Skrót wiadomości - czwartek, 27 czerwca

28-06-2013 06:00
28.06. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Ministerstwo Finansów, niezależnie od tego, który wariant zmian w OFE wybierze rząd, chce znieść limity inwestycji dla kategorii aktywów oraz rozszerzyć możliwość inwestowania zagranicą - poinformował PAP główny ekonomista Ministerstwa Finansów Ludwik Kotecki.

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury, informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce, w czerwcu wzrósł o 4,2 pkt. do 146,1 pkt. - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC). Zdaniem BIEC ożywienie gospodarcze w drugiej połowie roku staje się coraz bardziej prawdopodobne.

Wskaźnik nastrojów w gospodarce Polski w czerwcu 2013 r. wyniósł 86,9 pkt. wobec 87,5 pkt. w maju - wynika z opublikowanych w czwartek danych Dyrekcji Generalnej ds. Gospodarczych i Finansowych (DG EcFin) Komisji Europejskiej.

Wskaźnik oczekiwań inflacyjnych w Polsce w czerwcu 2013 r. wyniósł 23,4 pkt. wobec 26,8 pkt. w maju - wynika z opublikowanych w czwartek danych Dyrekcji Generalnej ds. Gospodarczych i Finansowych (DG EcFin) Komisji Europejskiej.

Czerwcowy Wskaźnik Optymizmu Konsumentów (WOK) Ipsos zanotował niewielki spadek o 1,09 pkt. mdm - podał w czwartek Ipsos. Jest to jednak nadal jeden z najwyższych poziomów wskaźnika obserwowany w 2013 r.

Z najnowszej ankiety PAP wynika, że zdecydowana większość ekonomistów oczekuje obniżki stóp procentowych o 25 pb na lipcowym posiedzeniu RPP, a następnie stabilizacji stóp przynajmniej do końca tego roku.

FootFall Indeks Polska w tygodniu 17.06-23.06 2013 roku spadł o 1,7 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim tygodniem wzrósł o 1,3 proc. i wyniósł 74,09 pkt. - podała firma Experian.

Wskaźnik klimatu konsumenckiego spadł w czerwcu o 1,3 pkt. z -27,4 pkt. do -28,7 pkt. - wynika z badania TNS Consumer Index (dawniej Barometr Nastrojów Ekonomicznych), przeprowadzonego przez Zespół Badań Społecznych OBOP w TNS Polska.

Indeks nastrojów w gospodarce strefy euro wzrósł w czerwcu 2013 r. do 91,3 pkt. z 89,5 pkt. w poprzednim miesiącu, po korekcie - podała Komisja Europejska w komunikacie.

Stopa bezrobocia w Niemczech w czerwcu 2013 r., po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła 6,8 proc. wobec również 6,8 proc. w maju, po korekcie - poinformował Federalny Urząd Pracy w komunikacie.

Produkt Krajowy Brutto Wielkiej Brytanii wzrósł w I kw. 2013 r. o 0,3 proc. kdk, podczas gdy w IV kw. 2012 spadł o 0,2 proc., po korekcie - poinformowało biuro statystyczne w końcowym wyliczeniu.

We Francji nastroje konsumentów nieoczekiwanie pogorszyły się w czerwcu 2013 r. Indeks zaufania wyniósł 78 pkt. wobec 79 pkt. miesiąc wcześniej - podał w komunikacie instytut statystyczny Insee.

Stopa bezrobocia na Węgrzech w okresie marzec-maj 2013 r. wyniosła średnio 10,5 proc. - poinformował w komunikacie urząd statystyczny w Budapeszcie.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA spadła o 9 tys. wobec poprzedniego tygodnia i wyniosła 346 tys. - poinformował w czwartek Departament Pracy USA.

Wydatki amerykańskich konsumentów w maju wzrosły o 0,3 proc. miesiąc do miesiąca, podczas gdy w kwietniu spadły o 0,3 proc. mdm po korekcie - poinformował Departament Handlu USA.

Liczba umów na sprzedaż domów, podpisanych w maju przez Amerykanów wzrosła miesiąc do miesiąca o 6,7 proc. - podało Krajowe Stowarzyszenie Pośredników w Handlu Nieruchomościami (National Association of Realtors).

