Przegląd prasy gospodarczej, wtorek, 16 kwietnia

16-04-2013 07:42
16.04. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej we wtorek, 16 kwietnia.

RZECZPOSPOLITA

Brak opłaty od składki i zniesienie podatku dochodowego od wypłat środków z IKZE to niektóre pomysły rządu na zmiany w systemie emerytalnym, do których dotarła "Rz". (s.B1)

Nie ma możliwości, by na kupno LOT-u miały się składać polskie firmy - twierdzi resort skarbu. (s.B3)

Fundusz Ubezpieczeń Społecznych dostaje z budżetu zamiast dotacji pożyczki. Gdyby nie to, deficyt kasy państwa byłby po marcu znacznie wyższy. (s.B3)

Gabinet Donalda Tuska może we wtorek zająć się sprawa Elektrowni Opole - dowiedziała się "Rz". Będzie próba wprowadzenia rozmów o tej inwestycji do planu posiedzenia Rady Ministrów. (s.B4)

Część ministrów krytykuje zaproponowane przez resort finansów projekty regulacji dotyczące wprowadzenia danin od wydobycia ropy i gazu. (s.B6)

ok. 10,2 mln biletów sprzedały w I kw. tego roku kina w Polsce - szacują analitycy. To ok. 7-8 proc. mniej niż rok temu. (s.B7)

Wiceprezes Tauronu Krzysztof Zawadzki nie wierzy w dalszy spadek cen energii elektrycznej. Jego zdaniem spowolnienie gospodarcze skończy się zanim spółka uruchomi nowy blok w elektrowni Jaworzno. Zawadzki informuje, że niedługo zakończy się analiza techniczna, która pokaże, jaka moc może być brana pod uwagę w przypadku inwestycji w budowę bloku gazowo-parowego w Elektrowni Blachownia, która miałaby być realizowana wspólnie z KGHM. Dodaje jednak, że ostateczne decyzje ws. tego projektu nie zostały podjęte; "w sytuacji diametralnej zmiany warunków, które były przyjęte w założeniach biznesowych, nie należy wykluczać jej wstrzymania" - powiedział. (s.B16)

PARKIET

Marvipol szuka środków na wykup. Spółka jest o krok od sprzedaży biurowca Prosta Tower. Na transakcji zapewne poniesie stratę, ale uwolni zablokowaną w nim gotówkę. (s.5)

GAZETA WYBORCZA

Spółki PKP przepłacały za kupowane towary i usługi, a część zakupów odbywała się po znajomości. Aukcje elektroniczne mają pomóc wyeliminować nieprawidłowości. (s.1,25)

Miało być bezpieczną przystanią dla pieniędzy w niebezpiecznych dla światowej gospodarki czasach, uchronić inwestorów przed skutkami szalonego dodruku dolarów i euro. Tymczasem jest jedną z najgorszych inwestycji ostatnich lat. Właśnie załamała się cena złota. W poniedziałek jego cena spadła o blisko 10 proc. (s.1,22)

Gazprom oferuje Litwie tańszy gaz za opóźnienia we wprowadzaniu unijnych przepisów przeciw monopolistom gazowym. Rosja chce też monopolu dla Gazpromu w niemieckiej odnodze Nord Streamu. (s.23)

PULS BIZNESU

Sprzedaż komputerów mocno spadła. Globalny rynek przeżywa największe załamanie w historii. Trend dociera także do Polski. Klienci wybierają tablety. (s.8)

Trakcja zwątpiła w układ z PNI. Nadzorca, podobnie jak wcześniej zarząd, unika podejmowania decyzji - uważa konsorcjant PNI. I prosi sąd o zamianę układu na likwidację. (s.6,7)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

W Polsce do związków zawodowych należy już tylko 15 proc. zatrudnionych. Inni nie widzą sensu, bo syndykaty nie mają już na nic wpływu. (s.A1,A3)

Z unijnych 20 mld zł na inwestycje kolejowe na lata 2007-2013 może przepaść od 4 do 5 mld zł. (s.A1)

Dziś dojdzie do pierwszego spotkania PGE z członkami konsorcjum wykonawczego niedoszłej inwestycji w Opolu. Decyzja nie musi oznaczać końca projektu. Kierownictwo PGE pracuje nad wstępnym planem wydzielenia inwestycji ze spółki. Spółka liczy, że Opole może być atrakcyjne dla innych spółek z branży wydobywczo-energetycznej. Z informacji "DGP" wynika, że jest plan zainteresowania Kompanii Węglowej realizacją jednego bloku. (s.A10) (PAP)

morb/