Skrót wiadomości - wtorek, 2 lipca

03-07-2013 06:00
03.07. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Rada Ministrów przyjęła raport w sprawie systemu emerytalnego. Po dwóch miesiącach debaty rząd oczekuje jednej rekomendacji w sprawie OFE z końcem sierpnia - poinformował we wtorek premier Donald Tusk.

Zysk netto sektora bankowego w okresie styczeń-maj 2013 roku wyniósł 6,88 mld zł, czyli wzrósł o 3,1 proc. rdr - podał na stronie internetowej Narodowy Bank Polski.

Wartość kredytów z utratą wartości od sektora niefinansowego w maju 2013 roku wzrosła do 73.339 mln zł z 72.865 mln zł w kwietniu 2013 roku i wobec 68.072 mln zł na koniec maja 2012 roku - podał NBP.

Około 81 proc. aktywnych klientów korzystających z internetowych platform transakcyjnych rynku forex w 2012 r. zrealizowało stratę, a 19 proc. zrealizowało zysk - wynika z badania Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego.

Nowa stabilizująca reguła wydatkowa, którą Ministerstwo Finansów chce wprowadzić od 2014 roku, nie zniesie zasady przeznaczania corocznie na finansowanie obronności środków w wysokości 1,95 proc. PKB - wynika z odpowiedzi resortu finansów na uwagi w konsultacjach założeń noweli ustawy o finansach publicznych.

Zamówienia w przemyśle amerykańskim w maju wzrosły mdm o 2,1 proc. - poinformował Departament Handlu USA.

W USA wskaźnik optymizmu w gospodarce IBD/TIPP spadł w lipcu do 47,1 pkt. wobec 49,0 pkt. przed miesiącem - opublikowały Investors Business Daily oraz TechnoMetrica Institute of Policy and Politics.

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu (PPI) w strefie euro spadły o 0,3 proc. w maju 2013 r., licząc miesiąc do miesiąca, a rok do roku spadły o 0,1 proc. - podał w komunikacie europejski urząd statystyczny Eurostat.

Szef Komisji Europejskiej Jose Barroso ogłosił we wtorek w Strasburgu powołanie grupy ekspertów, która przeanalizuje szanse i ryzyka, związane z ewentualnym wprowadzeniem wspólnych obligacji strefy euro i utworzeniem funduszu oddłużeniowego.

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso wezwał we wtorek europosłów, by przegłosowali w środę rezolucję popierającą polityczne porozumienie w sprawie budżetu UE na lata 2014-2020. Potrzebujemy tego budżetu - apelował Barroso w PE w Strasburgu.

BUDŻET, DŁUG

Komunikatu w sprawie ewentualnej nowelizacji budżetu można oczekiwać w przyszłym tygodniu, po tym, jak zakończą się rozmowy z ministrami w sprawie możliwych cięć wydatków - poinformował we wtorek premier Donald Tusk.

Dochody budżetu państwa w czerwcu były "lekko optymistyczne" - poinformował wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk. Dodał, że decyzję o tym, czy dojdzie do nowelizacji tegorocznego budżetu podejmie premier Donald Tusk.

Deficyt w budżecie po czerwcu był o kilka punktów procentowych niższy niż po maju - poinformowała wiceminister finansów Hanna Majszczyk. Po maju deficyt budżetu wyniósł 87,0 proc. planu całorocznego wynoszącego 35,6 mld zł.

Deficyt budżetu państwa po maju wyniósł 30.951,244 mln zł wobec 30.943,0 mln zł szacowanego wcześniej - podało we wtorek Ministerstwo Finansów w sprawozdaniu operatywnym z wykonania budżetu państwa.

Dochody budżetu będą przynajmniej o kilkanaście miliardów złotych niższe niż zapisano w ustawie budżetowej na 2013 r. - ocenił Ludwik Kotecki, główny ekonomista ministerstwa finansów. Jego zdaniem, dochody budżetu w kolejnych kwartałach będą wyższe, a PKB w II kwartale w ujęciu kdk będzie wyższy niż w I kwartale.

Dochody budżetu państwa z podatku od wydobycia niektórych kopalin wyniosły na koniec maja 2013 roku 894,867 mln zł, czyli 40,7 proc. planu na ten rok - podało we wtorek Ministerstwo Finansów w sprawozdaniu operatywnym z wykonania budżetu państwa.

Wpływy z VAT wyniosły po maju 35,7 proc. planu rocznego, czyli 45.179,349 mln zł - podało we wtorek Ministerstwo Finansów w sprawozdaniu operatywnym z wykonania budżetu państwa.