BUDŻET, DŁUG

Spready kredytowe CDS polskich pięcioletnich obligacji skarbowych wyniosły w środę 108,83 punktów bazowych, wobec 105,02 punktów bazowych na koniec poprzedniego tygodnia.

Narodowy Bank Polski wpłacił we wtorek do budżetu centralnego ponad 5,2 mld zł z ubiegłorocznego zysku - napisał w czwartek "Dziennik Gazeta Prawna"

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz i premier Irlandii Enda Kenny uzgodnili w czwartek porozumienie polityczne ws. nowego budżetu UE - poinformował szef Komisji Europejskiej Jose Barroso. Kompromis poparli szefowie największych frakcji w PE.

Komisarz UE ds. budżetu Janusz Lewandowski ocenił w czwartek, że polityczne porozumienie między europarlamentem a rządami ws. wieloletnich ram finansowych UE to dobra wiadomość dla Polski. Jego zdaniem PE zdołał poprawić budżet, zapewniając jego elastyczność.

GIEŁDA

WIG 20 na zamknięciu sesji spadł o 3,10 proc. i wyniósł 2.177,02 pkt.

Niemiecki indeks DAX na zamknięciu sesji wzrósł o 0,63 proc. i wyniósł 7.990,75 pkt.

Brytyjski indeks FTSE 100 na zamknięciu sesji wzrósł o 1,26 proc., do 6.243,40 pkt.

Francuski indeks CAC 40 na zamknięciu wzrósł o 0,97 proc. i wyniósł 3.762,19 pkt.

Indeks węgierskiej giełdy BUX na zamknięciu wzrósł o 0,37 proc. i wyniósł 18.633,55 pkt.

Indeks Nikkei 225 na zamknięciu wzrósł o 3,0 proc. i wyniósł 13.213,55 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu spadł o 0,1 proc. i wyniósł 1.950,01 pkt.

Wyniki cotygodniowego sondażu Indeksu Nastrojów Inwestorów (INI) pokazują, że odsetek inwestorów spodziewających się w ciągu 6 miesięcy trendu wzrostowego na GPW spadł o 12 pkt. proc. do 43,3 proc. Natomiast o 9,5 pkt. proc., do 33,5 proc., wzrósł odsetek respondentów spodziewających się trendu spadkowego.

SPÓŁKI

Czwartkowe ZWZ PKN Orlen zdecydowało o przeznaczeniu z zysku za 2012 r. 641,6 mln zł na dywidendę, co daje 1,5 zł dywidendy na akcję. Wypłata jest zgodna z propozycją zarządu spółki.

PKN Orlen nie zamierza sprzedawać udziałów w Orlen Lietuva - poinformował koncern w komunikacie. Dodano, że PKN Orlen nie jest również zainteresowany sprzedażą paliw pod marką Rosnieft.

PKN Orlen jest zainteresowany zakupem stacji w Czechach, by zwiększyć swój udział w tym rynku z 14 proc. do 20 proc. - poinformował dziennikarzy Jacek Krawiec, prezes PKN Orlen.

Wynik finansowy Orlen Lietuva w tym roku będzie gorszy niż w zeszłym roku ze względu na pogorszenie w otoczeniu makro - poinformował dziennikarzy wiceprezes PKN Orlen, Sławomir Jędrzejczyk.

WZ Bogdanki zdecydowało o wypłacie na dywidendę z ubiegłorocznego zysku 172,11 mln zł, co daje 5,06 zł dywidendy na akcję, zgodnie z wcześniejszą propozycją zarządu - poinformowała spółka w komunikacie.

ZE PAK wstrzymuje się z decyzjami co do inwestycji w bloki parowo-gazowe. Z powodu niekorzystnej sytuacji na rynku budowa bloku gazowego w Elektrowni Adamów jest coraz mniej prawdopodobna - poinformowała w rozmowie z PAP Katarzyna Muszkat, prezes spółki.

