Ceny miedzi w Londynie rosną, a innych metali przemysłowych zniżkują

26-02-2013 07:56
26.02. Londyn, Nowy Jork, Szanghaj (PAP/Bloomberg) - Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie rosną, a innych metali przemysłowych zniżkują - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 7.880,00 USD za tonę, po wzroście o 0,6 proc.

Miedź na giełdzie metali w Szanghaju w dostawach na czerwiec bez zmian po 57.310 juanów (9.198 USD).

Na Comex w Nowym Jorku funt miedzi w dostawach na maj drożeje o 0,4 proc. do 3,5765 USD.

Na rynkach wpływ na notowania surowców mają informacje dotyczące wyborów parlamentarnych we Włoszech i spekulacje o możliwym wzroście popytu w marcu w Chinach.

Włochami nie da się teraz rządzić - tak komentatorzy analizują wstępne wyniki zakończonych w poniedziałek wyborów parlamentarnych, które przyniosły tylko niewielką przewagę centrolewicy na czele z Partią Demokratyczną nad centroprawicą Silvio Berlusconiego.

Całkowity pat panuje w Senacie, gdzie nie ma większości.

Według danych MSW ze wszystkich komisji wyborczych centrolewica pod wodzą Pier Luigiego Bersaniego uzyskała w Izbie Deputowanych 29,5 procent, a centroprawica 29,1.

Dzięki przewidzianej w ordynacji wyborczej premii w postaci dodatkowych miejsc dla zwycięskiego bloku, centrolewica w 630-osobowej izbie niższej będzie mieć 340 przedstawicieli, co daje jej większość.

Na trzecim miejscu jest populistyczny, założony w internecie Ruch Pięciu Gwiazd komika Beppe Grillo (25,5 proc.), a na czwartym lista ustępującego premiera Mario Montiego (10,5 proc.).

W Senacie, gdzie premii nie ma, centrolewica otrzymała 31,6 proc, a formacja Berlusconiego - 30,6 proc.

Z tego powodu wyniki kwitowane są wręcz następująco: Bersani nie wygrał, a Berlusconi nie przegrał.

Inwestorzy spodziewają się w Chinach sezonowego wzrostu popytu na metale - w marcu zwykle widoczne jest większe zapotrzebowanie na surowce.(PAP)

aj/ jtt/