Dochody z dywidend po czerwcu 2013 roku wynoszą 934,94 mln zł, a przychody z prywatyzacji 1,874 mld zł - podał resort skarbu w przysłanym PAP komunikacie.

Spready kredytowe CDS polskich pięcioletnich obligacji skarbowych wyniosły w poniedziałek 103,64 punktów bazowych, wobec 103,93 punktów bazowych na koniec poprzedniego tygodnia.

GIEŁDA

Brytyjski indeks FTSE 100 na zamknięciu sesji spadł o 0,06 proc., do 6.303,94 pkt.

Francuski indeks CAC 40 na zamknięciu spadł o 0,66 proc. i wyniósł 3.742,57 pkt.

Niemiecki indeks DAX na zamknięciu sesji spadł o 0,92 proc. i wyniósł 7.910,77 pkt.

Indeks węgierskiej giełdy BUX na zamknięciu spadł o 1,55 proc. i wyniósł 18.616,11 pkt.

WIG 20 na zamknięciu sesji wzrósł o 2,12 proc. i wyniósł 2.284,76 pkt.

Indeks Nikkei 225 na zamknięciu wzrósł o 1,8 proc. i wyniósł 14.098,74 pkt.

SPÓŁKI

Ministerstwo Gospodarki nie rozważa obecnie łączenia Jastrzębskiej Spółki Węglowej z Katowickim Holdingiem Węglowym - podał resort gospodarki w komunikacie.

Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła 2 lipca prospekt emisyjny Jastrzębskiej Spółki Węglowej związany z dopuszczeniem do obrotu akcji serii A, C i D - podała komisja w komunikacie.

Modelowa marża rafineryjna w czerwcu 2013 roku wzrosła do 5,3 USD na baryłce z 4,9 USD w maju. Rok wcześniej w czerwcu marża wynosiła 9,1 USD - poinformował PKN Orlen na swojej stronie internetowej.

Grupa Lotos planuje w 2015 roku rozpoczęcie produkcji komercyjnej ropy naftowej ze złoża B8 na Morzu Bałtyckim - podał Lotos w materiałach przed wtorkową konferencją prasową.

Lotos szacuje wartość inwestycji w najbliższych latach na ok. 8 mld zł, z czego około 6 mld zł będzie w stanie sfinansować samodzielnie w ciągu czterech lat - poinformował we wtorek Mariusz Machajewski, wiceprezes Lotosu.

Grupa Lotos w najbliższych latach chce wspólnie z partnerami zainwestować łącznie do kilkunastu miliardów złotych w poszukiwania i wydobycie ropy i gazu, projekt petrochemiczny i rozbudowę rafinerii. Spółka zapowiada też działania oszczędnościowe i sprzedaż aktywów non-corowych.

Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police negocjuje zakupu większościowego pakietu akcji senegalskiej spółki zajmującej się eksploracją i eksploatacją surowców naturalnych. Szacowana wartość potencjalnej transakcji może wynieść około 30 mln USD - poinformowała spółka w komunikacie.

Mennica Polska w 2013 roku spodziewa się niższych rok do roku wyników finansowych, głównie z powodu spadku cen złota i srebra - powiedział w rozmowie z PAP Grzegorz Zambrzycki, prezes Mennicy. Dodał, że rynek złota w Polsce w tym roku może być mniejszy niż 3,5 tony.

Mennica Polska rozważa przejęcia w segmentach chemii oraz nieruchomości - poinformował w rozmowie z PAP Grzegorz Zambrzycki, prezes Mennicy. Dodał, że spółka zainteresowana jest wyłącznie przejęciami pakietów kontrolnych.

Getin Holding liczy, że w kolejnych kwartałach 2013 roku jego zysk netto będzie wyższy niż 43,1 mln zł osiągnięte w I kwartale. Rosyjski Kubanbank wymagać może dokapitalizowania kwotą około 20 mln zł, jednak dojdzie do tego w 2014 roku - poinformował PAP Rafał Juszczak, prezes Getin Holdingu.

Warimpex sprzedał pięciogwiazdkowy Hotel Palace w Pradze na rzecz czeskiego inwestora. Cena sprzedaży nie została podana do wiadomości - poinformowała spółka w komunikacie.

Oglądalność kanału TVN w grupie wszyscy 4+ wzrosła w czerwcu 2013 roku do 12,2 proc. z 11,5 proc. rok wcześniej - podał TVN na stronie internetowej na podstawie danych Nielsen Audience Measurement.