ZE PAK prowadzi wstępne rozmowy z bankami w sprawie finansowania modernizacji elektrowni Pątnów I, część inwestycji wartej łącznie 1,6 mld zł finansowana będzie ze środków własnych - poinformowała w rozmowie z PAP Katarzyna Muszkat, prezes spółki.

Walne TUP przyjęło w środę strategię spółki na lata 2013-2020. Zgodnie z nią firma skupi się w najbliższych latach na budowie miasta Siewierz Jeziorna. Założono z kolei dezinwestycję pozostałych projektów - podała spółka w komunikacie. TUP zmieni nazwę na Alta.

Jednym z głównych celów strategii NTT System na lata 2013-15 jest zwiększenie rentowności operacyjnej do poziomu 1-1,5 proc. oraz systematyczne zwiększanie przychodów o 5-15 proc. r/r - podała spółka w komunikacie.

Kompania Węglowa i PGE podpisały list intencyjny o współpracy w sprawie projektu budowy bloków w elektrowni Opole. Spółki będą analizowały możliwość ewentualnego zaangażowania kapitałowego Kompanii Węglowej w realizację inwestycji, która ma ruszyć w lipcu.

Akcjonariusze Polskiej Grupy Energetycznej przegłosowali wypłatę 0,86 zł dywidendy na akcję za 2012 rok, zgodnie z propozycją zarządu.

PGE nie przewiduje konieczności pozyskania dodatkowego finansowania w 2013 r. - powiedział dziennikarzom Wojciech Ostrowski, wiceprezes PGE. Dodał, że niewykluczone jest skorzystanie przez spółkę z finansowania dłużnego w 2014 r.

Celem w programie motywacyjnym dla kadry kierowniczej spółki AC będzie wypracowanie w 2013 roku 36 mln zł zysku EBITDA. Celami na kolejne dwa lata będzie odpowiednio wypracowanie 43,2 mln zł i 51,8 mln zł EBITDA - podała spółka w komunikacie.

Walne Zgromadzenie Solar Company zdecydowało, że z zysku osiągniętego w 2012 roku na dywidendę trafi 6,3 mln zł - poinformowała spółka w czwartkowym komunikacie.

Walne Zgromadzenie spółki Pani Teresa Medica zdecydowało o przeznaczeniu na dywidendę 2,4 mln zł, co daje 1 zł dywidendy na akcję z zysku osiągniętego w 2012 roku - poinformowała spółka w czwartkowym komunikacie.

Zgromadzenie Wspólników Ceramiki Nowej Gali II sp. z o.o., spółki zależnej Ceramiki Nowa Gala, zdecydowało, że jej zysk netto w wysokości 12,68 mln zł, oraz kwita 32,79 mln zł pochodząca z kapitału rezerwowego trafi w formie dywidendy do Ceramiki Nowej Gali - poinformowała spółka w komunikacie.

NTT System chce w 2013 r. zwiększyć udział marek własnych w sprzedaży do 15 proc. Planuje też zwiększenie liczby sprzedawanych tabletów do 10 tys. miesięcznie. Spółka rozważa budowę nowego centrum dystrybucyjnego, którego koszt to ok. 9-12 mln zł - poinformował na konferencji prasowej prezes NTT System Tadeusz Kurek.

Agroliga, notowana na NewConnect spółka spożywcza działająca na Ukrainie, chce do końca roku podjąć decyzję odnośnie przejścia na rynek regulowany GPW. Mogłaby temu towarzyszyć emisja nowych akcji. Prace nad prospektem już trwają, ale problemem jest niska kapitalizacja spółki.

Ryszard Krauze zwiększył bezpośrednie zaangażowanie w Biotonie do 6,49 proc. głosów na WZ - poinformowała spółka w czwartkowym komunikacie.

BPH TFI zwiększył zaangażowanie w North Coast do 5,09 proc. głosów na WZ - poinformowała spółka w czwartkowym komunikacie.

UOKiK nałożył na spółkę Sfinks Polska ponad 464 tys. zł kary - podał Urząd w komunikacie prasowym. Ocenił, że polityka cenowa w restauracjach franczyzowych sieci Sphinx narusza zasady konkurencji. Sfinks nie zgadza się z decyzją UOKiK-u i zamierza ją zaskarżyć.

