Przegląd prasy gospodarczej, piątek, 14 czerwca

14-06-2013 07:45
14.06. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w piątek, 14 czerwca.

RZECZPOSPOLITA

Nie tylko nad głową Hanny Gronkiewicz-Waltz, ale i nad całą PO gromadzą się czarne chmury. W stolicy zaskakuje liczba jej przeciwników, a sondaże Platformy pikują w dół. PO ogłasza pełną mobilizację. Partia będzie starała się intensywnie informować mieszkańców, co zmieniło się przez 6 lat rządów Gronkiewicz-Waltz. (s.A1,A4)

Marek Belka, prezes NBP, na nowo rozdzielił obowiązki między członków zarządu banku centralnego - wynika z dokumentu, do którego dotarła "Rz". Nowa organizacja pracy obowiązuje od wczoraj, a konkretne zadania otrzymali Katarzyna Zajdel-Kurowska i Jacek Bartkiewicz, którzy w skład zarządu NBP weszli w kwietniu. Najważniejsza miana polega nad tym, że Belka oddał nadzór nad niektórymi departamentami swoim współpracownikom. Bieżącą pracę przejmie od niego 5 członków zarządu. (s.B1)

Zagrożone upadłością mogą być małe, nieznane na rynku biura podróży. Dużym z roku na rok powodzi się coraz lepiej. (s.B2)

Nawet 500 tys. Polaków wyjedzie tego lata do pracy sezonowej na Zachodzie - przewiduje agencja Work Express. (s.B3)

PARKIET

JP Morgan, Barclays, Bank of America, Morgan Stanley i Goldman Sachs - co łączy te instytucje? Wszystkie doradzają klientom, by przerzucali się z obligacji skarbowych i korporacyjnych na akcje. A należą do największych sprzedawców papierów dłużnych na Wall Street. (s.1,17)

Już trzeci raz w ciągu miesiąca japoński indeks Nikkei 225 w ciągu jednej sesji stracił więcej niż 5 proc. W czwartek wystarczyło to, by zamknął się o 20 proc. poniżej szczytu z drugiej połowy maja. Zgodnie z definicją, to początek bessy. Wiele innych azjatyckich indeksów jest o 10 proc. poniżej maksimów, co oznacza, że weszły w fazę korekty. (s.1,18)

Coraz częściej pojawiają się opinie, że Sfinks wychodzi na prostą. Czy tak jest pokażą kolejne kwartały. Drugi może być niezły. (s.4)

GAZETA WYBORCZA

Tańsze paliwo, promocje u operatorów komórkowych, obniżki opłat za telewizję cyfrową i mamy inflację najniższą od siedmiu lat. A to jeszcze nie koniec. Tegoroczny rekord jeszcze nie padł. (s.14)

PULS BIZNESU

Choć kompromis ws. dopuszczalnego wskaźnika długu do wkładu własnego (LtV) dla mieszkań jest już gotowy, KNF i Związek Banków Polskich nadal pracują nad modelem dla nieruchomości komercyjnych. W grudniu KNF zaproponowała, by wskaźnik LtV wynosił 50 proc. "To co prawda nie zniszczyłoby tego rynku, ale znacznie by go ograniczyło" - powiedział Jacek Furga, przewodniczący ds. finansowania z ZBP. Ustalenia powinny być gotowe przed końcem czerwca. "Myślę, że powinniśmy się spotkać gdzieś w okolicy 70 proc. LtV" - ocenia Furga. (s.2)

General Motors przenosi produkcję chevroletów cruze z Korei Płd. do Europy. Niewykluczone, że do Gliwic. (s.5)

PCZ, sieć medyczna z Dolnego Śląska, na koniec 2017 roku chce mieć 600 mln zł przychodów. Na koniec 2012 roku było to 67 mln zł. Planuje przejęcie dziesięciu placówek medycznych. Tylko do końca 2014 roku zamierza kupić od 3 do 5 podmiotów. Pieniędzy spółka poszuka na rynku kapitałowym. Spółka chce pozyskać od inwestorów 150 mln zł. (s.11)

Analitycy śledzący branże deweloperską są zgodni - w tym roku notowania jeszcze pójdą w górę. Ich zdaniem dołek jest już za nami. (s.20) (PAP)

morb/