PBG w piątek przedstawi ostateczne propozycje układowe, które zostały skorygowane w części przychodowej - poinformował PAP Paweł Mortas, prezes spółki.

Wydawnictwo Muza spodziewa się istotnej poprawy wyników w IV kw. i liczy, że cały 2013 rok zakończy z dodatnim wynikiem netto - poinformował w rozmowie z PAP Marcin Garliński, prezes Muzy. Dodał, że nie można wykluczyć w tym roku spadku wartości rynku wydawniczego.

Hawe zakończyło drugi kwartał tego roku znacznie lepszymi wynikami finansowymi niż przed rokiem. Cały 2013 rok ma być dla spółki rekordowy - poinformował PAP prezes Krzysztof Witoń.

Hawe rozmawia z instytucjami finansowymi o zmianie klasyfikacji większości zobowiązań na długoterminowe oraz refinansowaniu części zadłużenia - poinformował PAP prezes Krzysztof Witoń.

Hawe chce do 2015 r. zainwestować w rozbudowę własnej sieci do 25 mln zł. Inwestycje w budowę sieci światłowodowej FTTH szacuje natomiast na około 500 mln zł. W kwestii finansowania Hawe liczy na współpracę z producentami sprzętu, środki unijne oraz dług - poinformował PAP prezes Krzysztof Witoń.

Hawe rozwiązało umowę inwestycyjną z Mediatelem i Magna Polonia, na mocy której Hawe miało przejąć kontrolę nad Mediatelem - poinformowało we wtorek w komunikacie Hawe.

Vivid Games oczekuje w pierwszej połowie 2013 r. znacznie lepszych rezultatów rdr. Liczy też na poprawę w całym 2013 r. Vivid Games we współpracy z Platige Image chce wyprodukować grę na urządzenia mobilne, której premiera planowana jest w pierwszym kwartale 2014 r. - poinformowali przedstawiciele spółek na konferencji prasowej.

Konsorcjum, którego członkiem jest Arcus, podpisało z Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia z Warszawy umowę na dostarczenie i zainstalowanie infrastruktury dla projektu dotyczącego elektronicznych zasobów danych. Wartość kontraktu to 139 mln zł brutto - podała spółka w komunikacie.

Dom Development sprzedał netto w II kwartale 2013 r. 386 mieszkań, a przekazał 295 lokali - poinformowała spółka we wtorkowym komunikacie.

JHM Development zawarł w I połowie 2013 r. 45 przedwstępnych umów sprzedaży lokali (34 mieszkania i 11 garaży) oraz sprzedał notarialnie 65 lokali (54 mieszkań i 11 garaży) - podała spółka we wtorkowym komunikacie.

Notowana na rynku NewConnect spółka ZWG prognozuje wypracowanie w 2013 roku 15,6 mln zł pro forma, po planowanej finalizacji przejęcia dwóch spółek - podało ZWG w komunikacie. Spółka prognozuje ponadto wypracowanie 19,2 mln zł zysku operacyjnego, 24,7 mln zł zysku EBITDA i 130 mln zł przychodów.

Polimex-Mostostal ma zgodę swoich wierzycieli na przesunięcie terminu wykonania niektórych zobowiązań do 31 lipca 2013 roku - poinformowała spółka we wtorkowym komunikacie.

Ronson sprzedał w II kwartale 2013 r. 163 lokale netto wobec 71 lokali w II kwartale 2012 r. - poinformowała we wtorek PAP spółka w wyliczeniach.

Mimo spadku cen węgla oraz popytu na ten surowiec Katowicki Holding Węglowy (KHW) zamierza zamknąć 2013 rok zyskiem - wynika z wtorkowego listu otwartego, opublikowanego przez zarząd spółki.

Polimex-Mostostal podpisał przedwstępną umowę sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa Zakładu Zabezpieczeń Antykorozyjnych Oddział Dębica za 18,3 mln zł - poinformowała spółka we wtorkowym komunikacie.

Giełda Papierów Wartościowych zdecydowała o zawieszeniu od 3 lipca obrotu akcjami 27 spółek na rynku NewConnect - poinformowała GPW we wtorkowym komunikacie.

Asseco Poland podpisało umowę, w wyniku której stanie się większościowym udziałowcem w rosyjskiej spółce R-Style Softlab. Całkowity koszt transakcji wynosi 28 mld USD - poinformowała spółka w komunikacie.