Hawe nie zakończyło w terminie due diligence Mediatela, zamierza jednak je kontynuować - poinformował w czwartek Mediatel.

Walne Zgromadzenie Introlu zdecydowało o przeznaczeniu na dywidendę 9,86 mln zł, co daje 0,37 zł dywidendy na akcję - poinformowała spółka w czwartkowym komunikacie.

PKN Orlen sprzedał spółce Neon Poland ropę naftową o wartości około 314 mln USD. Neon będzie świadczyć usługę utrzymywania zapasów obowiązkowych ropy na rachunek PKN Orlen - podała spółka w czwartkowym komunikacie.

Walne Zgromadzenie Techmadeksu, spółki działającej na rynku automatyki przemysłowej, zdecydowało, że z zysku osiągniętego w 2012 roku na dywidendę trafi 967 tys. zł, co daje 0,90 zł dywidendy na akcję - poinformowała spółka w komunikacie.

Walne Zgromadzenie Kino Polska zdecydowało, że z zysku osiągniętego w 2012 roku na dywidendę trafi 6,91 mln zł, czyli 0,5 zł brutto na akcję - poinformowała spółka w komunikacie.

Walne Zgromadzenie Medicalgorithmics, notowanej na NewConnect spółki działającej na rynku telemedycznym, zdecydowało o wypłacie w formie dywidendy 3,76 mln zł z zysku za 2012 r., czyli 1,1 zł na akcję - poinformowała spółka w komunikacie.

Agencja S&P podtrzymała dla Ciechu długoterminowy rating "B" z perspektywą stabilną - poinformowała spółka w komunikacie.

Czerwona Torebka oraz Mateusz Świtalski i spółka Małpka podpisali umowę inwestycyjną dotyczącą zakupu przez Czerwoną Torebkę akcji Małpka - poinfomrowała spółka w komuniakcie.

Walne Zgromadzenie Amica Wronki zdecydowało, że z zysku osiągniętego w 2012 roku na dywidendę trafi 34,98 mln zł, co daje 4,58 zł dywidendy na akcję - poinformowała spółka w komunikacie.

WALUTY

Notowania złotego nadal cechują się zmiennością, brakuje w nich wyraźnego kierunku. Polskie obligacje odreagowują ostatnią przecenę, a kluczem, jeśli chodzi o kierunek dalszych ruchów, będą kolejne dane z USA.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,3241 a kurs złotego do euro na 4,3314 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3032 USD i 127,93 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Ropa naftowa na giełdzie paliw w Nowym Jorku drożeje. Amerykańskie rafinerie zwiększyły przerób surowca do najwyższego poziomu w tym roku - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na sierpień, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 96,14 USD, po zwyżce o 64 centy.

Cena ropy Brent w kontraktach na VIII 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 07:00 102,26-102,28 USD za baryłkę.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie rosną, bo Fed może utrzymać stymulowanie gospodarki - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME kosztuje 6.788,00 USD za tonę, po wzroście notowań o 0,8 proc.

OPINIE, PROGNOZY

Czwartkowa sesja przebiega pod znakiem mocnych spadków WIG 20. Warszawska giełda nie podążyła śladem wzrostów w Europy, czego powodów należałoby szukać w zamieszaniu wokół OFE i decyzjach niektórych spółek WIG 20 o wypłacie dywidendy poniżej oczekiwań inwestorów. Najbliższe wsparcie WIG 20 znajduje się na poziomie 2.100 pkt.

W lipcu RPP obniży stopy procentowe o 25 pb, ale sytuacja ekonomiczna uzasadnia głębsze cięcie, gdyż w ciągu najbliższych sześciu miesięcy w Polsce może wystąpić deflacja - ocenia Danske Bank.

Po uchwaleniu przez walne zgromadzenie PKN Orlen wypłaty 1,5 zł dywidendy na akcję kurs spółki zaczął spadać i o godz. 13.25 akcje taniały o 4,6 proc. Zdaniem analityków rynek oczekiwał od spółki wyższej dywidendy.

