Skrót wiadomości - czwartek, 1 sierpnia, 17.00

01-08-2013 17:00
01.08. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Inflacja CPI powróci do poziomu 1,5 proc. wcześniej niż w 2015 roku - powiedział Jan Winiecki, członek RPP.

O powrocie do historycznych poziomów stóp procentowych można zacząć myśleć dopiero wtedy, gdy pojawi się związek między niskim poziomem stóp a dynamiką kredytów, co może nastąpić za dwa-trzy kwartały - wynika z czwartkowej wypowiedzi członka Rady Polityki Pieniężnej Jana Winieckiego.

Wskaźnik PMI dla Polski w lipcu 2013 roku wzrósł do 51,1 pkt. z 49,3 pkt. w czerwcu - podał HSBC w czwartkowym komunikacie.

Czerwcowy Wskaźnik Optymizmu Konsumentów (WOK) Ipsos zanotował niewielki wzrost o 1,39 pkt. mdm - podał w czwartek Ipsos. Jest to najwyższy poziom wskaźnika w tym roku.

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach w wielkości bezrobocia drugi raz z rzędu się obniżył - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC). Oznacza to, że w najbliższych miesiącach stopa bezrobocia będzie się obniżać, co będzie efektem głównie czynników sezonowych.

W Polsce w lipcu tego roku upadło 98 firm wobec 75 w lipcu 2012 roku - podała spółka Euler Hermes Collections z Grupy Allianz, powołując się na dane Monitora Sądowego i Gospodarczego. Od początku roku opublikowano informację o upadłości 581 przedsiębiorstw wobec 547 w tym samym okresie 2012 rok.

Prezes Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi powtórzył w czwartek, że EBC zamierza utrzymywać stopy procentowe w strefie euro na obecnych poziomach lub niższych przez "wydłużony okres czasu". Draghi ocenił, że sytuacja w gospodarce strefy euro stabilizuje się i dalsza poprawa może być kontynuowana w kolejnych miesiącach tego roku.

Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego (EBC) pozostawiła podstawowe stopy procentowe bez zmian - podał bank w komunikacie.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w lipcu 2013 roku 50,3 pkt. wobec 48,8 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano końcowe wyliczenia.

Bank centralny Anglii (BoE) pozostawił w czwartek stopy procentowe bez zmian - poinformował bank po zakończeniu posiedzenia.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Wielkiej Brytanii, przygotowywany przez Chartered Institute of Purchasing and Supply i Markit Economics, wyniósł w lipcu 2013 roku 54,6 pkt. wobec 52,9 pkt. w czerwcu, po korekcie - podano w komunikacie.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Niemiec, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w lipcu 2013 roku 50,7 pkt. wobec 48,6 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano końcowe wyliczenia.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Francji, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w lipcu 2013 roku 49,7 pkt. wobec 48,4 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano końcowe dane.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin, wyniósł w lipcu 2013 roku 47,7 pkt. wobec 48,2 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w końcowych wyliczeniach HSBC Holdings i Markit Economics.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin, wyniósł w lipcu 2013 roku 50,3 pkt. wobec 50,1 pkt. miesiąc wcześniej - podano w wyliczeniach Biura Statystycznego i Federacji Logistyki.

W lipcu 2013 r. liczba zapowiadanych zwolnień pracowników w USA wzrosła o 2,3 proc. w stosunku do tego samego okresu roku 2012, po wzroście w czerwcu 2013 r. o 4,8 proc. - wynika z opublikowanego w czwartek raportu firmy Challenger, Gray & Christmas Inc.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA spadła o 19 tys. wobec poprzedniego tygodnia i wyniosła 326 tys. - poinformował Departament Pracy USA.

Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze przemysłowym, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w lipcu 2013 roku 53,7 pkt. wobec 52,2 pkt. miesiąc wcześniej - podano w końcowym wyliczeniu.

Wskaźnik aktywności w przemyśle amerykańskim wzrósł w lipcu do 55,4 pkt. z 50,9 pkt. w poprzednim miesiącu - podał Instytut Zarządzania Podażą (ISM).

BUDŻET, DŁUG

Deficyt budżetu państwa po czerwcu wyniósł 25.873,662 mln zł wobec 25.980,1 mln zł szacowanego wcześniej - podało w czwartek Ministerstwo Finansów w sprawozdaniu operatywnym z wykonania budżetu państwa.

Wpływy z VAT wyniosły po czerwcu 42,9 proc. planu rocznego, czyli 54.285.331 mln zł - podało w czwartek Ministerstwo Finansów w sprawozdaniu operatywnym z wykonania budżetu państwa.

