W czwartek w centrum uwagi decyzja EBC; odczyt PMI ciężarem dla PLN

02-05-2013 10:03
02.05. Warszawa (PAP) - Decyzja EBC będzie kluczowa z punktu widzenia notowań złotego w czwartek. Złotemu może ciążyć poranny odczyt wskaźnika PMI dla Polski, który obniżył się w kwietniu do 46,9 pkt z 48,0 pkt w marcu, co może być kolejnym argumentem za dalszym łagodzeniem polityki pieniężnej przez RPP. Polski dług nadal się umacnia w oczekiwaniu na decyzje EBC i RPP.

"Jeśli ECB zdecyduje się na obniżkę stóp procentowych w połączeniu z niestandardowymi działaniami w polityce pieniężnej, to złoty może silnie zyskać na takiej decyzji. Brak obniżki stóp (i brak jakichkolwiek działań w kierunku odblokowania kredytów w europejskiej gospodarce) może z kolei osłabić złotego względem euro na fali awersji do ryzyka" - napisał Janusz Dancewicz z DZ BANK Polska w porannym komentarzu.

"W obliczu obniżonej płynności na krajowym rynku i możliwej podwyższonej zmienności na świecie (efekt decyzji EBC) notowania złotego mogą podlegać sporym wahaniom" - oceniają z kolei ekonomiści z BZ WBK w raporcie.

Europejski Bank Centralny ogłosi swoją decyzję odnośnie stóp procentowych w czwartek o 13.45.

Także ekonomiści z banku Raiffeisen zwracają uwagę na czwartkową decyzję EBC.

"W przypadku posiedzenia EBC istnieje dużo więcej pola do zaskoczenia niż w przypadku Fed-u. Oceniamy, że w odpowiedzi na ostatnie bardzo słabe informacje z gospodarki, EBC zdecyduje się obniżyć główną stopę procentową o 25 pb, czemu mogą towarzyszyć także informacje na temat ewentualnych dalszych, w tym niestandardowych, działań zwiększających ekspansywność polityki pieniężnej" - napisali w porannym raporcie.

"Wcześniej, dzisiaj rano poznaliśmy natomiast indeks PMI dla Polski. Jego odczyt, 46,9 pkt. okazał się wyraźnie niższy niż przed miesiącem oraz od oczekiwań rynku (...). Słabe dane PMI powinny dodatkowo zwiększać oczekiwania na szybkie obniżki stóp procentowych przez RPP jednak w dalszym ciągu uważamy, że na najbliższym posiedzeniu Rady, mimo wszystko nie dojdzie do łagodzenia polityki pieniężnej" - dodali.

Ekonomiści z banku Raiffeisen zaznaczają, że oczekiwania na obniżkę stóp w Polsce szkodzą złotemu, co widać w stopniowych wzrostach kursu EURPLN w ostatnich dniach.

"Para wróciła w obszar oporu 4,15-4,16 i w najbliższych dniach może przetestować wyższe poziomy bliżej 4,18, choć kluczowe dla ruchu w kolejnych tygodniach będzie dopiero wspomniane posiedzenie RPP. Do tego czasu wsparciem dla notowań kursu powinny być okolice 4,12-4,13, a wzrosty powinny wyhamowywać w rejonie właśnie 4,16-4,18" - napisali.

"Z kolei w przypadku kursu USDPLN utrzymuje się ryzyko powrotu na 3,20, zwłaszcza w razie obniżki stóp procentowych w eurolandzie. W przeciwnym wypadku para może przetestować 100-sesyjną średnią ruchomą na 3,1440 w drodze na kolejne wsparcie przy 3,12" - dodali.

Najbliższe, decyzyjne posiedzenie RPP odbędzie się w dniach 7-8 maja. Z ubiegłotygodniowej ankiety PAP wynika, że 17 z 24 ankietowanych ekonomistów uważa, że RPP pozostawi stopy procentowe na niezmienionym poziomie. 5 ekonomistów oczekuje cięcia stóp o 25 pb, 2 ekonomistów spodziewa się redukcji stóp o 50 pb.

DŁUG W OCZEKIWANIU NA DECYZJE BANKÓW CENTRALNYCH

Adrian Skubij, diler SPW z ING BSK zaznacza w rozmowie z PAP, że polski dług w dalszym ciągu się umacnia, a rentowności obligacji są na rekordowo niskich poziomach.

"Dane cały czas wspierają dług. Słabe dane makro powinny powodować spadek rentowności krótkich obligacji. Jest dużo środków z zagranicy i nadmiar płynności wytworzony przez banki centralne. Środki trafiają do polski (...) +flow+ się rozkłada także na długie papiery" - powiedział.

W porannym komentarzu Biura Strategii Rynkowych PKO BP zaznaczono, że gra na poluzowanie warunków monetarnych tak przez RPP jak i przez EBC wspierała we wtorek polski dług.

"DS1023 zamknął dzień na poziomie 3,25 proc., po tym jak doszło do testów strefy poniżej 3,20 proc. Jeśli banki centralne rozczarują korekta na rynku będzie silna, ale prawdopodobnie nie będzie trwała. Rynek będzie dyskontował redukcję stóp procentowych na dalsze miesiące" - napisano komentarzu.

Ekonomiści z banku Pekao SA uważają zaś, że rynek długu pozostanie w marazmie do przyszłego tygodnia.

"Polskie obligacje skarbowe wciąż pozostają cennymi aktywami w portfelach nierezydentów. Dane o zaangażowaniu inwestorów zagranicznych w marcu potwierdziły systematyczny napływ z tego źródła i dominującą rolę na rynku (udział powyżej 37 proc.). Rynek dłużny pozostaje w marazmie aż do przyszłego tygodnia, a pojedyncze transakcje mogą zadecydować o zmianach" - napisali w raporcie.

<TAB> czwartek wtorek wtorek 9.35 16.10 9.10

EUR/PLN 4,1662 4,1495 4,1437USD/PLN 3,1677 3,1532 3,1695EUR/USD 1,3153 1,3160 1,3074

OK0715 2,55 2,60 2,62PS0418 2,68 2,78 2,80DS1023 3,17 3,26 3,30</TAB>(PAP)

jba/ krba/ asa/