Zdaniem Pawła Puchalskiego z DM BZ WBK czwartkowa decyzja walnego zgromadzenia PGE w sprawie wypłaty 0,86 zł dywidendy na akcję mogła rozczarować inwestorów. Analityk uważa, że rynek może obawiać się też subsydiowania przez spółkę Kompanii Węglowej w ramach współpracy przy inwestycji w Opolu.

Dynamika wzrostu PKB w 2013 r. wyniesie 1,2 proc., zaś w 2014 r. przyspieszy do 2,2 proc. - prognozuje Instytut Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur. Zdaniem Instytutu, inflacja CPI w 2013 r. wyniesie 1,5 proc., zaś rok później 2,1 proc.

Proponowane zmiany w systemie OFE przyniosłyby w krótkim i średnim okresie ulgę finansom publicznym, ale miałyby negatywny wpływ na ceny akcji i płynność rynku długu - ocenia bank Goldman Sachs. Bank sygnalizuje wzrost długoterminowych ryzyk fiskalnych i możliwą presję na obniżenie polskich ratingów.

Zmiany w OFE mogą być negatywne dla rynku akcji, mogą też obniżyć płynność na rynku długu. Zmiany mogą obniżyć rentowności polskich papierów i podnieść wiarygodność kredytową Polski - ocenia bank Nomura. Bank zwraca uwagę na ryzyka związane z możliwym wzrostem udziału nierezydentów w polskim długu.

Likwidacja obligacyjnej części OFE może mieć korzystny wpływ na wzrost gospodarczy, natomiast opcje zakładające dobrowolność tworzą ryzyko ograniczenia wzrostu - ocenia Ignacy Morawski, główny ekonomista Polskiego Banku Przedsiębiorczości.

Proponowane zmiany w systemie emerytalnym zaprezentowane przez MF i MPiPS doprowadzą do obniżenia długu publicznego, a w konsekwencji do poprawy kondycji finansów publicznych - oceniają ekonomiści. Należy liczyć się też jednak z obniżeniem się płynności na rynku obligacji, a tym samym ze wzrostem zmienności.

Wszystkie zaprezentowane w środę warianty zmian w systemie OFE są negatywne dla rynku długu - ocenia Bank of America/Merrill Lynch. W ocenie banku najgorsza byłaby likwidacja części obligacyjnej OFE, a opcja dobrowolności z dodatkową składką byłaby w najmniejszym stopniu negatywna.

W ciągu najbliższych 12 miesięcy najbardziej prawdopodobna jest stabilizacja cen mieszkań - wynika z ankiety przygotowanej przez Home Broker i Lion's House.

Średnia wartość uprawnień EUA w II półroczu 2013 roku może wynieść 4,24 euro wobec poprzedniej prognozy 4,07 euro - uważają eksperci biura maklerskiego Consus.

Ekspansja gospodarcza w USA pozostanie niezadowalająca przez najbliższe parę lat - ocenia Jeffrey Lacker, przewodniczący Banku Rezerw Federalnych Richmond.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Dla Polski i krajów regionu ważna jest równowaga między krajami macierzystymi międzynarodowych banków i krajami goszczącymi ich banki-córki, dlatego Polska chce równego prawa głosu w procesie kontrolowanej upadłości tych banków - postuluje premier Donald Tusk.

Na posiedzeniu RPP 8 maja za obniżką stóp NBP o 25 pb głosowali: prezes NBP Marek Belka, Andrzej Bratkowski, Elżbieta Chojna-Duch, Jerzy Hausner oraz Anna Zielińska-Głębocka - wynika z najnowszego numeru Monitora Sądowego i Gospodarczego. Głos prezesa miał charakter rozstrzygający o obniżce.

Na posiedzeniu RPP 8 maja za wnioskiem o obniżkę stóp procentowych o 50 pb głosowali Andrzej Bratkowski oraz Anna Zielińska-Głębocka - podał w czwartek NBP. Wniosek nie został przyjęty. Rada obniżyła w maju stopy o 25 pb.

Ocena ryzyka niewypłacalności polskich przedsiębiorstw w ramach prowadzonych przez nie krótkoterminowych transakcji handlowych została zdjęta z negatywnej listy obserwacyjnej - poinformowała firma analityczna Coface w czwartkowym komunikacie.