WALUTY

W nadchodzących dniach kluczowe dla notowań złotego i polskiego długu będą decyzje RPP i EBC w sprawie stóp procentowych, a następnie rynki skupią się na danych dotyczących zatrudnienia w USA. Kurs EUR/PLN powinien utrzymywać się w zakresie 4,30-4,35 z możliwością osłabienia do 4,40 - oceniają dilerzy.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,3222 a kurs złotego do euro na 4,3265 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3017 USD i 130,08 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Maksymalna cena arkusza blachy gorącowalcowanej spadła o 9,4 proc. w ujęciu rok do roku, a cena maksymalna pręta żebrowanego spadła o 2,5 proc. rdr - wynika z analiz Polskiej Unii Dystrybutorów Stali.

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku oscylują wokół tygodniowego maksimum w wyniku spekulacji o pierwszym spadku zapasów w USA w tym miesiącu - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na sierpień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 97,97 USD, po spadku o 0,01 USD.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie spadają z powodu obaw o wolniejszy wzrost gospodarczy w Chinach - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME kosztuje 6,937,745 USD za tonę, po spadku notowań o 0,9 proc.

OPINIE, PROGNOZY

Wtorkowa sesja na warszawskim parkiecie przebiega pod znakiem wzrostów. W ostatnich kilkudziesięciu minutach wzrosty przybrały na sile i WIG 20 zyskuje ponad 2 proc. Zdaniem analityków warszawski rynek po ostatniej przecenie ma spory potencjał do wzrostów.

Prognoza inflacyjna w najnowszym raporcie NBP z lipca będzie zakładać, iż stopa inflacji towarów i usług konsumpcyjnych utrzyma się poniżej celu +/- 2,5 proc. rdr do końca 2015 r. - oczekuje bank HSBC.

W maju eksport wyniósł 12,6 mld euro, co oznacza wzrost o 4,9 proc. rdr i spadek o 5,1 proc. mdm - szacuje Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych.

W środę RPP ponownie obniży stopy procentowe o 25 pb - oceniają ekonomiści z banku Nordea. Ich zdaniem bardzo prawdopodobna jest też zmiana nieformalnego nastawienia RPP z łagodnego na neutralne.

Według ekonomistów z banku Societe Generale cięcie stóp procentowych o 25 pb w lipcu zakończy cykl luzowania polityki pieniężnej w Polsce.

Do 2015 r. koszty wynajmu powierzchni handlowych pozostaną bez zmian, a koszty wynajmu powierzchni biurowych mogą spaść o 5-10 proc. - ocenili w rozmowie z PAP analitycy firmy CBRE. Szacują oni, że w 2013 r. na rynek trafi 650 tys. m kw. powierzchni handlowej, 650 tys. m kw. biurowej i 300 tys. m kw. magazynowej.

Początkowa reakcja rynków na zapowiedzi wycofywania się przez Fed z QE była zbyt negatywna. Rozwinięte rynki akcji powinny powrócić do wzrostu po kresie podwyższonej zmienności - oceniają analitycy JPMorgan.

International Grains Council (Międzynarodowa Rada Zbożowa) podniosła prognozę światowych zbiorów zbóż w sezonie 2013/14 do 1.919 mln ton wobec 1.916 mln ton prognozowanych wcześniej - wynika z majowego raportu.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Od początku uruchomienia programu wypłat przez Bank Gospodarstwa Krajowego, czyli od połowy stycznia 2010 roku, do 28 czerwca 2013 roku bank wypłacił wnioskodawcom programów unijnych 142.724,3 mln zł - poinformował BGK w komunikacie.

Aktywa netto otwartych funduszy emerytalnych spadły w czerwcu 2013 roku miesiąc do miesiąca łącznie o 3,01 proc., do 272,147 mld zł - wynika z wyliczeń PAP na podstawie raportów przesłanych przez OFE.

Nie jest jeszcze przesądzone czy w założeniach, a później w samym projekcie nowelizacji ustawy o Narodowym Banku Polskim, znajdzie się ostatecznie zapis mówiący o maksymalnie dwukadencyjności członków Rady Polityki Pieniężnej - wynika z nieoficjalnych informacji PAP.

Prezes Urzędu Regulacji Marek Woszczyk widzi przestrzeń do kolejnej obniżki cen energii w taryfach na 2014 rok.

Urząd Regulacji Energetyki chce w 2014 roku zbadać rynek energii elektrycznej i wówczas podjąć decyzję, kiedy dojdzie do jego pełnej liberalizacji - poinformował we wtorek na konferencji prasowej prezes URE Marek Woszczyk.

