Inwestowanie

Przewodnik po platformie MT5 - TMS Brokers

Platforma Metatrader 5 to rozbudowane narzędzie do tradingu. Mimo wielu funkcjonalności jego obsługa jest prosta i intuicyjna. Poniżej prezentujemy krótki przewodnik, który ułatwi Tobie stawianie pierwszych kroków w świecie inwestycji.

MT5 to skrót o popularnej platformy tradingowej Metatrader 5, której producentem jest firma MetaQuotes. Zastąpiła ona starszą wersję MetaTrader 4, która przez wiele lat była doceniana przez inwestorów na cały świecie. Pierwsza odsłona platformy (MT4) została wprowadzona w 2015 roku. Szybko zyskała zaufanie wśród inwestorów i stała się najczęściej wybieranym narzędziem służącym do handlu instrumentami finansowymi. Rachunek inwestycyjny oparty o platformę MT5 umożliwia inwestowanie na rynku walutowym, surowcowym, indeksów giełdowych czy akcji spółek. Wszystko to odbywa się poprzez kontrakty na różnice kursowe, w skrócie nazywane CFD (Contract for Difference). 

Dla  początkujących inwestorów MetaQuotes Software Corp przygotowała wersję Metatrader 5 demo – konto demonstracyjne z wirtualnymi pieniędzmi świetnie sprawdzi się w trakcie testowania strategii inwestycyjnych. To bowiem możliwość zawierania transakcji na realnym rynku z wykorzystaniem wirtualnych środków pieniężnych. Oznacza to naukę lub testowanie wybranej metody inwestycyjnej całkowicie bez ryzyka utraty realnych funduszy. MT5 demo powinni również wykorzystywać osoby posiadające rachunek rzeczywisty. Czasem bowiem warto w ramach odpoczynku „przesiąść się” na chwilę na MetaTrader 5 demo.

 

 

Platforma MT4 i obecna MT5 to narzędzia, które posiadają bardzo czytelny interfejs. Jest on bardzo przejrzysty i prosty w obsłudze. Można powiedzieć, że platforma MT5 jest intuicyjna i już po kilkudziesięciu minutach jesteśmy w stanie wykonywać na niej podstawowe czynności.

Metatrader 5 download – jak pobrać platformę?

Pobranie platformy Metratrader 5 demo w TMS Brokers jest bezpłatne. Wystarczy podać swój adres email. Otrzymasz wówczas spersonalizowany login oraz hasło do platformy MT5 z wirtualnymi 50 tys. złotych. Jeśli już posiadasz login i hasło do rachunku demo, a utraciłeś program na swoim komputerze i potrzebujesz ponownie zainstalować platformę, wystarczy, że wejdziesz na stronę www.tms.pl/pobierz. Z niej możesz pobrać plik instalacyjny na komputer z Windows. Jeśli posiadasz urządzenie marki Apple, tu również znajdziesz wersję Metatrader mac.


Na górze strony tms.pl znajdują się dwa przyciski, czerwony oraz niebieski. Demo oznacza pobranie wersji testowej, z wirtualnymi pieniędzmi.


Wypełnij puste pola danymi i naciśnij przycisk „Otwórz rachunek testowy”


Jeśli posiadasz już login oraz hasło i jedynie potrzebujesz zainstalować platformę MT5 wejdź na stronę tms.pl/pobierz

 

 


MetaTrader 5 online – wersja webowa

Istnieje również wersja MetaTrader 5 online. Oznacza to, że nie musisz instalować platformy na komputerze (np. służbowym). Wystarczy, że skorzystasz z wersji MT5 web. Potrzebujesz jedynie dostęp do Internetu oraz klasyczną przeglądarkę. Jeśłi posiadasz konto TMS connect, skorzystaj ze  strony: connect.tms.pl.

 

Wersja MT5 web wygląda podobnie do wersji instalacyjnej. Nie wymaga ona jednak instalacji na komputerze.


MT4 czy MT5

Wielu inwestorów zastanawia się co wybrać: MT4 czy MT5. Nowa wersja platformy MetaTrader, z numerem 5 na pierwszy rzut oka niewiele się różni od swojej poprzedniczki. Jednak tak naprawdę diabeł tkwi w szczegółach. Nowa MT5 została wzbogacona  o nowe, ułatwiające trading funkcjonalności. Obydwa narzędzia Mt4 oraz MT5 występuje w wersji instalacyjnej, webowej oraz mobilnej.