W efekcie proponowanych przez rząd zmian dotyczących OFE, emerytury osób, które czeka jeszcze kilkadziesiąt lat oszczędzania będą o ok. 15 proc. niższe - uważają eksperci z KOBE. Ostrzegają, że zakładane przez rząd zmiany mogą być niezgodne z konstytucją.

W środę, 26 czerwca banki utrzymywały na rachunku bieżącym w NBP środki o wartości 28.133,25 mln zł wobec 26.513,74 mln zł we wtorek - podał NBP. Depozyt w tym czasie wyniósł 300,50 mln zł.

Kompania Węglowa, która w czwartek podpisała z PGE list intencyjny o współpracy w sprawie projektu budowy bloków w elektrowni Opole, liczy na możliwość dostarczania do tych bloków ok. 6 mln ton węgla rocznie. Firmy nie wykluczają też innych form współpracy.

Rząd brytyjski ogłosił w czwartek ambitny program wydatków na rozwój sektorów energetyki i transportu, mający pobudzić gospodarkę. W latach 2015-20 na ten cel przeznaczone zostanie 100 mld funtów - poinformował w Izbie Gmin wiceminister finansów Danny Alexander.

WYDARZENIA Z KRAJU------------------

Nabożeństwo żałobne w intencji ofiar zbrodni wołyńskiej rozpoczęło się w piątek w warszawskiej cerkwi bazylianów. Liturgii przewodniczy zwierzchnik ukraińskiego Kościoła greckokatolickiego. Obecny jest prezydent Bronisław Komorowski z małżonką.

Dwaj mężczyźni zatrzymani w związku z fałszywymi alarmami bombowymi zostali w czwartek zwolnieni do domów, nie przedstawiono im żadnych zarzutów - podała prokuratura.

Biegli nie stwierdzili pozostałości materiałów wybuchowych na elementach wraku Tu-154M - poinformowała Naczelna Prokuratura Wojskowa. W czwartek - jak poinformowano - strona rosyjska przekazała Polakom broń funkcjonariuszy BOR z lotu do Smoleńska.

Zaprezentowane w czwartek przez prokuraturę ustalenia biegłych, którzy nie stwierdzili pozostałości materiałów wybuchowych na wraku Tu-154M, są zbieżne z tym, do czego doszła komisja Millera badająca katastrofę - powiedział szef PKBWL Maciej Lasek.

Likwidację finansowania partii politycznych z budżetu zakłada przekazany PAP projekt przygotowany przez Platformę Obywatelską. W najbliższych dniach ma on trafić do Sejmu. Według PO w latach 2014-2019 ustawa ma przynieść budżetowi 424 mln zł oszczędności.

W piątek po południu na Śląsku rozpoczyna się trzydniowy kongres PiS; ponad 1000 delegatów wybierze szefa partii. Na razie Jarosław Kaczyński nie ma kontrkandydata. Kongres ma pokazać merytoryczne oblicze PiS i silne przywództwo obecnego lidera - mówią działacze partii.

Prokuratura Okręgowa w Katowicach wszczęła śledztwo w sprawie fałszywych alarmów bombowych, które we wtorek sparaliżowały wiele obiektów użyteczności publicznej w kraju. Na razie nikomu nie przedstawiono zarzutów - poinformowała w czwartek rzeczniczka tej prokuratury Marta Zawada-Dybek.

Policja nadal gromadzi materiały dowodowe w sprawie dwóch mężczyzn zatrzymanych w związku z fałszywymi alarmami bombowymi na terenie kraju. Zostaną oni przesłuchani przez prokuratorów - poinformował w czwartek mł. insp. Krzysztof Hajdas z Komendy Głównej Policji.

Marszałek Sejmu Ewa Kopacz powiedziała PAP, że być może na drugim posiedzeniu w lipcu Sejm rozpatrzy weto do obywatelskiej ustawy ws. sądów rejonowych. Zgodziła się z opinią prezydenta, że posłowie w trakcie prac nad projektem zlekceważyli uwagi m.in. Biura Legislacyjnego.

