Europa Środkowa i Turcja: przegląd informacji z ub. tygodnia i zapowiedź tygodnia

27-05-2013 08:12
27.05. Warszawa (PAP/int.) - W rozpoczynającym się tygodniu uwaga inwestorów skupi się na Węgrzech, gdyż tamtejszy bank centralny ogłosi decyzję w sprawie stóp procentowych, a Komisja Europejska może rekomendować zniesienie wobec Węgier procedury nadmiernego deficytu.

W poniedziałek na Węgrzech zostanie opublikowany odczyt wskaźnika GKI za maj, a w Turcji zostaną ogłoszone dane o użyciu mocy produkcyjnych w maju.

We wtorek swoją decyzję ogłosi węgierski bank centralny. Ekonomiści spodziewają się obniżki stóp procentowych o 25 pb, co sprowadzi główną stopę procentową do 4,5 proc.

W środę zostaną opublikowane dane o bezrobociu na Węgrzech po kwietniu. Także w środę swoje rekomendacje dla państw członkowskich przedstawi Komisja Europejska. Może ona rekomendować zdjęcie z Węgier procedury nadmiernego deficytu.

W piątek publikacja danych o tureckim handlu zagranicznym w kwietniu.

---------------------

RYNKI W POPRZEDNIM TYGODNIU

W poprzednim tygodniu czeska korona umocniła się o 0,46 proc. do poziomu 25,9035 za euro, forint umocnił się o 0,64 proc. do 289,33 poziomu za euro, a turecka lira osłabiła się o 1,00 proc. do 2,3876 za euro. W tym czasie złoty osłabił się o 0,58 proc. do poziomu 4,1981 za euro.

Czeski indeks giełdowy PX w ciągu ubiegłego tygodnia spadł o 1,16 proc. do 971,37, węgierski BUX wzrósł o 2,15 proc. do 19.183,32 pkt., a turecki XU100 spadł o 0,99 proc. do 91.016,31 pkt. WIG w tym czasie wzrósł o 0,14 proc. do 46.145,44 pkt.

---------------------

WĘGRY

DEFICYT PO IV SIĘGNĄŁ 60 PROC. CAŁOROCZNEGO PUŁAPU

Węgierski portal Bruxinfo podał, że 29 maja Komisja Europejska zaproponuje zniesienie procedury nadmiernego deficytu wobec Węgier. O ostatecznym zniesieniu zadecyduje Rada EcoFin 21 czerwca.

Zdaniem BNP Pariabs zniesienie procedury byłoby "bardzo dobrą informacją, obniżającą premię za ryzyko na Węgrzech i wspierającą forinta".

Deficyt budżetowy Węgier po kwietniu wyniósł 35 mld forintów, czyli 60 proc. celu na 2013 r.

"Większość deficytu przypada na pierwszą połowę roku, ale nawet biorąc pod uwagę sezonowość, wykonanie budżetu w tym roku jest słabe" - napisano w komentarzu UniCredit.

"Komisja Europejska może powołać się na rozczarowujące dane, by opóźnić zniesienie procedury nadmiernego deficytu z czerwca na jesień 2013 r." - dodano w raporcie opublikowanym przed pojawieniem się doniesień Bruxinfo.

UniCredit ocenia, że Węgry wyjdą z EDP w 2013 r. Podobnego zdania jest Erste Bank.

"Obniżyliśmy prognozy deficytu do 2,8 proc. PKB w 2013 r. i 2,9 proc. PKB w 2014 r. (z odpowiednio 3,0 i 3,1 proc. prognozowanych poprzednio)" - napisano w raporcie Erste.

"Naszym zdaniem to powinno wystarczyć do zdjęcia procedury nadmiernego deficytu, być może już w I połowie roku, mimo, ze nasze prognozy wciąż są nieco wyższe od rządowych, zakładających 2,7 proc. PKB w tym i przyszłym roku" - dodano.

Bank UniCredit podniósł prognozę węgierskiego wzrostu PKB w 2013 r. do 0,4 proc., obniżając prognozę docelowego poziomu stopy procentowej do 3,5 proc. Z koeli Erste i BNP Paribas prognozują, że stopa spadnie do 4,0 proc.

W MARCU PŁACE WZROSTY NOMINALNIE I REALNIE

W marcu średnia płaca na Węgrzech wzrosła nominalnie o 3,2 proc. rdr. Jak zauważa bank ING, był to trzeci miesiąc z rzędu, w którym realna dynamika płac była dodatnia.

"Realnie płace wzrosły o 0,5 proc. rdr w styczniu, 1,2 proc. rdr w lutym i 2,2 proc. rdr w marcu. (...) Naszym zdaniem w tym roku płace powinny realnie wzrosnąć o ponad 1 proc. rdr" - napisano w komentarzu ING.

Zdaniem banku UniCredit marcowe dane sygnalizują "pewne polepszenie ogólnego obrazu węgierskiego rynku pracy".

---------------------

CZECHY

W V POLEPSZENIE NASTROJÓW W GOSPODARCE WZGLĘDEM IV

Wskaźnik nastrojów w czeskiej gospodarce w maju 2013 r. wyniósł 3,6 pkt. wobec -5,3 pkt. w kwietniu i -1,4 pkt. w maju ubiegłego roku.

Wskaźnik nastojów przedsiębiorców wyniósł 0,4 pkt. wobec -0,7 pkt. w kwietniu i 6,0 pkt. przed rokiem.

Wskaźnik nastrojów konsumenckich w maju w Czechach wyniósł -19,8 pkt. wobec -23,8 pkt. w kwietniu i -31,0 pkt. w maju 2012 r.

---------------------

TURCJA

Biuro maklerskie Wood&Co. wskazuje, że na korzystne perspektywy tureckiego sektora przemysłowego.

"Jest jeszcze przestrzeń do dalszych wzrostów cen tureckich banków, ale naszym zdaniem obecne poziomy nie są korzystne do zajęcia pozycji. Akcje sektora przemysłowego w niewielkim stopniu zareagowały na spadające stopy procentowe i od roku wyraźnie nie nadążają za sektorem bankowym (o ok. 60 proc.) i konsumenckim. Sądzimy, że dobrą wartość można znaleźć poza sektorem bankowym i konsumenckim" - napisano w raporcie Wood&Co.

Biuro maklerskie spodziewa się wzrostu inwestycji strategicznych w turecką infrastrukturę i sektor logistyczny.

"Turcja jest wciąż niedoinwestowana. Kontrybucja inwestycji i wydatków korporacyjnych do PKB jest naszym zdaniem ciągle za niska (ok. 15 proc.), a konsumpcji zbyt wysoka (75 proc.) Sądzimy, że wydatki firm oraz inwestycje infrastrukturalne będą wyznaczały wartość akcji w najbliższych 3 latach" - napisano w raporcie.

---------------------

RUMUNIA

BOFA/ML SPODZIEWA SIĘ OBNIŻEK STÓP PROC. O 100 PB

Rumuński bank centralny obniży w 2013 r. stopy procentowe o 100 pb - prognozuje Bank of America/Merrill Lynch.

"Obniżyliśmy prognozę dla stopy procentowej i obecnie spodziewamy się, że rumuński bank centralny w 2013 r. obniży je o 100 pb do 4,25 proc." - napisano w raporcie BofA/ML.

"Lepsze zbiory i niższe ceny ropy powinny przyspieszyć dezinflację, a ogólny trend łagodzenia polityki pieniężnej w regionie powinien wspierać bardziej akomodacyjne nastawienie NBR" - dodano.

(PAP)

fdu/ kba/ asa/