Żyżyński z RPP: nie czas na eksperymenty

23-06-2021 12:15
W wywiadzie dla agencji Bloomberg członek RPP Żyżyński opowiedział się po stronie gołębiej części Rady. Złoty jest w środę najsłabszą walutą w regionie CEE, a uderzanie w gołębie tony nie sprzyja umocnieniu.
Żyżyński z RPP: nie czas na eksperymenty

Notowania walut EM, źródło: Bloomberg

Notowania walut EM, źródło: Bloomberg

Na rynku głównym nastroje są stabilne z kursem EUR/USD w okolicy poziomów odniesienia (1,1940). Stabilizacja sprzyja walutom tradycyjnie uznawanym za bardziej ryzykowne. Węgierski forint jest najsilniejszy od tygodnia po zgodnej z oczekiwaniami podwyżce stóp procentowych. EUR/HUF znajduje się przy 348,5 pkt. W oczekiwaniu na decyzję ws. stóp procentowych w Czechach, kurs EUR/CZK utrzymuje się na dobrze znanym poziomie 25,4 pkt. 

Na tle lokalnych rywali wyraźnie wyróżnia się złoty, który jest najsłabszą walutą w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. EUR/PLN odbija do 4,5195, a notowania USD/PLN rosną do 3,7850. Najsłabiej złoty wypada w relacji do funta, z kursem GBP/PLN na poziomie 5,2820. Złotemu nie pomagają gołębie komentarze ze strony RPP. W środę wywiadu dla agencji Bloomberg udzielił Jerzy Żyżyński. Przyznał w niż, że nie eksperymentowałby z żadnymi podwyżkami, wskazując na to, że obecny rok i początek przyszłego będzie poważnym testem dla gospodarki. Zdaniem członka RPP inflacja ma charakter przejściowy i bardziej martwi go hałas prowadzący do wyższych oczekiwań inflacyjnych niż inflacja. Takie głosy z RPP podkreślają niechęć do normalizacji polityki pieniężnej i sprawiają, że złoty będzie tracił w relacji do lokalnych rywali, gdzie zacieśnianie warunków nie tyle jest sygnalizowane (Czechy), co wprowadzane w życie (Węgry). 

Notowania instrumentu EUR/PLN, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Notowania instrumentu EUR/PLN, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.