To co w głównej mierze odróżnia MT5 od MT4 to:

 • Możliwość na MT5 otwierania do 100 wykresów jednocześnie. W przypadku MT4 ta funkcja jest ograniczona.
 • Na platformie MetaTrader 5 dostępnych jest zdecydowanie więcej interwałów czasowych. Programiści zwiększyli pulę interwałów do 21.
 • MT5 zawiera w sobie kalendarz ekonomiczny, dzięki któremu szybciej sprawdzimy istotne dane makro. Poprzednia wersja nie posiadała tego użytecznego dodatku.
 • Firma Meta Quotes dodała do wersji MT5 nowe wskaźniki techniczne (w sumie 38), dodatkowe 22 narzędzia analityczne oraz więcej obiektów graficznych.
 • Platforma MT5 zawiera w sobie raporty podstawowe oraz zaawansowane tabele
 • Nowsza wersja posiada wbudowany wielowątkowy tester strategii, który daje możliwość obliczeń rozproszony w chmurze. Na MT5 można włączyć tester strategii na wielu instrumentach jednocześnie.
 • Jeśli chcesz użyć strategii automatycznej na platformie MT5, będziesz musiał użyć języka MQL5, w poprzedniej wersji był to MQL4.
 • Dużą zaletą nowszego narzędzia do tradingu jest możliwość inwestowania w kontrakty na akcje ze światowych giełd. Znajdziesz tu CFD na akcje amerykańskie z indeksu SP500 lub z giełdy frankfurckiej.

Podsumowując, MetaTrader 5 jest platformą szybszą od MT4. Posiada większą paletę narzędzi do analizy technicznej a jego obsługa jest jeszcze prostsza. Pamiętajmy, że możliwości raportowe MT5 są dopasowane do wymogów regulacyjnych, m.in. MIFID-u II.

 

 


Meta Trader 5 instrukcja obsługi

 • Logowanie do platformy Metatrader 5

  Jeśli już pobierzesz platformę MT5 i zainstalujesz ją na swoim komputerze, po włączeniu jej wpisz otrzymany na maila login oraz hasło. Aby to zrobić w górnym prawym rogu, w głównym menu wybierz „PLIK” a następnie „Zaloguj się do konta handlowego”. Pojawi się wówczas dedykowane okno, w którym należy wpisać niezbędne, spersonalizowane dane. Nazwa serwera będzie już domyślnie ustawiona jako TMS-MT5. Po wykonaniu tych prostych czynności możesz już handlować na platformie MT5 .

 


 • Personalizacja platformy MT5  

  Platformę transakcyjną MetaTrader 5 każdy może dostosować do swoich potrzeb. To od nas zależy na ilu oraz na jakich wykresach będziemy pracować. Możemy na jednym ekranie swojego komputera wyświetlić wiele instrumentów. Dzięki temu mamy podgląd do wydarzeń na rynku ropy, złota czy amerykańskiej giełdzie. Do wyboru mamy trzy rodzaje wykresów: liniowy (podstawowy), słupkowy oraz świecowy (te z kolei dostarczają więcej informacji).


 • Okno „Narzędzia”  

  Inwestując na Metatrader 5 platform nie można nie wspomnieć o oknie „Narzędzia”. Włączyć go można za pomocą głównego menu w zakładce „Widok”. Okno narzędzia w MT5 do dostęp do wielu istotnych informacji. Znajdziemy tam listę otwartych pozycji, zleceń oczekujących oraz historię wszystkich naszych transakcji.   


 • Metatrader 5 market – dostępne instrumenty

  Zaletą nowszej wersji platformy MetaTrader jest jeszcze bardziej rozbudowana paleta dostępnych instrumentów. to już nie tylko waluty, to również indeksy giełdowe, akcje amerykańskie, niemieckie oraz polskie (kontrakty CFD), surowce (w tym ropa oraz złoto) a także ETF-y. Pełna lista znajduje się na platformie MT5 w odrębnym oknie „Rynek”. Włączyć ją można za pomocą menu głównego klikając „Widok” a następnie „Rynek”. Jeśli chcesz wyświetlić wykres konkretnego instrumentu wystarczy, że „przeciągniesz” go na główny ekran przy pomocy kursora.

 

Jeśli chcesz zostać inwestorem jeszcze dziś, przeczytaj nasz darmowy "Poradnik początkującego inwestora"!

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.