Ceny ropy w Nowym Jorku lekko rosną przed danymi z rynku pracy w USA

01-02-2013 08:04
01.02. Nowy Jork, Londyn (PAP/Bloomberg) - Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku lekko rosną przed popołudniowymi danymi z rynku pracy w USA - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na marzec, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana na 97,55 USD, po wzroście o 6 centów.

Brent w dostawach na marzec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie drożeje o 23 centy do 115,78 USD za baryłkę.

O 14.30 w USA zostanie podana informacja o stopie bezrobocia w styczniu i licznie utworzonych w tym czasie nowych miejscach pracy.

Analitycy oceniają, że stopa bezrobocia pozostanie na poziomie 7,8 proc., bez zmian. Oczekiwany jest za to wzrost liczby nowych miejsc pracy, o 165 tys., po zanotowanym miesiąc wcześniej wzroście o 155 tys.

Dla rynków byłby to sygnał, że amerykańska gospodarka odżywa, a to wpłynie na wzrost popytu na paliwa.

"Na rynku widać poprawę sentymentu. W USA nie będzie zakończenia programu luzowania polityki monetarnej, dlatego jest wzrost płynności na rynkach, a to poprawi notowania surowców, których ceny związane są ze wzrostem gospodarczym" - ocenia Barnabas Gan, analityk Oversea-Chinese Banking Corp. (PAP)

aj/ morb/