Były minister sprawiedliwości Jarosław Gowin będzie kandydował na przewodniczącego Platformy Obywatelskiej. W walce o przywództwo w partii zmierzy się z obecnym szefem PO Donaldem Tuskiem. Gowin poinformował, że chce też ubiegać się o funkcję premiera.

W sobotę w Chorzowie zbiera się Konwencja PO, która zmieni statut partii, aby umożliwić bezpośrednie wybory szefa Platformy; później Rada Krajowa zdecyduje o harmonogramie wyborów wewnętrznych. Na razie jest dwóch kandydatów na szefa partii: Donald Tusk i Jarosław Gowin.

Katowicka prokuratura zamknęła śledztwo w sprawie fałszowania dokumentów na olbrzymią skalę. Oskarżono 32 osoby, ale śledczy zapowiadają, że to nie koniec postępowania; zarzuty mogą usłyszeć nawet tysiące osób, które zamawiały fałszywki.

Partia Prawo i Sprawiedliwość ma ujawnić informacje dotyczące sposobu ustalania wysokości składek członkowskich oraz dokumenty, na podstawie których są one wyliczane - orzekł w czwartek Naczelny Sąd Administracyjny.

Rzecznik dyscyplinarny stołecznej palestry wszczął postępowanie dyscyplinarne wobec mec. Rafała Rogalskiego - b. pełnomocnika Jarosława Kaczyńskiego w śledztwie ws. katastrofy smoleńskiej - za wywiady, w których adwokat miał złamać tajemnicę adwokacką.

Zarzuty płatnej protekcji przedstawiła prokuratura byłemu komendantowi stołecznej policji Jackowi O. Mężczyzna został zatrzymany w związku ze śledztwem dotyczącym grupy przestępczej zajmującej się nielegalnym handlem paliwem.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------

Państwo już nie będzie ponosić kosztów ratowania banków, a przynajmniej nie w pierwszej kolejności. Najpierw mają płacić za to udziałowcy banków, inwestorzy, a na końcu właściciele dużych depozytów - wynika z porozumienia unijnych ministrów.

Minister Kultury Federacji Rosyjskiej Władimir Medinski oświadczył w czwartek, że Rosja nastawiona jest na jak najszybsze sfinalizowanie budowy w Smoleńsku pomnika ofiar katastrofy polskiego Tu-154.

W Portugalii rozpoczął się w środę wieczorem strajk generalny zorganizowany z inicjatywy dwóch największych central związkowych CGTP i UGT. Protest przeciwko polityce oszczędnościowej rządu Pedra Passosa Coelho zakończy się w piątek nad ranem.

Szef komisji spraw zagranicznych Senatu USA ostrzegł, że jeśli Ekwador przyzna azyl polityczny Edwardowi Snowdenowi, poważnie zagrożony będzie preferencyjny status tego kraju w handlu ze Stanami Zjednoczonymi.

Byłego pracownika amerykańskich służb wywiadowczych Edwarda Snowdena również w czwartek nie było wśród pasażerów samolotu rosyjskich linii lotniczych Aerofłot, który odleciał z Moskwy do Hawany.

Barack Obama zapewnił w czwartek, że nie wyśle myśliwców, żeby przechwycić samolot, którym z Moskwy odleci Edward Snowden, sprawca przecieków dotyczących tajnych amerykańskich programów inwigilacji elektronicznej.

Trzy chińskie okręty patrolowe wpłynęły w czwartek na japońskie wody terytorialne w pobliżu wysp Senkaku (chiń. Diaoyu) na Morzu Wschodniochińskim - poinformowała japońska straż wybrzeża.

Nowe zasady finansowania dworu królewskiego oznaczają, że w roku obrachunkowym 2014-15 Elżbieta II otrzyma blisko 38 mln funtów, co oznacza podwyżkę o 5 proc. - informują w czwartek brytyjskie media.

Kevin Rudd został zaprzysiężony w czwartek na premiera Australii, zastępując Julię Gillard. Rudd był już szefem rządu, ale zrezygnował trzy lata temu, gdy jego popularność zaczęła gwałtownie spadać i na stanowisku zastąpiła go Gillard.

(PAP)

zdz/ asa/