Kobiety w tradingu - czy inwestują inaczej od mężczyzn?

O ich predyspozycjach i możliwościach z okazji Dnia Kobiet porozmawialiśmy z Jolantą Mensfeld, inwestorką prowadzącą kanał YouTube “Silver Star Inwestycje Kobiecym Okiem” oraz organizatorką konferencji dla traderów - CryptoSphere i MetalVerse.

Demokratyzacja inwestowania

 

Inwestowanie to dla wielu sposób na zwiększenie oszczędności i budżetu domowego. Traderów napędza i motywuje chęć nabywania nowych umiejętności, dzięki którym mogą zaspokoić potrzeby swoich rodzin. Traktują trading jako dodatkowe, ale raczej nie jedyne źródło dochodu. Ten trend wpisuje się w obserwowaną w ostatnich latach demokratyzację inwestowania, spowodowaną między innymi przez upowszechnianie mobilnych platform transakcyjnych. Częścią tej demokratyzacji jest rosnąca liczba kobiet-inwestorek. Jednocześnie utrzymujące się różnice w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn oraz inne bariery często stawiają kobiety w niekorzystnej sytuacji inwestycyjnej w porównaniu z mężczyznami. Przyjrzyjmy się zatem ich motywacjom i przeszkodom związanym z inwestowaniem.

 

Kobiety w tradingu - jak radzą sobie Polki?

 

Według raportu “Polak inwestor 2023” i suplementu “Polki i ich inwestycje”, ponad 60% kobiet w naszym kraju przyznaje, że inwestuje, w tym około 30% regularnie. To wciąż mniej niż liczba inwestujących mężczyzn (ok. 80%, w tym niecałe 50% regularnie), jednak statystyki pokazują trend wzrostowy. Potwierdza to także Jolanta Mensfeld.

“W oparciu o dwie konferencje które organizuję: MetalVerse poświęconą metalom szlachetnym i CryptoSphere poświęconą technologii blockchain i aktywom cyfrowym, zdecydowanie zauważam, że z edycji na edycję rośnie liczba kobiet biorąca w nich aktywny udział” - mówi. “Coraz więcej kobiet staje również na scenie, będąc prelegentkami czy panelistkami na konferencjach inwestycyjnych.”

Kobiety nie ustępują mężczyznom w skuteczności tradingu, choć inwestują nieco inaczej. Dane, które można znaleźć w raportach takich jak InvestmentMetrics1 sugerują, że kobiety w tradingu charakteryzują się większą konsekwencją niż mężczyźni - nastawiają się głównie na stabilne wyniki, dążąc do minimalizowania błędów. InvestmentMetrics odkryło również, że w 2022 r. fundusze kierowane przez kobiety spadły tylko o 2,6%, w porównaniu z 5,9% w przypadku funduszy kierowanych przez mężczyzn.

“W mojej ocenie kobiety są bardziej racjonalne, skłonne do mniejszego ryzyka niż mężczyźni” - potwierdza Jolanta Mensfeld.

 

 

Jakie wyzwania towarzyszą kobietom w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych?

 

Pomimo tego, że często inwestują skuteczniej, kobiety jako grupa wciąż inwestują mniej niż mężczyźni. Dwie ważne kwestie, które mają na to wpływ to: posiadanie odpowiednich środków do inwestowania oraz podejmowanie konkretnych działań w tym kierunku.

Jeśli chodzi o pierwszą kwestię, nie jest tajemnicą, że w naszym świecie nadal mierzymy się z tzw. gender pay gap, czyli faktem, że kobiety zarabiają przeciętnie jedynie 84% tego, co mężczyźni. I choć globalnie podejmuje się coraz więcej kroków w kierunku zniwelowania tej różnicy, nadal wpływa ona na wysokość środków, które kobiety mogą zainwestować. 

W przypadku drugiej kwestii, czyli przechodzenia od zarabiania do inwestowania, nawet jeśli kobiety mają pieniądze, nie mają tendencji do inwestowania ich w takim samym stopniu, jak mężczyźni. Podchodzą one do inwestowania bardziej racjonalnie, ale też ostrożniej - mając wzgląd na ryzyko oraz na to, jak potencjalne straty mogą wpłynąć na ich przyszłość. Kolejną kwestią utrudniającą kobietom inwestowania jest ich mniejsza znajomość zagadnień finansowych, która z kolei może wpływać na brak pewności siebie.

 

Inwestowanie kobiecym okiem - jak zacząć?

 

Zapytaliśmy Jolantę Mensfeld o to, co poradziłaby początkującym inwestorkom.

“Przede wszystkim należy podejść do tematu bez strachu. W nabyciu pewności siebie pomoże regularne zgłębianie wiedzy inwestycyjnej, prowadzenie pogłębionego researchu w interesujących nas obszarach. Nie możemy też bać się porażek. Każdy popełnia błędy, ale dzięki temu zyskuje doświadczenie niezbędne, by minimalizować straty w inwestowaniu w przyszłości. Grunt, to ciągłe uczenie się i pozostawanie na bieżąco z informacjami z rynku” - mówi.

Niewątpliwie pomocna dla kobiet, chcących głębiej zaangażować się w inwestowanie, może być wszelkiego rodzaju edukacja w tym zakresie. OANDA TMS Brokers oferuje szereg artykułów, szkoleń, webinarów czy ebooków, które wspierają rozwój wiedzy traderów i pomagają im inwestować skuteczniej.

 

 

https://www.invmetrics.com/insight/article-women-portfolio-managers-outp...

Pokaż datę publikacji treści: 

Być może zainteresuje Cię również:

2024-07-11 14:16
Konkurs OANDA TMS Brokers z okazji finału Mistrzostw Europy w piłce nożnej. Wytypuj kurs złota i wygraj!
2024-07-10 16:21
Jakie trendy rynkowe będą dominować w drugim półroczu 2024 roku? Poznaj prognozy analityków OANDA TMS Brokers
2024-07-09 10:03
Czy Bitcoin przebije 100 000 USD? Zapraszamy na webinar z gościem specjalnym, Piotrem Zającem!
2024-06-28 15:47
Hossa na soft commodities. Czy scenariusz kakao i soku pomarańczowego jest możliwy na innych towarach? Zapraszamy na webinar
2024-06-26 12:14
Co reelekcja Bidena na prezydenta USA może oznaczać dla rynków finansowych?
2024-06-14 15:57
Złoty na fali aprecjacyjnej. Jakie są perspektywy dla PLN w relacji do głównych walut? Zapraszamy na webinar
2024-06-06 14:11
W jaki sposób Japonia interweniuje na rynku forex?
2024-05-29 11:22
Zobacz pomysły inwestycyjne na realnym rachunku maklerskim. Zapraszamy na “Live trading”
2024-05-08 14:57
Co ponowny wybór Trumpa na prezydenta USA może oznaczać dla rynków finansowych
2024-04-18 11:10
Co czeka rynki w drugim kwartale 2024 roku? Poznaj prognozy analityków OANDA TMS Brokers

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.