W poniedziałek, 1 lipca banki utrzymywały na rachunku bieżącym w NBP środki o wartości 36.963,83 mln zł wobec 17.902,22 mln zł w piątek - podał NBP. Depozyt w tym czasie wyniósł 326,5 mln zł.

WYDARZENIA Z KRAJU------------------

Premier Donald Tusk ocenił we wtorek, że doniesienia o szpiegowaniu UE przez amerykański wywiad to "poważny problem reputacyjny dla USA". Szef MSZ Radosław Sikorski zapewnił z kolei, że Polska będzie domagać się wyjaśnień co do aktywności NSA wobec Polski i Unii Europejskiej.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński napisał list do premiera Donalda Tuska w sprawie przekopu kanału przez Mierzeję Wiślaną. Kaczyński ocenił, że jest to strategiczny projekt ważny dla całej Polski, podobny do tego, jakim była budowa Gdyni w II RP.

471 tys. zł ma zapłacić stacja TVN za znieważenie polskiej flagi - Sąd Najwyższy oddalił we wtorek skargę kasacyjną nadawcy od wyroku sądu apelacyjnego nakładającego taką karę za akcję, którą przeprowadzili w marcu 2008 r. uczestnicy programu Kuby Wojewódzkiego.

Premier Donald Tusk chciałby, aby dyskusję o projekcie zmian w Prawie zamówień publicznych, które mają ułatwić prowadzenie badań naukowych, sfinalizować w ciągu dwóch tygodni. O zmianach dyskutował na wtorkowym posiedzeniu rząd.

Ministerstwo Gospodarki rozważa przedłużenie funkcjonowania specjalnych stref ekonomicznych. Zgodnie z obecnymi przepisami mają one istnieć do 2020 roku. Według MG, Polska musi pozostać atrakcyjnym krajem do lokowania inwestycji zagranicznych.

5 sierpnia przed Sądem Rejonowym w Szczecinie ma się rozpocząć proces w sprawie tzw. afery w ZUS. Na ławie oskarżonych zasiądzie m.in. b. prezes tej instytucji Sylwester R. Prokuratura zarzuca mu przyjmowanie od podwładnych i kontrahentów Zakładu korzyści majątkowych.

Odejście od prowadzenia papierowej rejestracji aktów stanu cywilnego oraz poszerzenie możliwości zawierania małżeństwa poza urzędem stanu cywilnego zakłada projekt założeń do ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego. We wtorek rozwiązania MSW zaakceptował rząd.

Przepisy przewidujące automatyczne zwolnienie z policji i straży pożarnej osób chorych na AIDS lub przewlekłe zapalenie wątroby są niekonstytucyjne - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich, która w tej sprawie skierowała wniosek do Trybunału Konstytucyjnego.

Zakaz tzw. aborcji eugenicznej - czyli w przypadku podejrzenia choroby lub wady genetycznej - przewiduje projekt ustawy, który złożyli we wtorek w Sejmie przedstawiciele Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej "Stop aborcji". Pod projektem zebrano 400 tys. podpisów poparcia.

Zarzut nieumyślnego spowodowania katastrofy postawiła we wtorek Prokuratura Okręgowa w Poznaniu Norwegowi, który w niedzielę wjechał w publiczność w trakcie pokazu motoryzacyjnego.

Dolnośląscy działacze PSL liczą, że w sobotę Rada Naczelna partii pozytywnie rozpatrzy ich odwołanie ws. rozwiązania struktur regionalnych. Naczelny Komitet Wykonawczy podjął uchwałę o rozwiązaniu struktur 21 czerwca. Powodem miał być konflikt personalny w partii.

Poprawia się bezpieczeństwo na drogach. Od początku roku w wypadkach drogowych zginęły 1264 osoby, to o 308 osób mniej niż przez pierwsze sześć miesięcy rok wcześniej - poinformował premier Donald Tusk, prezentując we wtorek najnowsze statystyki policyjne.

Od środy lotnisko w Modlinie po ponad półrocznej przerwie będzie mogło ponownie przyjmować duże samoloty pasażerskie. Jak powiedziała we wtorek PAP doradca zarządu lotniska Edyta Mikołajczyk, trwają rozmowy z liniami lotniczymi w sprawie ich powrotu do portu.

Komisja Europejska wszczęła szczegółowe postępowanie w celu wyjaśnienia, czy plany dotyczące przekształcenia dawnego lotniska wojskowego Gdynia-Kosakowo w cywilny port lotniczy są zgodne z unijnymi przepisami w zakresie pomocy państwa.