Dochody budżetu państwa z podatku od wydobycia niektórych kopalin wyniosły na koniec czerwca 2013 roku 1,048 mld zł, czyli 47,7 proc. planu na ten rok - podało we czwartek Ministerstwo Finansów w sprawozdaniu operatywnym z wykonania budżetu państwa.

Spready kredytowe CDS polskich pięcioletnich obligacji skarbowych wyniosły w środę 90,00 pb, wobec 87,50 pb na koniec poprzedniego tygodnia.

GIEŁDA

Wyniki cotygodniowego sondażu Indeksu Nastrojów Inwestorów (INI) pokazują, że odsetek inwestorów spodziewających się w ciągu 6 miesięcy trendu wzrostowego na GPW wzrósł o 1,1 pkt. proc. do 46,2 proc. O 4 pkt. proc. do 21,4 proc., spadł odsetek respondentów spodziewających się trendu spadkowego.

Indeks Nikkei 225 na zamknięciu wzrósł o 2,5 proc. i wyniósł 14.005,77 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu wzrósł o 1,8 proc. i wyniósł 2.029,07 pkt.

SPÓŁKI

Wartość obrotów na rynku głównym GPW w lipcu 2013 roku wzrosła rdr o 1,2 proc., do 15,9 mld zł. W pierwszych siedmiu miesiącach roku obroty wyniosły 151,0 mld zł i wzrosły rdr o 23,9 proc. - poinformowała giełda w komunikacie prasowym.

Zysk netto grupy BRE Banku, przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej, w drugim kwartale 2013 roku spadł do 272,5 mln zł z 320 mln zł rok wcześniej i 324 mln zł w pierwszym kwartale 2013 roku - poinformował bank w komunikacie. Zysk banku okazał się nieco lepszy od oczekiwań rynku, który spodziewał się, że wyniesie on 253,9 mln zł.

BRE Bank podtrzymuje, że w tym roku chce powtórzyć wynik osiągnięty w 2012 r., kiedy wypracował 1,2 mld zł zysku netto. Będzie to jednak wymagające dla spółki - poinformował Cezary Stypułkowski, prezes banku.

BRE Bank jesienią może wyemitować obligacje we frankach szwajcarskich - poinformował prezes banku Cezary Stypułkowski.

PGE i KW uzgodniły podstawowe warunki umowy na dostawy węgla do bloków w Opolu - podała PGE w komunikacie.

ZWG, producent wyrobów gumowych i gumowo-metalowych, który poinformował w środę o kupnie firmy Kobud, w ciągu kilku tygodni zamierza przejąć kolejny podmiot działający w sektorze usług górniczych, o rocznych obrotach ok. 50 mln zł - podała spółka w komunikacie.

Wnioski o dopuszczenie do przetargu na kontynuację projektowania i budowę drogi ekspresowej S19 na odcinku węzeł Sokołów Małopolski Północ - Stobierna złożyło 20 wykonawców, a na odcinku węzeł Świlcza- węzeł Rzeszów Południe 18 wykonawców. W obu przetargach stratuje Budimex i Mostostal Warszawa - podała GDDKiA.

Przychody Grupy LPP ze sprzedaży w lipcu 2013 roku wyniosły około 366 mln zł, czyli były o około 28 proc. wyższe niż rok wcześniej - poinformowała spółka w komunikacie.

Oglądalność kanału TVN w grupie wszyscy 4+ spadła w lipcu 2013 roku do 10,4 proc. z 11,0 proc. rok wcześniej - podał TVN na stronie internetowej na podstawie danych Nielsen Audience Measurement.

ING OFE i ING Dobrowolny Fundusz Emerytalny zwiększyły udział w akcjonariacie Magellana z 6,8 proc. do 16,8 proc. - podała spółka w komunikacie. Niedawno fundusz Enterprise Investors sprzedał wszystkie posiadane akcje firmy, stanowiące 28,3 proc. całości papierów.

BPH TFI zwiększył zaangażowanie w Polskim Towarzystwie Wspierania Przedsiębiorczości do 5,66 proc. kapitału zakładowego i 5,87 proc. głosów na WZ tej spółki - poinformowało PTWP w czwartkowym komunikacie.

Time Warner Cable Inc. zanotował w II kw. 2013 r. skorygowany zysk na akcję w wysokości 1,69 USD - podała spółka w raporcie kwartalnym.

Zysk spółki Exxon, największej amerykańskiej spółki paliwowej, wyniósł w II kwartale 2013 r. 1,55 USD na akcję - podała firma w komunikacie.

