek cyklu podwyżek? – takie pytanie nurtuje Polaków po zaskakującej decyzji RPP o podniesieniu stóp procentowych o 40 pb. do poziomu 0,5 proc. Enigmatyczna odpowiedź prezesa NBP Adama Glapińskiego zrodziła więcej pytań, niż odpowiedzi. Przyszłe decyzje w tej sprawie mają być podejmowane na bieżąco w oparciu o rozwój koniunktury i inflacji. Po szybkim wzroście, złoty naturalnie znów się osłabił.

Na początku października zmienność na EUR/PLN wyraźnie wzrosła. Na przełomie III i IV kwartału kurs znajdował się w okolicach 4,64, czyli w okolicach maksimów post-pandemicznych. Ostatni raz polska waluta była tak słaba w 2008 roku. Potencjał deprecjacyjny złotego został jednak w średnim terminie dość mocno wyczerpany. Oczekujemy na koniec IV kwartału, że EUR/PLN będzie w okolicach 4,50. Uważamy również, że przy utrzymującej się inflacji na podwyższonym poziomie, NBP zdecyduje się na kolejne kroki.

Wysoka inflacja ma obecnie pozytywny wpływ na USD oraz negatywny na euro. Rynek zakłada bowiem, że amerykańska Rezerwa Federalna będzie reagować bardziej aktywnie niż Europejski Bank Centralny. Zakładany jest spadek EUR/USD do poziomu między 1,15 – 1,14 po czym oczekujemy korekty wzrostowej ponownie w okolice 1,17. Zwyżki w notowaniach mogą nastąpić jeszcze w tym roku.

Ceny ropy – jest drogo, będzie jeszcze drożej

W IV kwartale na rynku najprawdopodobniej utrzyma się niedobór ropy, której ceny – napędzane kryzysem energetycznym – rosną z tygodnia na tydzień. Zwiększona produkcja surowca wynika między innymi z wysokich cen gazu w niektórych regionach świata, m.in. w Bangladeszu. Oczekujemy wzrostu cen ropy brent do poziomu 87 USD. Następnie możliwa jest korekta techniczna w notowaniach.

Wiele czynników ryzyka na rynku akcyjnym

Globalny rynek akcji wszedł w czwarty kwartał z lekką zadyszką, ale historycznie końcówka roku dla rynku akcji była raczej pozytywna. Pesymistyczne nastroje wywołuje natomiast sytuacja chińskich deweloperów. Pomijając fatalną kondycję największej firmy deweloperskiej Evergrande, o przesunięcie terminu spłaty zobowiązań poprosił inwestorów kolejny koncern Państwa Środka. Nie pociesza także niepewność w sprawie kolejnych covidowych restrykcji, choć te nie powinny tym razem poturbować rynku tak jak w marcu. Po długoterminowym wzroście kurs US500 (kontrakt oparty o S&P500) powoli traci impet. Na koniec roku ma szansę zbliżyć się do 4700 pkt, jednak warunkiem jest brak większych zawirowań ekonomiczno-politycznych.

Amerykańsko-chińska walka o kryptowaluty

Co czeka rynek kryptowalut? Piłka jest po stronie polityków. Od dawna bitcoin jest na celowniku władz wielu państw, oficjalnie ze względu na szkody, jakie jego wykopywanie przynosi środowisku. Podczas gdy Chiny sprzyjają kryptowalutom, Stany Zjednoczone dążą do ich regulacji. Przewidujemy jednak, że zmiany prawne nie będą na tyle drastyczne, by zniechęcać inwestorów do rynku. Wręcz przeciwnie, w dalszej perspektywie może przełożyć się na większe zainteresowanie, co powinno wspierać wycenę.

Być może zainteresuje Cię również:

2021-11-26 10:47
Jaka przyszłość złotego? Opowie ekspert TMS Brokers
2021-11-16 10:52
Inwestowanie na żywo - weź udział w webinarze TMS Brokers
2021-11-10 13:18
Tak grali uczestnicy 8. konkursu edukacyjnego. Zobacz wyniki
2021-11-09 12:22
Co czeka rynek w listopadzie? – raport miesięczny
2021-11-02 12:42
Za nami II runda konkursu edukacyjnego TMS Brokers. Jak tym razem grali uczestnicy?
2021-10-27 09:04
Zakończyła się I runda konkursu TMS Brokers. Na jakie instrumenty stawiali uczestnicy?
2021-10-08 14:21
Dołącz do VIII edycji konkursu edukacyjnego TMS Brokers
2021-10-08 13:55
Nowości CFD w ofercie TMS Brokers. Inwestuj w ponad 1300 kontraktów na akcje zagraniczne
2021-10-08 12:52
Październikowe znaki zapytania – raport miesięczny
2021-09-15 16:20
Rozszerzenie indeksu DAX