Ponad 18 milionów Polaków żyje poza granicami kraju - wynika z danych Ministerstwa Spraw Zagranicznych. 4,3 mln Polaków żyje w Europie Zachodniej, 1,5 mln w Europie Wschodniej, ok. 12,5 mln w obu Amerykach.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------

Negocjacje na temat umowy o wolnym handlu między UE i USA mogą się rozpocząć w przyszłym tygodniu mimo doniesień, że Waszyngton szpieguje Unię - uznała we wtorek Komisja Europejska, wzywając zarazem do "transparentności i jasności".

Ambasady ok. 20 krajów w Moskwie otrzymały faksy z wnioskami o azyl dla Edwarda Snowdena, który ujawnił amerykańskie programy inwigilacji elektronicznej. W UE kolejni politycy chcą wyjaśnień w sprawie działalności szpiegowskiej służb USA.

Faks z podpisem "Edward Snowden", który dotarł do ambasady RP w Moskwie, nie jest formalnym wnioskiem o azyl - powiedział we wtorek rzecznik MSZ Marcin Bosacki. Minister Radosław Sikorski poinformował, że nawet gdyby wniosek spełniał wymogi formalne, to resort nie da pozytywnej rekomendacji.

Prezydent Egiptu Mohammed Mursi, premier Hiszam Kandil i minister obrony generał Abd el-Fatah Said es-Sisi spotkali się we wtorek, drugi dzień z rzędu. W środę upływa ultimatum postawione politykom przez armię w sprawie wyjścia z kryzysu.

Przedstawiciel egipskiego Bractwa Muzułmańskiego, z którego wywodzi się prezydent Egiptu Mohammed Mursi, zaapelował we wtorek o zapobieżenie zamachowi stanu, co - jak zaznaczył - może wymagać męczenników.

Minister spraw zagranicznych Egiptu Mohammed Kamal Ali Amr podał się do dymisji - poinformowały we wtorek egipskie media państwowe. Dzień wcześniej minister obrony gen. Abd el-Fatah Said es-Sisi dał politykom 48 godzin na przezwyciężenie kryzysu w kraju.

Projekt mapy drogowej, którą zamierza realizować egipskie wojsko, jeśli nie dojdzie do porozumienia między prezydentem Mohammedem Mursim a opozycją, zakłada zawieszenie konstytucji i rozwiązanie zdominowanego przez islamistów parlamentu.

Opozycja egipska ogłosiła we wtorek, że laureat Pokojowej Nagrody Nobla, były szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, Mohammed ElBaradei został jej przedstawicielem we wszelkich rozmowach na temat przyszłości Egiptu.

Polska dołączyła w poniedziałek do ponad 70 krajów ONZ, które podpisały traktat, regulujący międzynarodowy handel bronią konwencjonalną. Traktat o handlu bronią (ATT) podpisał stały przedstawiciel Polski przy ONZ.

Premier Iraku Nuri al-Maliki zażądał we wtorek od rosyjskiego koncernu Gazprom zawieszenia projektów związanych z wydobyciem ropy naftowej w irackim Kurdystanie. Ostrzegł, że w przeciwnym wypadku Bagdad może uznać, że Gazprom "szkodzi suwerenności" Iraku.

Rosyjska kosmiczna rakieta nośna Proton, która miała umieścić na orbicie wokółziemskiej trzy satelity nawigacyjne wartości 200 mln dolarów, rozbiła się we wtorek tuż po starcie z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie - poinformowały rosyjskie media.

Komisja kardynałów i biskupów z Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych zaaprobowała we wtorek w głosowaniu cud wybrany do kanonizacji Jana Pawła II - podała Ansa. Według włoskich mediów polski papież zostanie ogłoszony świętym prawdopodobnie 8 grudnia.

Raport krytykujący reformy konstytucyjne na Węgrzech jest "nieuczciwy wobec Węgrów" i zagraża Europie - oświadczył we wtorek w Strasburgu Viktor Orban. Część europosłów broniła dokumentu, jednak szef węgierskiego rządu zapowiedział, że go nie zaakceptuje.

Papież Franciszek osobiście zadecyduje o dacie kanonizacji Jana Pawła II - dowiedziała się PAP ze źródeł watykańskich. Twierdzą one, że najbardziej prawdopodobną datą jest niedziela 8 grudnia, uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.(PAP)

zdz/ jtt/ osz/