WALUTY

Kurs EUR/PLN powinien w najbliższym czasie pozostać w przedziale 4,22-4,27. Dla złotego, jak wszystkich aktywów rynków wschodzących, istotne będą piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy. Czwartkowa deprecjacja na rynku długu jest słabo uzasadniona, gołębie sygnały z EBC powinny wspierać obligacje - oceniają dilerzy.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,1961 a kurs złotego do euro na 4,2339 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3236 USD i 130,69 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Cena ropy Brent w kontraktach na IX 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 07:00 108,01-108,03 USD za baryłkę

Ropa naftowa na giełdzie paliw w Nowym Jorku drożeje po danych PMI dla przemysłu w Chinach - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na wrzesień, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 105,68 USD, po zwyżce o 65 centów.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie rosną po danych z Chin o PMI dla przemysłu w lipcu - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME kosztuje 6.950,00 USD za tonę, po wzroście notowań o 1,0 proc.

OPINIE, PROGNOZY

Czwartkowa sesja na warszawskim parkiecie upływa pod znakiem wzrostów. Optymizm na rynku to efekt dobrych danych makro zarówno z polskiej, jak i światowej gospodarki. Inwestorzy dobrze przyjęli również zapewnienia prezesa Europejskiego Banku Centralnego, który po posiedzeniu EBC powtórzył, że bank jeszcze długo zamierza utrzymywać wysoki poziom akomodacji w polityce monetarnej.

BRE Bank zanotował w II kwartale 272,5 mln zł zysku netto, o 7 proc. więcej niż oczekiwał rynek. W ocenie analityków wyniki banku są dobre i wpisują się w pozytywny trend pokazany wcześniej przez Bank Millennium i BZ WBK.

Wzrost wskaźnika PMI dla polskiego przemysłu, który obrazuje kondycję tego sektora, wyraźnie powyżej 50 pkt nie może być ani przypadkowy, ani też jednorazowy - uważa główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan Małgorzata Starczewskiej-Krzysztoszek.

Fed może zacząć ograniczanie skali zakupów aktywów w ramach programu luzowania ilościowego (QE3) we wrześniu, a istotne będą dane z gospodarki - oceniają ekonomiści w komentarzach do środowego komunikatu Fed. Pojawiają się też głosy, że Fed zacznie ograniczanie QE3 w grudniu lub jeszcze później.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

MSP wybrało doradców przy ofercie publicznej Energi - podał resort w komunikacie. Globalnymi koordynatorami będą UBS i JP Morgan. Pozostałe podmioty to: Citi Handlowy, PKO BP, UniCredit CAIB, Banco Espirito Santo, Merrill Lynch Bank of America, Ipopema Securities, DI BRE Banku oraz BNP Paribas. Resort podtrzymuje chęć przeprowadzenia IPO jeszcze w tym roku.

Średnia cena węgla energetycznego u jego dwóch największych polskich producentów - Kompanii Węglowej i Katowickiego Holdingu Węglowego - była w pierwszym półroczu 2013 r. o 10,8 proc. niższa niż w tym samym czasie przed rokiem - podał resort gospodarki.

W środę, 31 lipca banki utrzymywały na rachunku bieżącym w NBP środki o wartości 33.506,44 mln zł wobec 16.716,72 mln zł we wtorek - podał NBP.

Prawie 384,3 tys. pasażerów obsłużył w lipcu tego roku Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków-Balice. To najlepszy lipcowy wynik w historii lotniska, o 2 proc. lepszy, niż w lipcu 2012 r. Od początku tego roku port odprawił ponad 2 mln pasażerów.

23 wykonawców ubiega się o budowę odcinka Gniezno-Mielno w ciągu trasy S5 Poznań-Bydgoszcz - poinformowała w czwartek GDDKiA. Do zbudowania jest ponad 18 kilometrów drogi.

Francuski GDF Suez zakończył rozmowy z Gazpromem w sprawie zmiany kontraktów na dostawę gazu - podała rosyjska agencja informacji gospodarczej Prime.

W tym roku Ukraina zbierze rekordową ilość zboża - około 60 mln ton, z czego połowę przeznaczy na eksport - poinformował pierwszy wicepremier Ukrainy Sergiej Arbuzow. Wcześniejsza prognoza zakładała, że w 2013 r. ukraińscy rolnicy zbiorą około 54 mln ton zboża.

