Czy nowe półrocze przyniesie więcej optymizmu na rynkach? Poznaj prognozy ekspertów

Analitycy OANDA TMS Brokers, Łukasz Zembik i Wojciech Białek, w ramach kwartalnego cyklu analizują aktualne trendy rynkowe. Zapraszamy do zapoznania się z e-bookiem przedstawiającym ich prognozy.

2023 rok rozpoczął się w atmosferze sceptycyzmu. Czy po sześciu miesiącach na światowych rynkach panują lepsze nastroje?

 

Procesy dezinflacyjne w USA 

 

Za oceanem na pierwszy rzut oka problem z inflacją maleje, jednak w głównej mierze wynika to ze spadku cen energii, co przekłada się na niższe ceny żywności. W przypadku inflacji bazowej nie widać dużego spowolnienia, nawet pomimo oznak łagodzenia presji cenowej, takich jak wolniej rosnące czynsze. Można przewidywać, że proces powrotu inflacji do celu na poziomie 2% będzie powolny i długotrwały. Wynikać to będzie częściowo z faktu, że USA przejdą prawdopodobnie przez łagodną recesję, a dodatkowo czynniki strukturalne (polityka klimatyczna, de-globalizacja) będą wciąż napędzać inflację.

 

Nieciekawe perspektywy dla strefy euro

 

Gospodarka strefy euro spowalnia coraz wyraźniej, w związku z czym raczej nie będzie miało miejsca spodziewane wcześniej ożywienie w nadchodzących miesiącach. Perspektywy na druga połowę roku malują się w szarych barwach, a gospodarka strefy euro prawdopodobnie skurczy się. Europejski Bank Centralny kontynuuje restrykcyjną politykę monetarną. 

Inflacja w strefie euro przekroczyła już swój szczyt. Zaostrzone warunki finansowe coraz mocniej będą wpływać na koniunkturę i spełniać funkcję hamulcowego. W tym momencie rynek spekuluje, kiedy może dojść do pierwszej obniżki stóp na Starym Kontynencie. 

 

 

Co słychać na rynku surowców?

 

Przedłużenie umowy zbożowej między Ukrainą a Rosją jest mało prawdopodobne. Dodatkowo eksport zboża przez korytarz na Morzu Czarnym uległ zmniejszeniu. Departament Rolnictwa USA (USDA) przewiduje, że zapasy końcowe pszenicy w sezonie 2023/24 osiągną najniższy poziom od 16 lat. Ceny pszenicy rosną od czerwca br. 

Cena złota z kolei od początku maja sukcesywnie zniżkuje. Perspektywa dalszego wzrostu realnych stóp procentowych w USA będzie powodować obniżanie atrakcyjności złota jako aktywa niedochodowego. 

Silny wzrost notują ceny kontraktów na kakao. Jest to związane ze spekulacjami na temat wpływu rozwijającego się na Atlantyku zjawiska El Niño. Wybrzeże Kości Słoniowej i Ghana odpowiadają za 60% globalnej produkcji tego surowca. 

 

 

Nvidia beneficjentem rewolucji AI

 

Spółka Nvidia jest amerykańskim przedsiębiorstwem komputerowym będącym jednym z największych na świecie producentów procesorów graficznych i innych układów scalonych. Jej procesory są wykorzystywane w kilku z najpotężniejszych superkomputerów na świecie, w tym obsługujących modne ostatnio algorytmy sztucznej inteligencji (takiej jak ChatGPT). Kursy akcji spółki osiągają obecnie rekordowe poziomy.

 

 

Pokaż datę publikacji treści: 

Być może zainteresuje Cię również:

2024-05-08 14:57
Co ponowny wybór Trumpa na prezydenta USA może oznaczać dla rynków finansowych
2024-04-18 11:10
Co czeka rynki w drugim kwartale 2024 roku? Poznaj prognozy analityków OANDA TMS Brokers
2024-04-16 16:25
Halving Bitcoina 2024: wszystko, co powinieneś wiedzieć
2024-03-29 13:08
Co II kwartał 2024 roku może przynieść inwestorom? Zapraszamy na webinar
2024-03-28 11:34
Błędy poznawcze i emocjonalne najczęściej popełniane przez traderów
2024-03-20 15:00
Wybory prezydenckie w USA 2024: wskaźniki ekonomiczne, które warto obserwować
2024-03-18 13:03
Nikkei - czy czeka nas hossa jak w USA? Zapraszamy na webinar
2024-03-08 10:43
Kobiety w tradingu - czy inwestują inaczej od mężczyzn?
2024-02-13 14:18
Akcje europejskie już dostępne w ofercie OANDA TMS Brokers!
2024-02-09 15:35
Ruszyło głosowanie w corocznym konkursie branży inwestycyjnej Invest Cuffs

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.