WYDARZENIA Z KRAJU------------------

Przedwczesne ujawnienie sądowi informacji i dowodów prokuratury z Łodzi w sprawie zabójstwa Marka Papały zaszkodziłoby śledztwu - podkreślił prokurator generalny Andrzej Seremet, informując o swych działaniach koordynujących prace śledczych z Warszawy i Łodzi.

Dziewięć milionów złotych chce przeznaczyć miasto Gdańsk na budżet obywatelski. Pierwsze propozycje dotyczące wydania miejskich pieniędzy mieszkańcy mogliby zgłosić w październiku, a w lutym przyszłego roku odbyłoby się głosowanie ws. podziału środków.

Ok. południa przywrócona została w czwartek pełna funkcjonalność systemów informatycznych NFZ po trwającej ok. trzech godzin awarii. W tym czasie mogły wystąpić problemy z weryfikacją do ubezpieczenia zdrowotnego oraz uruchomionego niedawno Zintegrowanego Informatora Pacjenta.

Gen. dyw. Janusz Bojarski jako pierwszy Polak pokieruje od przyszłego roku akademią obrony NATO w Rzymie. W czwartek został wybrany na komendanta uczelni przez Komitet Wojskowy sojuszu - poinformował szef departamentu informacyjno-prasowego MON kmdr Janusz Walczak.

Prokurator generalny Andrzej Seremet ocenił, że obecnie przedwczesne jest mówienie o ewentualnych konsekwencjach służbowych wobec prokuratorów zajmujących się śledztwem w sprawie zabójstwa gen. Marka Papały.

SLD chce likwidacji Senatu; zamierza wystosować do szefów klubów parlamentarnych pismo z prośbą o poparcie pomysłu. Zdaniem rzecznika SLD Dariusza Jońskiego Senat jest niepotrzebny i kosztowny, dzięki jego zniesieniu można zaoszczędzić ok. 0,5 mld zł w ciągu kadencji.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------

Premier Hiszpanii Mariano Rajoy oświadczył w czwartek, że nie zamierza podawać się do dymisji ani rozpisywać przyspieszonych wyborów. Wcześniej odpowiadał w parlamencie na zarzuty ws. nielegalnego funduszu, który miał istnieć w jego Partii Ludowej (PP).

Przebywający z wizytą w Pakistanie sekretarz stanu USA John Kerry i jego pakistański odpowiednik Sartaj Aziz poinformowali w czwartek, że oba kraje wznowią rozmowy na temat kwestii bezpieczeństwa. Kerry spotkał się też z premierem Nawazem Sharifem.

Były współpracownik służb wywiadowczych USA Edward Snowden w czwartek otrzymał na rok azyl tymczasowy w Rosji i oficjalnie przekroczył granicę Federacji Rosyjskiej, opuszczając strefę tranzytową lotniska Szeremietiewo w Moskwie, gdzie przebywał od 23 czerwca.

Obrona skazanej na siedem lat pozbawienia wolności byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko złożyła w czwartek w Sądzie Najwyższym w Kijowie wniosek o anulowanie jej wyroku oraz o uwolnienie jej z więzienia.

Egipskie MSW wezwało w czwartek uczestników protestu siedzącego w obronie obalonego prezydenta Mohammeda Mursiego o natychmiastowe opuszczenie miejsca demonstracji. Demonstrantom, którzy odpowiedzą na apel, zaoferowano możliwość bezpiecznego odwrotu.

Grecja tymczasowo obniża od czwartku do końca grudnia VAT w restauracjach z 23 do 13 procent, by pobudzić wzrost konsumpcji i jednocześnie osiągnąć dzięki temu spadek liczby oszustw podatkowych.

Partia prezydenta Zimbabwe Roberta Mugabego ZANU-PF twierdzi, że wygrała w środowych wyborach parlamentarnych z opozycyjną MDC premiera Morgana Tsvangiraia. Według opozycji dopuszczono się oszustw. Oficjalne wyniki mają być ogłoszone w ciągu 5 dni od wyborów.

Liczba osób bezdomnych wzrosła w zeszłym roku w najbogatszym kraju UE Niemczech w porównaniu z 2010 rokiem o 10 proc. do 24 tys. - podało w czwartek Federalne Stowarzyszenie Pomocy dla Bezdomnych (BAG). Jest wśród nich coraz więcej osób z Europy Wsch.

Prezydent Syrii Baszar el-Asad oświadczył w czwartek, w dniu 68. rocznicy utworzenia syryjskiej armii, że "jest pewien zwycięstwa" swych żołnierzy w trwającej od ponad dwóch lat wojnie domowej z rebeliantami.

(PAP)

zdz/ jtt/